Nejlepší mobilní aplikací roku jsou Mapy.cz. Kdo vyhrál v dalších kategoriích?

0

Vydavatelství Internet Info, které pořádá anketu o nejlepší český web, už čtvrtým rokem vybírá také nejlepší mobilní software. Soutěž Aplikace roku tak má stejnou váhu jako Křišťálová lupa, jen se v ní oceňují výjimečné nebo netradiční prográmky, které používáme na mobilech a tabletech. O výhercích ve většině kategorií rozhodli uživatelé v online anketě, tři zvláštní ceny pak určila odborná porota.

Hodnocení veřejnosti

Nejlepší aplikací pro lepší svět uživatelé zvolili Potraviny na pranýři (Android, iOS, Windows Phone), což je už několikanásobný vítěz „křišťálovky“. Aplikace stejně jako web upozorňuje na nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny. Důvěru tomu dává, že za projektem stojí ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

V kategorii e-commerce vyhrála Alza (Android, iOS, Windows Phone), pomocí jejíž aplikace můžete ve stejnojmenném obchodě nakupovat i v terénu. A samozřejmě s ní spravovat Alzáky! Nefunguje ale pouze jako e-shop, ale umí také stahovat e-knihy a audioknihy.

Klientským servisem číslo jedna se stala mobilní samoobsluha Můj Vodafone (Android, iOS, Windows Phone). Slouží ke správě účtu, přehledu čerpání volných jednotek, vyúčtování, dobíjení a nastavování služeb.

Sekci média ovládla aplikace ČT sport (Android, iOS, Windows Phone, Symbian). Funguje jako čtečka aktuálních sportovních zpráv, ale tou nejdůležitější funkcí je živý přenos videa. Jen tedy nesmí být olympiáda nebo mistrovství světa v hokeji či fotbalu, to pak streamy věčně nejedou.

Nejlepší hrou se stala pecka Dead Trigger 2 (Android, iOS) od brněnských vývojářů Madfinger Games. Druhý díl zombie střílečky hodně oceňují i v zahraničí. Aby ne, hra byla hodně dobrá už od začátku vydání. Tvůrci ale postupně aplikace ještě vylepšovali a upravovali díky zpětné odezvě samotných hráčů.

V kategorii životní styl vyhrála FDB.cz (Android, iOS, Windows Phone, Symbian, BlackBerry). Je to nejspíš první soutěž, kde tato filmová databáze předčila slavnější ČSFD.cz. Jistě za to může vhodně zvolený název, protože v obchodech s aplikacemi vystupuje hlavně jako program pro kina (300+ sálů) a televizi (100+ kanálů).

Novinkou roku jsou Mapy.cz (Android, iOS, Windows Phone). Ty bodují hlavně funkcí pro stažení offline podkladů, velkou databází firem a podniků, turistickými mapami a tipy na výlety. Mapy.cz nakonec ovládly i hlavní cenu mobilní aplikace roku.

Tabletovka roku. Nejlepší aplikací pro tablety je týdeník Dotyk (Android, iOS). První čistě digitální magazín pro velké chytré placky se zabývá společenskými tématy i vědou. Je velmi dobře graficky zpracovaný a hlavně si jej můžete stáhnout zdarma.

 

Hodnocení odborné poroty

Zvláštní cenu ExperienceU pro aplikaci s nejlepším „user experience“ získaly rovněž Mapy.cz (Android, iOS, Windows Phone).

Marketingovou inspirací byla zvolena aplikace ZOH 2014 (Android, iOS, Windows Phone) sloužící jako průvodce zimní olympiádou. Přinášela čerstvé výsledky, statistiky, zprávy i program her. A protože za ní stál T-Mobile a Český olympijský výbor, bylo jí všude plno.

B2B aplikací roku se stal software společnosti mForce (www), která dle vlastních slov vyvíjí, implementuje a spravuje zákaznické mobilní aplikace a řešení pro komerční subjekty i organizace a instituce státní a veřejné správy. U běžných uživatelů se trochu proslavil aplikací Cestujlevně (Android, iOS) s tipy na levné letenky, ubytování a zájezdy.

Nejlepší mobilní aplikací roku jsou Mapy.cz. Kdo vyhrál v dalších kategoriích?
Ohodnoťte tento článek!