Společnost Gigabyte se rozhodla rozšířit svou sérii Gaming i do nižších cenových hladin a představila novou základní desku H81M-Gaming 3 založenou na low-end čipsetu H81.

Deska H81M-Gaming 3 přímo vychází z modelu H81M-WW, o kterém jsme psali už dříve. Jedná se o vskutku základní model formátu micro-ATX, který je vybaven dvěma paměťovými sloty DDR 3 (1600 MHz, 16 GB), jedním velkým slotem PCIe 16× a dvěma PCIe 2×. Všechny jsou ve starší verzi 2.0. Přítomnost druhého malého PCIe slotu je jedním z rozdílů oproti nehernímu modelu H81M-WW, který má na jeho místě slot PCI.

Druhým hlavním rozdílem oproti H81M-WW je síťový řadič. Gigabyte namísto čipu od Realteku osadil v Gaming sérii čip od Intelu (1 Gb/s). Konektivitu úložišť zabezpečuje čtveřice konektorů SATA. Dva bílé jsou ve verzi SATA 6 Gb/s a dva černé ve starší verzi SATA 3 Gb/s. Integrované audio řešení je zprostředkováno čipem Realtek ALC892.

 

Zadní panel s konektory byl upraven do trochu méně archaické podoby. Najdeme na něm čtyři konektory USB (2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0), dva porty PS/2, sítové a zvukové konektory a obrazový  VGA (D-Sub) výstup integrovaného grafického čipu (v procesoru). Zmizel paralelní a sériový port a namísto nich přibyl konektor HDMI, jehož nepřítomnost jsme klasické verzi desky vyčítali.

Cenu desky Gigabyte zatím neoznámil, ale zcela jistě bude značně menší, než ostatní desky série Gaming od Gigabytu (3 až 10 000 korun). Odhadovat se dá podle ostatních desek s čipsetem H81 na zhruba 1500 korun.

Zdroj: TechPowerUp, Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!