Nejlepším prohlížečem je Firefox. Aspoň než ho Mozilla vykastruje [komentář]

0

V poslední době jsem opravdu spojený s tím, že používám Firefox. Nemusíte se obávat, že bychom zapalovali diskuze tolik oblíbené v letech dávno minulých. Dnes se o prohlížečích nediskutuje tak žhavě jako dřív, protože se tak nějak všichni usadili a používají ten svůj prohlížeč. Chrome se stal vzorem, který většina výrobců začala napodobovat, přičemž Mozilla dokonce převzala zakulacené panely. Proč, když akorát zabírají místo? Ani se mi nelíbí. Ale co, to je můj osobní názor.

Obecně zjednodušení uživatelského prostředí prohlížečům pomohlo, navíc jsou všechny rychlé, takže pro mě není utrpení používat dokonce Internet Explorer. Ve Windows 8.1 ho používám jako sekundární prohlížeč a jsem s ním docela spokojen. Není to samozřejmě bez výhrad. Překvapivě často padá. K plnohodnotnému používání mi pak chybí řada funkcí. Internet Explorer je dle mého názoru dobrý pro nemalou skupinu lidí, jež nemění výchozí konfigurace a jen jednou za čas zkontroluje e-maily.

Firefox si přizpůsobíte do poslední položky v kontextové nabídce
Firefox si přizpůsobíte do poslední položky v kontextové nabídce.
Pozn: Tento vzhled není výchozí, autor používá doplněk Classic Theme Restorer

Já jsem ale od prvních verzí Firefoxu zvyklý na to, že prohlížeč vybavuji tunami doplňků. Mám svůj prohlížeč tak dokonale odladěný, že vypadá, jak chci, v uživatelském prostředí jsou přesně rozmístěna tlačítka, která potřebuji, a dokonce jsem upravil kontextové nabídky, aby v nich nepřekážely příkazy, které nikdy nepoužiji. Tomu se říká ušít si prohlížeč na míru.

Dlouhá pouť za dokonalostí

Je to patrně důvod, proč jsem nikdy nepřešel jinam. Jsem Firefoxu věrný od první verze a nedokázal to změnit ani Chrome. Ten svého času nabídl jednouší prostředí, které ale zase nebylo nutně hezčí. Dodnes jsem mírně rozpačitý z toho, jak Chrome vypadá. Je pravda, že kdysi nabízel výrazně lepší výkon než konkurence. To ale přestalo platit, naopak Chrome nabýval na objemu a mnozí kolegové a přátelé, kteří na něj přešli, si začali stěžovat na různé chyby včetně podivných černých čar na stránce.

I když jsem s Firefoxem zažil časy, kdy se prohlížeč pod tíhou všech těch doplňků prohýbal a výkon opravdu nebyl oslnivý, nevzdal jsem to. Nevzdal jsem to s ním ani v době, kdy Mozilla slibovala řadu novinek, které už někteří jmenovaní konkurenti měli, ale nebyla schopná je dotáhnout do konce. Dnes jsme z této situace venku. Firefox je dnes kvalitní webový prohlížeč, vedle něhož by si Chrome měl aspoň občas připadat trapně. Proč?

 

Chrome neví, co je to HiDPI

Na klasickém počítači máte své potřeby, jenže ty se změní, když si pořídíte laptop s obrazovkou s vyšší hustotou bodů. Já si na cesty pořídil právě takový laptop – má 13″ obrazovku s rozlišením full HD. Na té už musíte zapnout škálování, což je pole, kde se ve velice dobrém světle předvedla Windows 10. Sama od sebe mi nabízela 150% zvětšení, na základě vlastních zkušeností jsem ale zakotvil na 125 %.

Právě tady ale Chrome selhává, protože je jeho prostředí příliš malé, takže je rovněž poměrně špatně ovladatelné myší, natož dotykem. Dotykovou vrstvu můj laptop přitom má a nebojím se ji využít. Mnohem lepší zkušenosti jsem v uplynulých měsících nabíral s prohlížením ve Firefoxu, jenž dále z nějakého důvodu weby zobrazuje na daném typu displeje mnohem lépe. Tzv. 100 % měřítko je v jeho případě větší.

Integrovaný režim pro čtení je moc fajn
Integrovaný režim pro čtení je moc fajn

Web ve Firefoxu tak pěkně vyplňuje obrazovku, zatímco v případě Chromu dostanete podivně malý web, který se nepohodlně čte. Samozřejmě můžete použít lupu, ale chtělo by se vám velikost zobrazení upravovat na každém webu? Ve Firefoxu všechno vypadá pěkně i bez vašeho zásahu. Firefox vám umožní více oddalovat i přibližovat. To ale už v potaz neberu, protože o extrémy patrně nikdo nestojí.

Firefox je dnes na vrcholu

Ani Internet Explorer si nevede špatně, ale zase není navržen pro dotyk. V tomto ohledu je zase pohodlný Edge. Nicméně Edge nic neumí, a to doslova. Podle zkušeností z minula je jasné, že se nestane mým oblíbeným prohlížečem minimálně do doby, dokud nebude podporovat doplňky. To nebude dřív než v příštím roce. I když se dotykově ovládá pohodlně, jak jsem zmiňoval v recenzi Windows 10, je to prohlížeč mimořádně nevzhledný a nekontrastní prostředí nepovažuji zrovna za výkřik v ergonomii.

Firefox posiluje produktivitu také podporu skupin stránek
Firefox posiluje produktivitu také podporu skupin stránek

Firefox je slušně použitelný na dotykových obrazovkách, především ale na jeho straně stojí doplňky. Mám ho rád i z jiných důvodů. Režim pro pohodlné čtení článků je možná provařený, ale nedisponuje jím desktopový Internet Explorer, jedině jeho dotyková varianta ve Windows 8. Do Chromu bychom ho přidali doplňkem, ale ten je pro mě nepoužitelný z jiných důvodů. Ve Firefoxu přitom klepnu na tlačítko v adresním řádku a čtu pohodlně a bez vyrušení.

Teď navíc Firefox podobně jako jiní indikuje přehrávání zvuku v panelu, což je patrně to poslední, co mi chybělo. Z mého pohledu už mám všechno. Ani Firefox nepoužívám bez výhrad, například výchozí vzhled považuji za krok vedle. S tím si ale poradí doplňky, že? Patrně cítíte, kam nyní směřuji. I když lze pochopit, že existují důvody, proč stávající model doplňků zakopat na hřbitově, v současnosti nevidím tolik přínosů.

Firefox na 13
Firefox na 13″ obrazovce s rozlišením full HD

Chrome po padesáté sedmé

Možná se i ve mně konečně probudilo konzervativní já, ale nechci, aby Mozilla něco měnila. Nový model doplňků bude podobný Chromu, takže nás nečekají velké zásahy do prohlížeče. Čili pokud vám na něm bude něco zásadního vadit, nezměníte to. Prohlížeč možná bude bezpečnější a stabilnější, jenže to je i při současném modelu. Kdyby padal desetkrát denně, nepípnu. Používám ale doplňky po desítkách a problémy nepozoruji. Dokonce ani s výkonem.

Proto mi připadá poněkud nešťastné měnit model, díky němuž si skoro určitě prohlížeč stále drží věrnou komunitu náročných nadšenců. Nebýt doplňků, Firefox možná už dávno nepoužívám. (S hybridním zařízením bych se k němu i tak patrně vrátil, to je teď však vedlejší.) Když ohnivá liška v rámci procesu „chromizace“ změnila vzhled, vadilo mi to, ale doplněk Classic Theme Restorer mi dovolil ušít si klasické prostředí na míru.

Chrome na 13
Chrome na 13″ obrazovce s rozlišením full HD

Pokud odbourá doplňky, budeme tady mít další kopii Chromu. I když bude Edge používat doplňky, budou opět postavené na stejném modelu. Neliší se v tom ani aktuální Opera. Všechny důležité prohlížeče tak budou používat stejný model odlehčených doplňků a já jako uživatel už nebudu mít na výběr. Super. Opravdu potřebujeme další Chrome?

Edge na 13
Edge na 13″ obrazovce s rozlišením full HD

Kopírování k úspěchu nestačí

Přitom ke změně modelu dojde už v příští verzi, tj. ve Firefoxu 43. Vrstva kompatibility pro stávající doplňky bude zrušena časem, pro podrobnosti vás odkáži na článek od kolegy Lukáše Václavíka. Přitom Firefox 42 přidal indikaci přehrávání v panelu nebo blokování sledování v anonymním režimu. Z mého pohledu tak Mozilla zařízne klasický Firefox v době, kdy je na tom nejlépe.

Je to dospělý prohlížeč plný příjemných funkcí, kteří podle mě nepatří do výslužby. Podotýkám, že jsem typ uživatele, který je ochoten vytrpět rozumné množství pádů i případné snížení výkonu, pokud výměnou dostane řadu skvělých funkcí navíc. Mozilla si ale asi nemyslí, že je na trhu místo pro takový prohlížeč.

Srovnání tří prohlížečů na 13
Srovnání tří prohlížečů v celoobrazovkovém režimu na 13″ obrazovce s rozlišením full HD

Jak se v minulosti ukázalo, potřebujete trochu víc, než je někoho okopírovat. To k úspěchu stačit nemusí a uživatele tím přejít nedonutíte. Obávám se, že Mozilla akorát naštve stávající uživatele, jimž Firefox ještě nabízel nikoli nevýznamnou přidanou hodnotu v podobě mocných doplňků, a nové k sobě nepřiláká. Ostatně vzpomeňme na Operu. Ta prošla podobnou kastrací. Nových fanoušků není mnoho a ti staří lamentují nad tím, že přišli o prohlížeč s nadstandardní výbavou, který dělal věci jinak.

Ohodnoťte tento článek!