Nejdůležitější IT události roku 2011: trendy i pády

0

Po roce jste se dočkali nového přehledu největších IT událostí. Oproti předchozím ročníku jsme chtěli formát článku trochu změnit. Zkratkovitý text z loňska vystřídá bohaté shrnutí, co se šustlo u hlavních tahounů technologické sféry (především té spotřební, ne firemní), ale podívali jsme se zpět i na události českého internetu. Letošek byl snad nejbohatší v historii, to zkrátka nešlo odbýt několika body. I tak nejspíš několik událostí vypadlo. Jejich problém, měly být zvučnější, že?

Apple na vrcholu, ale přišel o krále

Rok 2010 se nesl ve znamení hardwarových revolucí, když se objevil zcela nový iPhone 4, iPad, přepracovaný Apple TV nebo MacBook Air. Letos těch hardwarových novinek nebylo mnoho. iPad, iPhone a veškeré Macy doznaly výkonnostních upgradů, ale nic z toho neudalo zcela nový směr.

Potěšilo nás rychlé rozhraní Thunderbolt, konečně rychlý MacBook Air s procesorem Sandy Bridge, tenčí iPad a výrazný přechod od pevných disků a optických mechanik k flash pamětím. Apple ukončil výrobu plastového MacBooku, na iPody takřka zapomněl a nejvíce očekávaný produkt – iPhone – nás po hardwarové stránce spíš zklamal.

iPhone 4S
iPhone 4S?

Zaujal software i služby

Apple letos zaujal především softwarem. V létě vydal nový Mac OS X Lion se stovkami změn a vylepšení. Důrazně přibližuje své ovládání iOS na iPadu, takže je možné maximalizovat aplikace (že to ale trvalo) a díky Trackpadu ovládat systém pomocí gest. Vyšel nový iOS 5, jehož nejdůležitější funkcí do budoucna je hlasový asistent Siri. Zatím funguje (oficiálně) pouze s iPhonem 4S. Nový balíček iLife nás také potěšil. Tvorba multimédií je zase o krok jednodušší, ať už jsou to úpravy fotek, videa nebo skládání hudby.

Firma se letos výrazně zaměřila na služby. Nejdůležitější produktem je iCloud. Čekali jsme konkurenci Dropboxu nebo SkyDrive, nakonec se jedná o synchronizační platformu pro desktopové a mobilní systémy. Neuložíte do ní libovolná data – pouze to, co Apple dovolí a podporuje. Ale díky tomu už je možné bezdrátově synchronizovat více iPhonů a iPadů najednou, ukládá se i nastavení nebo fotografie.

Lion
Mac OS X Lion

Velkým mezníkem je podpora hudební funkce iTunes Match. Ta za roční poplatek převede vaši starou hudbu do cloudového iTunes, odkud je možné hudbu sdílet napříč 10 zařízeními. Staré MP3 tak Apple porovná s nabídkou v iTunes a skladby „zlegalizuje“.

Z našeho pohledu je důležité, že se Apple začal věnovat také českým fanouškům. OS X Lion je konečně v češtině. Apple u nás spustil takřka plnohodnotný Online Store a na podzim ještě otevřel iTunes Store. Konečně si můžete i s českou kartou koupit hudbu, filmy nebo knihy.

Úspěch utlumila smrt Jobse

Pro Apple to byl letos historicky nejúspěšnější rok. Měl rekordní tržby a zisky, střídavě se stával nejhodnotnější firmou světa podle akciového trhu, postavil obří datacentrum (kvůli iCloudu) a navíc ukázal plány na novou ústřední budovu ve tvaru létajícího talíře. Jenže úspěchy vystřídal i smutek.

Na začátku roku dočasně odstoupil šéf firmy Steve Jobs vinou své nemoci. V létě na svou funkci definitivně rezignoval. A na podzim (5. října) nás Jobs bohužel navždy opustil. Kromě zarmoucené rodiny za sebou zanechal firmu v nejlepší formě a podle zvěstí i plány, jak bude Apple postupovat další čtyři roky. Cupertinskou společnost teď vede Tim Cook, který nemá Jobsovo charisma, ale prozatím se nedopustil žádných velkých chyb.

Jobsova knižní biografie se stala podle mnoha žebříčků bestsellerem roku. Možná už příští rok se dočká rozšíření a filmového zpracování.

Pokračování na Cnews.cz

Nejdůležitější IT události roku 2011: trendy i pády

Ohodnoťte tento článek!