Ne, Lisa Su z AMD není nejlépe placeným CEO na světě

18

V letošním žebříčku nejlépe placených CEO na světě se podle Associated Press na první místo vůbec poprvé dostala žena. Šéfka AMD Lisa Su si za minulý rok přišla na 58,5 milionu dolarů, což je velký odstup od druhého Davida Zaslava z Discovery (mediální společnost). Třetí je Bob Iger z Disney. Jde však o žebříček firem z indexu S&P500 a některé navíc chybí. Třeba Intel.

Lisa Su si proti předchozímu roku polepšila čtyřnásobně, za rok 2018 totiž vydělala „jen“ necelých 15 milionů. Je to dáno návazností platu na výkon firmy a AMD opravdu jede. Za posledních pět let se cena akcií AMD zvýšila z 3 dolarů na 55 dolarů za akcii. Nedávno na AMD přešel i Linus Torvalds.

Lisa Su dostala většinu (53 milionů) v akciích, v hotovost i pak asi jen 2 miliony. Vysoké platy měly i ředitelé Adobe (Shantanu Narayen) či Netflixu (Reed Hastings). Druhá nejvýše ohodnocená žena v žebříčku je až Marilyn Hewson z letecké společnosti Lockheed Martin. Podle spočítaného mediánu ale vydělaly o něco více ženy.

Lisa Su zdroj equilar
Lisa Su (zdroj equilar)

Je to jinak?

Nejde ale o kompletní žebříček. Associated Press bral v potaz pouze firmy z indexu S&P500, které se navíc chtěly zúčastnit. Zcela tak ignoruje Apple, Microsoft či Intel. Ve skutečnosti je tu několik ředitelů firem, kteří vydělali ještě více. Například Bob Swan z Intelu.

Z toho důvodu jsme zprávu včera nechtěli jako zavádějící vydat, ale protože se objevila v mnohých českých médiích, rádi bychom ten žebříček uvedli na pravou míru. Ani tento nemusí být přesný, může zahrnovat i mimořádné odměny končícím CEO, což ale není případ Boba Swana. Ten na pozici CEO Inteli ještě není dva roky (nastoupil v lednu 2019), což bylo jednou z podmínek žebříčku Associated press.

Lisa Su zdroj ExecPay
Lisa Su (zdroj ExecPay)

Žebříček Associated Press je proto trochu zvláštní a zavádějící. Lze si z něj vzít informaci, že AMD se velmi daří a že Lisa Su je zřejmě první ženou na pozici CEO s takto velkým platem. Rozhodně ale letos není první. Lisa Su do AMD nastoupila v roce 2012 a posledních pět let je na pozici ředitele.

Tip: AMD náhle změnilo šéfa. Na pozici CEO přichází Lisa Su, Rory Read odstoupil

Pokud se podíváme na žebříček z roku 2018, tak všechny zastínil Elon Musk. U něj šlo ale spíše o jednorázové odměny.

zdroj: Techspot, Execpay, Equilar

Ne, Lisa Su z AMD není nejlépe placeným CEO na světě
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Je otázkou, jestli se jenom veze na úspěšnosti Zen architektury na poli CPU anebo na ní má i nějakou zásluhu (samozřejmě ne technologicky). Určitě je jednodušší být tváří firmy, která je zrovna na svém vrcholu než být u upadající firmy. Ale tím jí nechci nijak křivdit, je to sympaťanda a fandím jí 🙂

  • Pokud myslíš plat, tak ten má Disney CEO několikrát vyšší… Lisa 1m plat + 1m bonus, Iger 3m plat + 22m bonus.
   Rozdíl je v těch akciích, kde zřejmě má Su ve smlouvě předem sjednán pravidelný příděl akcií, které ale vzrostly během jejího působení desetinásobně.

 2. Lise treba poďakovat za dobre odvedenú prácu a do čela AMD akútne dosadit charizmatického, zdravo agresívneho managera, ktorý by vedel produkty firmy nielen odprezentovať a chváliť, ale hlavne predať, inak sa tie slabé čísla trhových podielov AMD nezlepšia. /CPU server 5%, desktop 18%, notebook 17%/

    • Píšete o slabých číslech tržních podílů.
     Ve skutečnosti AMD potřebuje hlavně začít pořádně vydělávat. Hnát se za čísly tržního podílu je dost krátkozraké, jak se ukázalo v minulosti. A úspěšná sestava se nemění, tedy byla by hloupost Lisu nahrazovat.

     • @Radek Holeček, škoda, že si do výčtu firiem nezahrnul konzervárne Hamé a Baťove polobotky. Každá firma v hektickom vývoji prechádza nejaké fáze, každá fáza vyžaduje iný prístup. AMD potrebuje zarábať, to ale nekoliduje so zvyšovaním podielu, práve naopak, ak sa začne viac presadzovať, bude viac predávať, pretože na ich riešenia preskočí viac firiem/zákazníkov.
      Nedávno si napísal, že sa Lise nepodarí dosiahnuť percento v serveroch ako básnila, tak si to už zrovnaj, aby si nepísal hlúposti…

      • Evidentně to s tím podílem nechápete. Získat podíl na trhu je snadné. Získat podíl na trhu a vydělávat, to už tak snadné není.
       Poslední 3 roky, co mělo AMD podíl na trhu nad 40 % (2004-2006), vydělalo dohromady 90 milionů dolarů při tržbách víc jak 16 miliard.
       Takovéhle podnikání dělá radost zákazníkům (nakupují levně), ale pro firmu nemá žádný význam. Když pak Intel uvedl Core 2, tak se AMD snažilo podíl udržet (stejně jako vy si myslelo, že na podílu záleží). A stalo se jen to, že následující dva roky utržili dohromady 11,6 miliardy, na kterých ale prodělali 6,5 miliardy. Prostě dotovali zákazníky a přesvědčovali je, že si mají koupit jejich produkty. Taky jsem tak učinil, kdo by nekoupil, když výrobce tak velkoryse dotuje. Nepomohlo jim to ale vůbec v ničem.
       A to je přesně to, co byste jim naordinoval vy. Přitom u Intelu obdivujete, že na nějaký podíl na trhu zvysoka kašle. Raději ztratí část podílu na trhu, než aby se připravil o zisky.

      • Radek Holeček : “ Získat podíl na trhu je snadné. “

       – tak to sa tragicky mýlite p.Holeček, dúfam že hovoríme o zdravom podnikaní, dotovanie zákazníkov ste si tam dosadili vy, aby vám to pasovalo.
       Ak dokážete v dnešnej dobe presadit každú firmu, ktorá má problém s nezáujmom trhu vykormidlovat ľavou zadnou, potom ste špičkový krízový manager a v diskusiách je vás vyložená škoda. Máte príliš jednoduché videnie a v praxi by ste pohorel.

      • Získat podíl na trhu je snadné, ať si myslíte cokoliv. Když Apple začne prodávat telefony za 3 tisíce, tak jim prudce poroste podíl na trhu, ale finančně si nepolepší.
       Když si otevřete živnost (a nebudete úplně neschopnej), tak v okamžiku, kdy nasadíte extrémně nízkou cenu, tak získáte podíl na trhu. Když si otevřete pekárnu a začnete prodávat rohlíky za výrobní cenu nebo pod ní, opět získáte podíl na trhu.
       Co je těžké, je ten získaný podíl na trhu udržet a vydělat na něm.
       Jestli bych v praxi pohořel nebo ne, myslím už na stará kolena dokážu posoudit. Domnívám se, že se mám docela dobře. Samozřejmě bych se mohl mít i lépe, zrovna dneska jsem si posteskl, jak jsem těch akcií v březnu, když se výrazně propadly, koupil málo, ale jinak jsem celkem spokojenej.

      • p.Holečku, buďte rád, že ste v duchode a nemusíte riešiť problémy s etablovaním sa na trhu a zložitosť dnešného podnikania. Vaše názory sú príliš naivné, aby ste dokázal úspešne prežiť čo len jednu sezónu ako majiteľ/konateľ firmy….Ďakujem za diskusiu.

      • Do důchodového věku mám ještě nějakých 15 až 20 let.
       Jestli bych dokázal přežít jako jednatel firmy, to netuším. Dokážu přežít jako zaměstnanec, dokážu přežít jako OSVČ a dokážu přežít z obchodování s akciema. Nic dalšího jsem za svůj život nevyzkoušel.