Tyrolská vesnička Serfaus má jen 1077 obyvatel, ale také nejkratší metro na světě. Vesnická podzemka Dorfbahn Serfaus čítá pouze jednu linku v hloubeném tunelu dlouhém 1,3 kilometrů a obsluhuje čtyři stanice.

Místo kolejí zde vagóny metra jezdí na vzduchovém polštáři rychlostí jen 40 km/h. Slouží tak spíše přepravě lyžařů a turistů z vesnického parkoviště přes zastávky u kostela a v centru až po vlek. Wikipedia zmiňuje, že z vesnice byly vytlačeny auta, ale záběry ze Streetview tomu neodpovídají. Možná to platí jen pro lyžařskou sezónu.

serfaus-metro

serfaus04
Plán metra (foto: funimag.com)

Jediný vlak se třemi vagony celou trasu projede za devět minut a pro cestující je zdarma. A zdarma je i parkoviště u první stanice metra, takové P+R. V současnosti probíhá rekonstrukce centrální stanice, kterou lze sledovat na živé kameře.

serfaus06serfaus23

Foto ze stavby metra v roce 1985. Ve stejném roce otevírala Praha linku B (foto: funimag.com)

Kromě vesnice Serfaus už má metro v Rakousku pouze Vídeň. Krátká metra nejsou takovou výjimkou, například v Japonské Yokohamě mají metro dlouhé jen 4 kilometry se šesti stanicemi a v Brně není metro žádné. Naopak nejdelší metro na světě v Šanhgaji je dlouhé 637 kilometrů a má 324 stanic.

Podívejte se na nejkratší metro na světě. Je v Rakousku a Vídeň to není
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.73%) 11 hlasů

5 KOMENTÁŘE