Nejdůležitější události roku 2010, pochvaly i pohlavky

0

Rok 2010 je už téměř za námi, 31. prosinec je ideální datum, abychom si zrekapitulovali nejdůležitější okamžiky předchozích 12 měsíců. Možná se vám zdá, že se letos nic nestalo. Není to pravda. Jako jediný web v Česku vám ukážeme 10 největších vítězství roku, 10 zklamání, žebříček největších obchodů v oblasti IT a souhrn dalších událostí, které změnily svět počítačů.

Poznámka: pochvaly a pohlavky nejsou seřazeny podle důležitosti ani časové posloupnosti.

Pochvaly – největší trendy 2010

Pochvaly – největší výhry 2010

1. Apple iPad a iPhone 4

V Cupertinu se letos opravdu dařilo. iPad se stal etalonem na trhu s tablety, už téměř rok čeká na nějakou větší konkurenci (kromě Samsungu Galaxy Tab ji vlastně ani nemá) a do jisté míry definoval, co si lidé pod tabletem představují. To stejné platí o iPhonu: rekordní prodeje, letos už opravdu špičkové parametry a stále inspiruje ostatní výrobce včetně Microsoftu.

2. Microsoft Kinect

Už jsem to na Cnews psal několikrát. Pohybové ovládání Kinect způsobilo obrovský poprask. Abyste rozpohybovali postavu ve hře, ani k tomu nepotřebujete držet gamepad v ruce. Taneční hry pro Kinect vás rozhýbou a lepšího domácího trenéra není. Velký potenciál v sobě Kinect ještě skrývá, pokusy se zprovozněním na PC ukazují, jak jej využit i jinak než pro hopsání a mávání. Však také Microsoft prodal už 5 milionů Kinectů.

3. Amazon Kindle 3

V půlce letních prázdnin nás Amazon překvapil novým Kindlem. Ve všech ohledech lepší, levnější a funkčně bohatší čtečka e-knih vyrazila dech i ostatním výrobcům. Za 139 dolarů nemusíte uvažovat nad koupí žádné jiné.


zdroj: Amazon

4. Google Android

Jediný mobilní systém, kterému se povedlo svézt na úspěchu iPhonu. Google přesvědčil výrobce, vývojáře i spotřebitele, ti všichni jej vystřelili na druhé místo nejpoužívanějších systémů. Před ním je už jen dlouholetý lídr Symbian.

5. Chytré automobily

Sice si takový ještě nemůžete koupit, ale letos ukázalo Audi a Google, že to opravdu funguje. Palubní počítač se dorozumí se semaforem, ostatními vozy a pomůže „optimalizovat dopravu“. A v podání Googlu zvládne i funkci autopilota, takže si během jízdy do práce přečtete třeba noviny.

Osobnost roku podle Time

6. Facebook

Neuděláš si 500 milionů kamarádů, aniž bys neměl jediného nepřítele. Podtitul Fincherova filmu The Social Network na největší sociální síť přesně sedí. Facebook dosáhl mety půl miliardy registrovaných uživatelů, je druhým nejnavštěvovanějším webem planety hned po vyhledávači Googlu. Jeho aplikace, tlačítko Like a přihlašování přes OAuth zasáhlo v podstatě všechny weby. A má plány, jak definitivně zrušit e-mail. Letošní rok byl pro Facebook obrovskou výhrou a kdybychom měli vypíchnout jediný trend roku, byl by to právě on. Vždyť i jeho zakladatel Mark Zuckerberg byl zvolen osobností roku podle Time.

7. Obchody s aplikacemi

Setup.exe | Next | Next | Next | Finish. Tradiční instalace už není v módě, pochopili to návrháři mobilních systémů, pomalu přijdou na řadu ty desktopové. Linux už má přechod za sebou, hry už mají svůj Steam, v lednu se objeví Mac AppStore a příští rok zřejmě odpoví i Microsoft. Portály se softwarem postupně ničí distribuci na CD/DVD, to je fakt.

8. Online video

Vysoké rozlišení ovládlo web. YouTube už přešel na konci roku 2009, ale až letos se začaly výrazněji objevovat kvalitnější záznamy. Tím největším milníkem ale bude bezplatné uvolnění formátu H.264 pro nekomerční účely na webu. MPEG LA zřejmě reaguje na open-source formát VP8, který letos připravil Google. Hlavní komprese v následujících letech, podporovaná většinou softwarových i hardwarových tvůrců, blízká budoucnost bude patřit H.264.

9. Rychlost šíření informací

Sociální sítě zdaleka nemůžou nahradit profesionální redaktory zpravodajských deníků, jejich předností je stručnost a hlavně rychlost. Zprávička se na Facebooku či Twitteru bleskově šíří a je jakýmsi sociálním RSS kanálem. Spadnou servery Googlu, zemře Michael Jackson a díky sociálním sítím to víte okamžitě. Kdo si vyhradí čas na zprávy pouze v 19:00 večer, tomu informační revoluce nic nepřinese. Ale kdo baží po čerstvých událostech, má tu možnost.

10. Oživení trhu s počítači

Výrobci hardwaru i softwaru si mnou ruce, letos se začaly opět prodávat počítače (převážně notebooky) a to o 22 % více než loni. To pomohlo obrovským prodejům Windows 7 a Office 2010, rekordním tržbám a snižujícím se cenám. Stejně tak roste hlad po chytrých zařízeních (smartphony, tablety, televize). Zopakuje se tento trend i v roce 2011?

Pohlavky – největší úlety 2010

Pohlavky – největší úlety 2010

1. Google Buzz a Wave

Buzz chtěl být druhým Twitterem, ale zatím je jen tou službou, kterou člověk musí jako první vypnout v Gmailu. Wave měl změnit online komunikaci, nápad a provedení však zůstalo nepochopeno a Google jeho vývoj ukončil.

2. Apple Ping

Ne všechno musí Applu vyjít. Vlastní sociální síť pouze o hudbě už tady byla (třeba Last.fm), Ping funguje jen někde a navíc pouze v iTunes nebo iOS. Tento rok zřejmě největší úlet cupertinské firmy.

Apple PingiTunes Ping, hudební síť, která nezaujala, zdroj: Apple

3. Tablety

Na začátku roku přišel iPad, ostatní se jen předháněli, kdo uvede co nejlepší konkurenci. Jenže konec roku za dveřmi, výrobci nemají seriózní reakci ani pořádně přizpůsobený systém. Snad se to příští rok změní, jinak ani Apple nebude nucen do dalších inovací.

4. Microsoft Kin

Čtvrt miliardy dolarů v tahu. Microsoft jen tak bokem vytvořil novou platformu kombinující přehrávače Zune a smartphony založené na Windows Phone 7. Nevyšlo to, prodaly se jednotky tisíc kusů. Microsoft smutní, ale reputaci si může napravit právě WP7. Cesta to však bude dlouhá.

5. Bezpečnost Facebooku

Osobní data jsou od toho, aby byla veřejná. Tuto hlášku nepřímo řekl Mark Zuckerberg, když ještě na jaře bylo nastavení Facebooku tak složité, že to lidé vzdávali. Až v květnu výrazně změnil bezpečnostní volby účtů, takže lze vše „naklikat“ na jednom místě. Přesto je Facebook největším (i když nechtěným) zdrojem úniků osobních informací. WikiLeaks práskne, co dělá Topolánek, na Facebooku se odhalíte sami, ani o tom nevíte.

6. BlackBerry a webOS

HP vydal Palm Pre 2, mírná evoluce telefonu a nového webOS 2.0, která nemá co nabídnout a zaujme v podstatě jen skalní fanoušky. To stejné platí o BlackBerry 9800 Torch. Manažerský telefon sice musí být konzervativní, ale snížené prodeje RIMu také ukazují, že je cosi špatně. Trh s chytrými telefony byl překvapivě nudný.

7. 3G v Česku a nevýhodné mobilní tarify

Člověk by čekal, že už letos doženeme západní Evropu, ale stále je to bída. Pokrytí rychlou sítí se drží na 40 % populace a proklatě nízké limity FUP za vysoké ceny dělají z mobilního internetu jen doplněk k smartphonům a nouzové připojení pro notebook. Viz naše srovnání mobilních tarifů.

8. Svoboda internetu dostává na zadek a pirátské strany jsou bezradné

Strašení antipirátských organizací, projednávání dohod jako ACTA nebo francouzská gilotina Hadopi. Proti pirátům je celý svět, přitom za piráta jsou považováni všichni. Pirátské strany nezískaly ve volbách vliv a ta česká úplně pohořela, takže jejich reakce nikdo nebere vážně. Až nám budou na letištích prohledávat zadky kvůli staženým empétrojkám, možná si na ně ještě vzpomeneme.

3D nás zatím nelákají, zdroj: Samsung

9. 3D televizory

Nikdo nečekal, že příchod stereoskopických televizorů bude levný nebo rychlý. Jenže výrobci nám nutí technologii budoucnosti, která zatím nemá ani přítomnost. Těch pár filmů na Blu-ray 3D a sem tam nějaká stanice na satelitu nejsou důvodem pro koupi. 3D zatím patří do kina, kde si uchvacující obraz užijete, na malé úhlopříčce televizoru nebude ten efekt nikdy takový. Něco jiného je hraní her na počítači, kde sedí blízko monitoru. Ale TV v běžné vzdálenosti vás zkrátka nepohltí a aktivní brýle fakt nejsou sexy.

10. DRM, děkujeme, odejdi

Už to tady bylo s hudbou, nakonec online obchody s hudbou ustoupily a nabízejí i písničky bez DRM. Jenže ve světě videa se nic nemění, otravné formáty WMV nás budou trápit snad ještě roky. Letos se výrazněji prosadily portál nabízející e-knihy. Samozřejmě také s DRM. Stále stejná písnička.

11. Softwarové války

Speciální facku si zaslouží patentové spory. Snad ještě v žádném roce nebylo rozpoutáno tolik případů údajného zneužívání softwarových patentů jako letos. Nejčastějšími terči jsou samozřejmě velké ryby jako Microsoft, Apple, Google, ale rovněž výrobci elektroniky. A co víc, už se do sebe pouští i giganti navzájem. Apple už takhle vede válku s Nokií, HTC nebo Motorolou, Sony teď žaluje LG, Oracle Google…

12. Líbí se mi

Na poslední chvíli jsem si uvědomil ještě jeden problém (nebo jev). Twitter a především Facebook změnily web k nepoznání. Tlačítka „Like“ vidíte na blogu, na sportovních webech, na Cnews, na YouTube, zkrátka všude. Je to plevel, ale lidé to chtějí, klikají, a proto se musí podřídit i vydavatelé.

Další důležité události 2010

Další důležité události 2010

Některé události nejsou ani na pohlazení, ani na facku. Prostě se staly a také výrazným způsobem formovaly rok 2010, ať už v pozitivním, nebo negativním duchu.

Igigi trápil česko-slovenský internet

Není u nás zvykem, že někdo cíleně likviduje nebo kompromituje webové portály. Cracker Igigi napadl slovenskou portálovou jedničku Azet.sk, filmový web CSFD.cz nebo Auto.cz. Už se však po něm slehla zem.

Google v Číně

Velký čínský firewall trápil internetovou velmoc. Nejdříve nechtěl obnovit licenci pro provozování webu, Google se stěhoval do Honkongu, čínská strana však nakonec ustoupila. Nakonec bylo z materiálů WikiLeaks potvrzeno, že ČLR organizovala útok na server Googlu.

Ochrana HDCP padla

Jedna z nejdůležitějších DRM ochran byla prolomena. Pro uživatele to sice příliš neznamená, protože je stejně potřebný speciální hardwarový čip. Avšak výrobci ochran, resp. bojácní vydavatelé se znovu přesvědčili, že každá ochrana se jednou prolomí.

Wikileaks CablegateCablegate: největší aféra rozpoutaná WikiLeaks, zdroj: Spiegel

WikiLeaks a první kyberválka

WikiLeaks se staly nejskloňovanějším webem podzimu. Julian Assange rozpoutal informační peklo vedení především proti USA. Spojené státy pak údajně zajistily, aby WikiLeaks ztratily finanční kanály a půdu pod nohama. Web proto ztratil hosting, doménu a nakonec i několik kont. Ještě zastánci WikiLeaks si to nenechali líbit a DDoS útoky likvidovali servery Visa, MasterCard i PayPal. Operation: Payback, první kyberválka, i když trvala jen pár dní.

RapidShare třikrát jinak

Největší server pro sdílení souborů se letos zbláznil. Letos si jeho uživatelé museli zvykat na čtyři různé podmínky. Potřetí jsme jej pochválili, protože pro stahovače byl výhodnější než kdy dřív. Jenže čtvrtá změna byla ranou pod pás a RapidShare si zřejmě vykopal svůj hrob a nabídl své místo ostatním file serverům.

Praha sídlem Galilea, konkurence GPS

V Česku se toho letos moc „světového“ nestalo. Až na vydání dlouho očekávané hry Mafia 2 se našem země skloňovala v cizině kvůli umístění administračního centra navigačního systému Galileo. Česká metropole byla jednoznačně potvrzena evropskými delegáty a v roce 2014 se od nás bude řídit plně schopná konkurence amerického GPS nebo ruského GLONASSu. Více v novince.

YouTube i RapidShare unikají miliardovým pokutám

Jejich sítě obsahují zřejmě nejvíce nelegálního obsahu na internetu, přesto jsou na ně vlastníci autorských práv krátcí. RapidShare vybruslil z několika žalob, stejně tak YouTube, který se vyhnul miliardové pokutě Viacomu. Oba portály totiž nejsou zodpovědné za obsah, který nahrávají jejich uživatelé, ale musí učinit opatření, které by autorsky chráněná díla odstranila. RS i YT toto splňují a zatím zůstávají bez úhony.

Microsoft připravil největší fotografii světa

Výpočetní sílu a připravenost technologií pro nejnáročnější panoramata musely prokázat servery Microsoftu, když se jim podařilo sestavit největší fotografii světa. Projekt TeraPixel (milion krát milion pixelů) zaznamenává noční oblohu ze dvou observatoří (příprava snímků trvala 15 let), výsledných 802 GB slepených obrázků si můžete prohlédnout ve svém prohlížeči.

Vydejte se hledat vodu na Marsu, zdroj: NASA

ATI is dead, long live the AMD

Nechtěl jsem zabruslit do ryze hardwarového tématu, které v novoročním článku okomentují kluci na ExtraHardware, ale definitivní zánik ATI je opravdová událost. Kanadskou firmu v roce 2006 pohltil americký výrobce AMD. Zatímco čipsetová divize byla přeznačena velmi rychle, grafické čipy Radeon si až do letošního podzimu udržovaly původní jméno ATI. Ani to už však neplatí, nové generace čipů už ponesou název AMD. Více v článku ExtraHardware.

Největší obchody a přechody roku 2010

Největší obchody roku 2010

Rekordním obchodem byla akvizice Qwest firmou CenturyLink. Přes 22 miliard dolarů stálo spojení amerických telefonních operátorů (3. a 5. největší hráči na trhu). Přes kapsu se praštil také Intel a HP.

Kdo kupuje Koho kupuje Za kolik Oblast Další info
Century Link Qwest 22 400 000 000 USD telekomunikace tisková zpráva
Intel McAfee 7 680 000 000 USD bezpečnost novinka
SAP Sybase 5 800 000 000 USD databáze tisková zpráva
HP 3Par 2 350 000 000 USD datové úložiště novinka
EMC Isilon Systems 2 250 000 000 USD datové úložiště tisková zpráva
Attachmate Novell 2 200 000 000 USD enterprise software novinka
IBM Netezza 1 700 000 000 USD datové úložiště novinka
HP ArcSight 1 500 000 000 USD bezpečnost novinka
Intel Infineon 1 400 000 000 USD bezdrátové systémy novinka
Symantec VeriSign SSL/PKI 1 280 000 000 USD bezpečnost tisková zpráva
Nokia Siemens Networks Motorola Wireless 1 200 000 000 USD telekomunikace tisková zpráva
HP Palm 1 200 000 000 USD telekomunikace novinka
Oracle ATG 1 000 000 000 USD e-commerce novinka
Dell Compellent 960 000 000 USD datové úložiště novinka

Dalších zajímavých obchodů, i když ne v takové hodnotě, bylo hned několik:

Významné změny vedení firem 2010

Microsoft

Softies mění nejvyšší pozice ve firmě. Ředitelem mobilní divize se stal Andrew Lees, zábavní Don Mattrick a byznysové Kurt DelBenne. Zároveň odešel Ray Ozzie, hlavní softwarový architekt a nástupce Billa Gatese. V čele české pobočky vystřídal Roman Cabálek Jane Gilsonovou.

HP, Nokia, Twitter, YouTube, Oracle, Skype

Kvůli sexuálnímu skandálu odešel z HP Mark Hurd. Ředitelské křeslo pak dostal v konkurenčním Oraclu. To se HP nelíbilo a podalo na něj žalobu, kterou však nakonec stáhlo. HP místo Hurda povede Léo Apotheker, který dříve řídil největší softwarovou firmu v Evropě – SAP.

Olli-Pekka Kalasvuo odešel z Nokie a novým CEO se stal první člověk bez finské národnosti Stephen Elop. Ten předtím řídil byznysovou divizi Microsoftu.

Výkonný ředitel a spoluzakladatel YouTube, Chad Hurley, se svého místa vzdal, jeho pozici zřejmě nahradí Salar Kamangar. Rovněž končí CEO Twitteru Evan Williams, kterého nahradil operační ředitel Dick Costolo. A Josh Silverman ze Skypu byl ve funkci CEO nahrazen Tony Bates, předchozím vice prezidentem Cisca.


Snad jsme na nic důležitého nezapomněli a příští rok bude stejně výživný jako ten letošní. Cnews bude opět u toho.

A kdybyste si to náhodou uvědomili, letošní rok byl výjimečný také tím, že jsme spustili Cnews. Naše weby (ExtraHardware, ExtraNotebook a ExtraWindows) spadly pod jednotnou doménu a vznikl také samostatný magazín Cnews, který se věnuje tématům, pro které dříve nebyl prostor.

Pokud vás zajímají informace o internetu, spotřební elektronice, byznysu, moderních technologiích nebo Applu, Cnews je zde pro vás. Nejmladší, nejdravější, nevtipnější a nejpoctivější magazín u nás. No fakt.

Přejeme vám všechno nejlepší do nového roku a poslední den 2010 si ještě pořádně užijte.

Ohodnoťte tento článek!