Nejlepší aplikace pro notebook: správa baterie a Wi-Fi

0

Správci stavu baterie

Provoz na akumulátory je alfou i omegou všech přenosných zařízení: ne všude máte možnost připojit se k zásuvce a tak jste na výdrži baterie často existenčně závislí. Je pravdou, že dnes již mnohé notebooky (spíše však úsporné minibooky) dokáží vydržet při provozu na akumulátor celou pracovní dobu, ne každý však má takové štěstí a tak přicházejí ke slovu specializované aplikace, které vám pomohou vylepšit výdrž vašeho zařízení.

BattCursor: malý, ale šikovný

První aplikací pro správu stavu baterie je povedený BattCursor. Jeho největší síla je v možnosti nastavení, kdy není problém nastavit varování při procentuálním stavu kapacity akumulátoru, barvu kurzoru (další pomůcka, abyste nezapomněli na vybití), barvu ikonky v dolní liště a dokonce i změnu barevného schématu Windows Aero.

Z dalších vychytávek stojí za zmínku zejména možnost deaktivace graficky náročného GUI Windows Aero či Windows Sidebaru, který také „užírá“ nějaký výkon procesoru. Třešničkou na dortu je blikání obrazovky při dosažení kritického stavu baterie, zapnutí všech těchto upozornění však nedoporučuji (na takovém stroji by se pak pracovalo velmi těžko), pokud nestojíte o grafickou atrakci srovnatelnou s rumunským disco koncertem.

Samozřejmostí je slušné provedení správce výkonnostních profilů, potěší relativně podrobné informace o celkovém stavu vybití akumulátoru. Program zobrazuje na ploše vcelku nevkusnou velkou ikonu 1,5V baterie, která jediná kazí jinak pozitivní dojem z programu.

Stáhnout BattCursor| Cena: zdarma

BatteryBar: jednodušší, avšak elegantnější

BatteryBar je trochu jiný než jeho konkurent výše: jeho největší síla je v zobrazení procentuálního stavu baterie v dolní liště, díky čemuž nemusíte přejíždět myší nad ikonku v tray oblasti. Tato funkce výrazně šetří váš čas, mávání kurzorem po obrazovce vám jej totiž nepříjemně ubírá a ruší od práce. Narozdíl od BattCursoru je grafické zpracování podstatně lepší, zejména v systému Windows Vista / 7 vypadá skoro jako nativní aplikace od Microsoftu.

Jak jste si již jistě všimli, program s vámi komunikuje česky, přesněji česky na 88% (zdroj). Vůbec překlad do jiných jazyků je silnou stránkou tohoto programu, BattCursor s vámi česky nepromluví ani slovo. Po kliknutí na procentuální oblast v liště se vám zobrazí detailní informace o stavu akumulátoru, které nelze ocenit jinou známkou než výbornou.

Nastavení programu je o poznání jednodušší, působí však celistvěji a uživatelsky příjemněji, než u BattCursoru. Na stránce General si můžete zvolit, jestli chcete vidět podrobné informace o stavu baterie a odhadovaný čas do vybití. BatteryBar lze rovněž naprosto schovat, pokud je baterie zcela nabitá (typické použití při práci doma, kdy jste připojeni do elektrické sítě).

Z dalších schopností programu bych si dovolil vypíchnout změnu zobrazovaného fontu a nastavení notifikací. Ty nikterak výrazněji upravovat nelze, body dolů dostala aplikace za absolutní ignoraci výkonnostních profilů, které budete muset ovládat přímo z prostředí Windows či nějakého dalšího programu třetí strany.

Stáhnout BatteryBar | Cena: zdarma

Utilitky na připojení k internetu

Počítač bez připojení k internetu je poloviční, dvojnásob to platí o všech mobilních zařízeních. Právě k této činnosti slouží tandem ne až tak miniaturních (celková velikost instalátorů je okolo 13 megabajtů, programy na správu baterie si dohromady vzaly pouhých 1,2 MB) programů, jejichž schopnosti jistě rádi oceníte. Bezpečné připojení k internetu je otázkou pár kliknutí, stejně jako nalezení vhodných míst.

HotSpot Shield: bezpečnost připojení nadevše

Ti z vás, kteří se často připojují k místům s veřejnou Wi-Fi konektivitou, by měli nyní zbystřit. Jistě byste nechtěli, aby vaše odchozí komunikace byla někým odposlouchávána (sniffed), obzvlášť palčivě byste to pocítili při připojování se k e-mailové schránce či bankovnímu účtu. Tuto problematiku řeší HotSpot Shield.

Provedením se jedná o aplikaci velmi prostou, která nemá dokonce ani vlastní GUI. O její přítomnosti vás bude informovat zelená signalizační ikonka ve tvaru štítu, vše ostatní se poté dozvíte přímo z vašeho prohlížeče. V podstatě jediné dvě volby, které máte, jsou zapnutí a vypnutí programu.

HotSpot Shield má jediný úkol: zašifrovat odchozí data, aby byla pro případného útočníka těžko dešifrovatelná. Dodatečnou funkcí je skrytí vaší IP adresy a umožnění necenzurovaného prohlížení internetu (obchází firewall, takže vám umožní zobrazit i zakázané stránky). Na závěr dodám, že funguje i při kabelovém připojení k internetu, tudíž jej využijí i uživatelé desktopových počítačů.

Stáhnout HotSpot Shield | Cena: zdarma

WeFi: buďte vždycky online

Zajímavá utilitka WeFi potěší každého, kdo je se svým notebokem často na cestách. Jejím úkolem je automaticky připojovat ke všem dostupným hotspotům (které sama aktivně vyhledává) a vyhledávat ostatní připojené uživatele, se kterými se poté můžete spojit (využívají-li stejného software).

Program je to do jisté míry sociální: nalezené hotspoty můžete zaznačit do mapy, která je k dispozici pro všechny uživatele online. Spolu tak budujete specializovanou mapu hotspot míst, na kterých je k dispozici připojení k  internetu. K této funkcionalitě je třeba mít založen účet na domovských stránkách WeFi.com.

Nastavení WeFi je velice prosté a nevyžaduje podrobnějšího komentáře. Češtiny se nedočkáte, avšak vzhledem k opravdu user-friendly prostředí to bude vadit asi málokomu. Zajímavostí je možnost vytvoření seznamu preferovaných sítí, ke kterým se bude aplikace snažit připojit přednostně.

Stáhnout WeFi | Cena: zdarma

Ohodnoťte tento článek!