Nejlepší doplňky pro Firefox. Nyní i v Google Chrome

0

Webové prohlížeče si můžeme z hlediska rozšiřujících doplňků rozdělit do tří skupin. První skupinu představuje Internet Explorer a Safari. Je možné je rozšiřovat, doplňků pro ně je však minimum. Často bývají placené, zvlášť u Internet Exploreru. Jinou cestou jde Opera. Doplňky pro ni existují, snaží se však co nejvíce užitečných funkcí zabudovat do základní instalace. Momentálně je asi nejvybavenějším prohlížečem.

Úplně jinak se k možné rozšiřitelnosti staví Firefox a Chrome. Jejich aktuální verze mají shodný pohled na to, co uživateli nabídnout při instalaci – základní sadu funkcí nezbytných pro pohodlné prohlížení webových stránek, Google Chrome myslí navíc i v základní podobě na webové vývojáře. Další funkce si doplníte pomocí rozšiřujících doplňků.

Firefox i Google Chrome jsou v podstatě skládačkami. Přestože jsou doplňky pro Chrome zatím stále ještě novinkou, je jich už dost na to, abyste si prohlížeč přizpůsobili zcela podle svých představ. Určitě časem budeme moci tvrdit to stejné, co u Firefoxu – co jedna instalace prohlížeče, to téměř unikátní sada funkcí.

Pojďme se podívat na několik doplňků, které nabízejí stejnou funkcionalitu pro Firefox i Google Chrome. Samozřejmě nelze použít stejný instalační balíček.  Doplňky pro Firefox si stáhnete z adresy addons.mozilla.org/cs/firefox, doplňky pro Google Chrome na vás čekají na adrese chrome.google.com/extensions.

Myší gesta

Oblíbili jste si tzv. myší gesta, pomocí kterých lze rychle zavolat nějaké funkce prohlížeče? Pro ty kdo je neznají – většinou se stisknutým pravým tlačítkem myši nakreslíte nějaký tvar. Například čára směrem doleva vyvolá funkci Zpět, čára nahoru obnovení stránky a podobně. Myší gesta toho zvládnou mnohem víc, včetně pokročilých funkcí. Jen se je musíte naučit.

Do Firefoxu si tuto funkcionalitu doplníte pomocí rozšíření nazvaného Fire Gestures. Jeho alternativou je například doplněk All-in-One Gestures. Pro Google Chrome existuje rozšíření s názvem Chrome Gestures. Po instalaci musíte Chrome restartovat, podobně jako u jiných rozšíření. Seznam výchozích myších gest najdete v nastavení Chrome Gestures v sekci Actions. Velice jednoduše si přidáte i nová, vlastní myší gesta.

Blokování reklamy

Velice oblíbenými doplňky uživatelů a už ne tolik vydavatelů webových magazínů jsou blokovače reklam. Ve Firefoxu můžete použít dobře známý AdBlock Plus, pro Google Chrome je nachystán AdBlock. Větší popularity však dosáhl AdThwart.

Ten spolupracuje s různými seznamy udržujícími databázi adres reklamních systémů, ze kterých jsou reklamy načítány. Kromě toho si můžete do seznamu přidat další adresy.

Synchronizace záložek

Pokud střídáte více počítačů a chtěli byste mít na každém stejný seznam svých záložek, nainstalujte si rozšíření Xmarks Bookmarks Sync. K dispozici je jak pro Firefox, tak pro Google Chrome. Tato užitečná pomůcka synchronizuje seznam vašich záložek oproti úložišti na serveru a poté je opět stahuje do dalších počítačů. Nejlepší na tom celém je propojení Firefoxu s Chrome a dalšími prohlížeči, protože Xmarks se neomezuje jen na podporu těchto dvou.

Xmarks byl dříve znám pod názvem Foxmarks. K přejmenování došlo poté, co začal kromě Firefoxu podporovat i další prohlížeče.

Cooliris

Velice efektní vylepšení pro práci s webovými galeriemi je také dostupné pro Google Chrome i Firefox. V prvé řadě vám umožní prohlížet si například výsledky hledání obrázků v Google v 3D prostředí s možností rychlého posunu napříč nalezenými výsledky – bez nutnosti stránkování. Stejnou funkcionalitu nabídne také pro různé webové galerie. Objevuje se totiž stále více webů, které Cooliris (dříve Piclens) podporují. Stejný doplněk existuje i pro Internet Explorer.

IE Tab – otevírání stránek v Internet Exploreru

Protože někteří tvůrci webových stránek z různých důvodů ignorují webové prohlížeče jiné, než je Internet Explorer, objevilo se užitečné rozšíření s názvem IE Tab. Ve Firefoxu, stejně jako v Chrome dovede otevírat nové panely/karty s použitím vykreslovacího jádra Internet Exploreru. V praxi to vypadá tak, že v Chrome či Firefoxu běží část Internet Exploreru.

Jak na instalaci doplňků pro Google Chrome?

Podpora doplňků pro Google Chrome není ve stabilní řadě tohoto prohlížeče aktivována. Chcete-li si doplňky vyzkoušet, klepněte na tuto adresu, kde odsouhlaste licenční ujednání a nainstalujte si aktuální vývojovou verzi Google Chrome. Po restartu se vám možnost instalace doplňků z jejich stránky odblokuje.

Správu doplňků najdete v nabídce Přizpůsobení | Rozšíření. Téhož docílíte zadáním adresy chrome://extensions/. Jednotlivé doplňky zde v případě potřeby deaktivujete, upravíte u nich nastavení nebo je zcela odinstalujete.

Ohodnoťte tento článek!