Nejede vám internet? Facebook i Vodafone hlásí výpadky. Zkuste trik se změnou DNS

12
CloudFlare spustil nejrychlejší DNS na adrese 1.1.1.1
CloudFlare spustil nejrychlejší DNS na adrese 1.1.1.1
-
Zdroj: CloudFlare

Internet právě zažívá rozsáhlý výpadek. Už kolem 17 hodiny začaly být nedostupné servery patřící pod Facebook, nebo alespoň využívající jeho infrastrukturu. Problémy má ale velké množství webů a výpadky postihly například i pevnou síť Vodafonu.

Příčina je zatím neznámá a firmy na svých Twitterových účtech uvádějí, že o problému vědí. Vypadá to, že se výpadky týkají webů, které v sobě mají nějak zakomponovanou aplikaci od Facebooku.

Můžete vyzkoušet jeden trik a místo DNS serverů svého poskytovatele internetu použít DNS Googlu. V mém případě to pomohlo. Na Facebook se sice stále nedostanu, ale obešel jsem výpadky svého operátora.

Klepněte na ikonku internetového připojení, otevřete Nastavení Síť a internet | vyberte vlastnosti Ethernetu | vlastnosti protokolu IPv4 a zadajte adresy DNS ručně. Zvolte hodnoty 8.8.8.8 a 8.8.4.4, což jsou servery Googlu.

Pokud se výpadky týkají DNS i vašeho operátora, mohla by vám část webů po této úpravě zase fungovat. Jakmile budeme vědět příčinu aktuálního výpadku, článek aktualizujeme.

Aktualizováno: DNS Facebooku z nějakého důvodu vypadly z routovací tabulky, takže se na něj nebylo možné dostat. A přemíra dotazů způsobila přetížení mimojiné u Vodafonu, který má pod sebou obrovskou síť po bývalém UPC. Podrobně popsáno je to na Cloudfare, nebo na Twitteru Radka Zajíce.

Nejede vám internet? Facebook i Vodafone hlásí výpadky. Zkuste trik se změnou DNS
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  1. Ta umělá hloupost v podobě velmi chybujícího algoritmu, kterou Facebook používá k šikanování neprivilegovaných uživatelů (pro to jedno privilegované procento naopak neplatí pravidla žádná, případně velmi extrémně posunutá – jak bylo vidět třeba na případu Donalda Trumpa, kdy obyčejný uživatel už by byl zablokován tisíckrát před jeho vlastní blokací), se zvrhla a tentokrát zablokovala za kyberšikanu samotný Facebook 🙂