Nejlepší IT reklamy: IBM a Linux [video]

0

Hned na první pohled je viditelný jeden velký rozdíl oproti reklamám předchozích dvou společností. IBM totiž cílí na jediné zákazníky – firmy a byznysmeny. Snaží se je přitom přilákat dvěma hlavními způsoby.

 

Tím prvním je ukázka toho, jak se byznys dělat nemá. Takže buď vidíme drahé poradce, kterým na firmách nezáleží a jen sypou z rukávu strategie, nebo kuriózní nápady, jak zefektivnit podnikání – například s použitím kouzelných fazolí. Pointa samozřejmě zní: „Nic z toho IBM nedělá.“

Druhým častým typem reklam jsou ty, kterými IBM naplno říká, že jejich produkty, jsou pro chod firmy to nejlepší. Že jí ušetří místo a peníze.

Chaplin doporučuje IBM

Vedle těchto byznysmenských reklam pak IBM nabízela svoje produkty také prostřednictvím dalších spotů, které se už více zaměřovaly i na lidský faktor. Viděli jsme Charlieho Chaplina a jednoduchost zacházení s počítačem IBM.

Kromě Charlieho Chaplina si ostatně IBM a jejich operační systémy oblíbily i jeptišky, viz reklamní šílenost s Květou Fialovou v hlavní roli.

IBM s Linuxem, Linux bez Tuxe

Později se v IBM rozhodli, že vhodným operačním systémem pro jejich produkty je Linux. Tehdy vznikla originální reklama, v níž Linux ztělesňuje malý chlapec schopný naučit se všechno vědění světa. Najdete ji na konci tohoto výběru nejlepších linuxových reklam. V první části je zase dáván velký důraz na to, že Linux je konkurenceschopný i ve srovnání s „velkými hráči“, jako je například Microsoft.

O tom, že Linux není horší než konkurence, ostatně humorných způsobem hovoří i následující série reklam, která rozšiřuje známý koncept srovnávání konzervativního pána (Microsoft) a mladého pohodáře (Apple/Mac) o postavu ženy, která drží mnohem lépe krok se všemi nastupujícími trendy než oni dva.

Zajímavé je, že tučňák Tux, známý maskot Linuxu, ve všech těchto reklamách chybí. Naopak ho zahlédneme coby „tajnou zbraň“ v reklamě na cereálie…

Ohodnoťte tento článek!