Nejlevnější Kindle je dotykový, Voyage přestavuje nový luxus v nejvyšší třídě

0

Je to zhruba rok, co Amazon odhalil nový Kindle. Byla to druhá generace podsvícené čtečky Paperwhite. Můžete namítnout, že po podsvícení už toho není na těchto čtečkách tolik k vymýšlení a že není nutné mít na trhu každý rok novou generaci. Výrobce si to zřejmě nemyslí, neboť odhalil dvě novinky.

„Budou o tolik lepší než ty stávající?“ ptá se skeptický hlas kdesi v našich hlavách. Dopředu tušíme, že o revoluci řeč nebude. Kindle je zkrátka zařízení, které dobře známe a nemá nás už moc čím překvapit. Ovšem, že to nijak nesnižuje jeho kvalitu. Amazon se vytasil se dvěma modely, tak se na ně podívejme blíže.

Dva nové Kindly vedle sebe. Vyplatí se připlatit si za Voyage?
Dva nové Kindly vedle sebe. Vyplatí se připlatit si za Voyage?

Kindle Voyage – nový nejluxusnější model

Tento model si neklade za cíl kompletně nahradit dosavadní vlajkovou loď Paperwhite. Naopak, loňský Paperwhite zůstane na trhu prakticky beze změny, jen se v portfoliu uhnízdí jako středně drahá čtečka. Loni firma v rámci šesté generace čteček vlastně předvedla pouze nový Paperwhite, možná právě proto zůstal právě on protentokrát netknutý.

Voyage se jím jednoznačně inspiruje, staví na jeho dobrých vlastnostech a pár dalších věcí přidává. Amazon jej presentuje jako nejpokročilejší čtečku e-knih. Zákonitě musela znovu přijít vylepšení v oblasti displeje a použitého hardwaru. Společnost nezmiňuje rozlišení, ale chlubí se hodnotou 300 ppi (rozlišení tak vychází na 1 440 × 1 080 bodů). Pro srovnání, rok starý Paperwhite dosahuje hustoty bodů 212 ppi (1 024 × 768 bodů).

Inteligentní podsvícení

Vedle vyššího rozlišení Amazon slibuje opět vyšší hodnotu jasu podsvícení a kontrastnější obrazovku. Letos ji ochrání vylepšení vrstva proti poškrábání. To se hodí, zvlášť když po obrazovce jezdíte prstem. Snad jste si nemysleli, že tento Kindle nebude dotykový? Maximální hodnota podsvícení se zvedla o 39 %. Co je ale zásadnější, senzor sleduje okolní podmínky.

 

Podle nich pak automaticky nastaví úroveň podsvícení. Pokud to bude fungovat dobře, půjde o skvělé vylepšení. Všechno tomu zatím nasvědčuje, neboť si ve Voyage zvolíte úroveň jasu, podle které bude automatický mechanismus dále pracovat. Lidské oko si navíc na šero po určité době zvykne.

Kindle Voyage z toho důvodu po 30 minutách úroveň jasu lehce sníží. Oku se totiž po této době zdá nastavená úroveň přehnaná. Opakuji, na papíře to zní skvěle, automatické reakce si ale budeme muset vyzkoušet, než je předem nadhodnotíme, nebo naopak podhodnotíme. Displej bude opět špičkový, inovovala ale firma také někde jinde?

Nové senzory trochu připomínají starý styl ovládávání pomocí fyzických tlačítek
Nové senzory trochu připomínají starý styl ovládávání pomocí fyzických tlačítek

Otáčení stránek na jiný způsob

Že prý bylo potřeba usnadnit otáčení stránek. Proto se pod rámečkem kolem obrazovky ukrývá nový senzor, jenž zaznamená stlačení. Stačí jemný stisk a přejdete na další, případně předchozí stránku. Nevím, jestli právě z toho máme stát úžasem na hlavě. Dosavadní levné Kindly měly po stranách fyzická tlačítka pro navigaci, která fungovala na výbornou.

Dotykový Kindle pak předvedl ježdění prstem po stránce. Případně se stačí jen dotknout pravé poloviny displeje, abyste přešli vpřed. Voyage to dělá stejně, jen se dotýkáte rámečku, který mimochodem lehce zavibruje. Aspoň nemusíte hýbat prstem. Čtečku budete normálně držet a v případě potřeby jen přitlačíte na rámeček.

Vylepšení v dražším Kindlu
Vylepšení v dražším Kindlu

Senzory se totiž nachází po stranách. Systém byl zamýšlen pro používání, kdy rukou čtečku držíte za pravou nebo levou stranu rámečku. Ano, myslelo se i na leváky. Vlevo a vpravo proto uvidíte čáru, pod níž se skrývá senzor. Pro přechod zpět slouží další senzor, tenkráte mnohem menší. Je umístěný nad tím hlavním pro navigaci vpřed.

Důraz při stlačení může být individuální, čtečka bude reagovat tak citlivě, jak ji nastavíte. Vlastní preferencím pak přizpůsobíte též následné vibrace. Přehnané vibrování vás bude akorát rušit. Že se stisk povedl a přešli jste na další stránku, to jednoduše uvidíte na displeji. Potřebujeme ještě jiné potvrzení?

Nejtenčí, nejlepší a nejdražší

Tělo se 7,6 mm v pase platí za nejtenčí, jaké kdy série Kindle měla. Rekord byl do té doby 9 mm. Amazon totiž zrušil zapuštění, takže se obrazovka nachází v jedné rovině s rámečkem. I proto byla potřeba ochranná vrstva. Nový design je líbivý, ale to byly všechny poslední Kindly, hlavně pak Paperwhite.

Od něj se ostatně Voyage příliš neliší. Jako vždy bude na výběr dražší verze s dále již bezplatným 3G. A bez reklam. Cena – za základní variantu dáte 199 dolarů – může ještě vyrůst, když si pořídíte jeden z nových obalů. Obsahují i magnet, takže při zavření čtečku uspí, to ale už známe z minula. Obaly začínají na 44,99 dolarech.

Kindle – dotykový základ pro každého

O poznání méně působivá je levnější novinka. Prozatím nejlevnější byl Kindle 5 za 69 dolarů za verzi podpořenou reklamou. Nyní ho nahrazuje Kindle. Amazon rezignoval na číselné pojmenovávání podobně jako Google u Chromu nebo Apple u iPadů. Do budoucna se už mnoha novinek nedočkáme, zvlášť proto ani není třeba od sebe modely tak odlišovat.

Levný Kindle od letoška obsahuje dotykovou vrstvu
Levný Kindle od letoška obsahuje dotykovou vrstvu

Hlavně je potřeba od sebe odlišit různě drahé řady. Nejzákladnější a nejlevnější čtečka e-knih z rodiny se zkrátka nazývá prostě Kindle. Začínat bude na 79 dolarech a lehce zvýšenou cenu oproti předchozí generaci ospravedlňuje dotyková obrazovka. Pokud vám šlo o dotykové ovládání, tak i základní edice vás upokojí a nebudete nuceni pokukovat po dražších variantách Kindlu.

K tomu dostanete o 20 % rychlejší procesor, jenž zajistí rychlejší vykreslování a přechody na další stránky, případně dvojnásobné úložiště, které by tak mělo být 4GB. Těšte se i na funkce jako Kindle FreeTime či integraci služby Goodreads. Jinými slovy dostanete všechno, co čtečky Kindle dosud nabízely. Jen musíte oželet podsvícení nebo senzory pro otáčení stránek. Mimochodem, u všech čteček Amazon hovoří o týdnech výdrže, konkrétnější není.

Kindle Kindle Paperwhite (2013) Kindle Voyage
Cena základního modelu 79 dolarů 119 dolarů 199 dolarů
Tloušťka ? 9 mm 7,6 mm
Hmotnost ? 206 g 181,5 g

Válka s knihovnami

Čtečka elektronických knih je hardware, uživatelé ale dále utrácejí za služby a software. Amazon proto nabídne uživatelům tolik oblíbené předplatné. Hudební služby nás nechávají poslouchat neomezeně muziku z celého katalogu za předplatné, Amazon vás zase nechá číst knihy z knihovny o 700 000 kouscích, a to za 9,99 dolaru na měsíc.

Zničí služba Kindle Unlimited klasické knihovny? Ještě dodávám, že vedle čtení lze poslouchat audioknihy. Dále si nově můžete pořídit službu Kindle FreeTime Unlimited. Specializuje se na děti a pomáhá jim s přechodem od obrázkových knížek k písmenům a stojí na tom, že jim dá přečíst pár ukázek. Dítě se pak rozhodne, jestli se mu kniha líbí.

Vylepšení v levnějším Kindlu
Vylepšení v levnějším Kindlu

Služba stojí 2,99 dolaru měsíčně. Se složitými slovy dětem poradí funkce Word Wise – automaticky se nad nimi objeví definice. Životní partnery Amazon potěší tím, že konečně dovoluje aspoň mezi nimi sdílet vlastní knihovnu. Doma si jednu tištěnou knížku může také přečíst každý člen domácnosti. Amazon pracoval mj. na ještě těsnější integraci Goodreads.

V novém dialogu, který vám knihu a autora přiblíží, si titul rovnou označíte v Goodreads za právě čtený. Čerstvý software nabídne i pokročilejší hledání. Čtečky se na Amazonu začaly předprodávat, softwarové novinky budou majitelům některých stávajících modelů doručeny na podzim. Samotné Kindly dorazí v říjnu.

Zdroj: Amazon

Ohodnoťte tento článek!