Nejdrsnější GeForce GTX 1080: sendvič na čtyři sloty s dvěma vodními bloky

1

Už tu nějakou dobu nebyla monstróznější grafika zabírající ve skříni tři sloty, říkáte si? Ačkoliv by se dalo čekat, že s TDP pod 200 W, které mají (až na GP102) aktuální FinFETová GPU, to nehrozí, čínský výrobce Colorful se nenechal odradit a opět pro svou highendovou řadu jednoho takového tlusťocha vyrobil. Jeho GeForce iGame GTX 1080 Kudan bude určitě největší provedení této karty na trhu. Už se ani nedá mluvit o „lopatě“, jako spíš o „kládě“, jelikož tentokrát se návrháři rozhodli překonat sebe samé a karta zabírá rovnou čtyři sloty.

To zní trochu kousavě, ale konstrukce je ve skutečnosti o něco zajímavější. Samotný chladič, který je profukován třemi axiálními ventilátory, není totiž větší, než co už Colorful spáchal dříve: viz třeba tříslotovou GTX 780 Ti s volitelným vodním blokem. Výšku má jen na tři záslepky. Slot navíc je na kartě zabraný z druhé strany. Místo konvenčního backplate má totiž našroubován vodní blok z průhledného plexiskla.

Colorful GeForce iGame GTX 1080 Kudan (Zdroj: VideoCardz)
Colorful GeForce iGame GTX 1080 Kudan (Zdroj: VideoCardz)

Smyslem je zřejmě zajistit, aby byla zadní strana PCB, do které prostupuje teplo z napájecí kaskády a pamětí (viz problémy karet Evga s chladičem ACX 3.0), adekvátně chlazena i v PC kompletně chlazeném vodou. Blok by snad měl být odmontovatelný, i když bych pak raději hlídal, jestli se PCB bez backplate nezačne příliš prohýbat. Je ale asi také možné, že do některých desek, které mají slot PCI Express ×16 hned na první pozici, se karta s touto nástavbou nevejde.

 

Mít vodní chlazení jen zezadu by nedávalo úplně smysl, a tak je GTX 1080 Kudan připravená na zapojení do vodního okruhu i zepředu – do pasivu tříslotového chladiče je podle všeho také integrován vodní blok, takže zde máme co do činění s hybridní kartou. Hadice by se měly připojovat k vývodu na zadním konci chladiče. Docela bych chtěl vědět, kolik celá věc váží, tuto informaci ale zatím nemáme.

Colorful GeForce iGame GTX 1080 Kudan (Zdroj: VideoCardz)
Colorful GeForce iGame GTX 1080 Kudan (Zdroj: VideoCardz)

Karta má mít nereferenční PCB, jehož napájení zajišťuje dvojice osmipinových konektorů. Karta má také na záslepce tlačítko pro přepínání mezi dvěma profily taktů, které Colorful používá už delší dobu. Výstupy jsou jinak přítomné standardní (tři DisplayPorty, HDMI 2.0, dual-link DVI-D). Kudan bude mít neodmyslitelné tovární přetaktování, jeho boost má prý být na 1936 MHz. Referenční takt boostu je pro připomenutí 1733 MHz, frekvence Kudanu ale není úplně rekordní – podobné mají karty Asusu a Gigabyte, Galaxy by ve své podobně prestižní řadě HoF měla slibovat 1961 MHz. Zde se trošku obávám, zda kvůli snaze dostat do pasivu vodní blok a vůbec kartu udělat hodně na efekt neutrpěla celková efektivita chlazení.

 

Nicméně už jen tím divokým návrhem a rozměry tato karta určitě bude vyčnívat, což je asi cíl. Colorful má model GeForce iGame GTX 1080 Kudan uvést na trh buď v prosinci, nebo lednu, přesně to zdá se ještě známo není. Cena však bude vzhledem ke komplexnosti a dvěma blokům asi hodně vysoká. Značka Colorful je ale také činná hlavně na čínském trhu, takže asi nehrozí, že by se tento model ukázal v našich obchodech.

Zdroj: VideoCardz

Nejdrsnější GeForce GTX 1080: sendvič na čtyři sloty s dvěma vodními bloky

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář