Nejlevnější notebook světa stojí jen 89 dolarů. Vypadá jako MacBook Air

4

Firmička Pine64 vyrábí minipočítače ve formě destičky podobné populárnímu Raspberry Pi. Její nejvyšší model s čtyřjádrovým procesorem a 2 GB paměti stojí 29 dolarů. Na stejném základě teď firma vytvořila i notebook, který chce prodávat za 89 dolarů. Parametry dávají tušit, že to nebude žádné dělo, ale spíš sekundární počítač na hraní, sledování videa, učení se programování apod.

Pine64 Pinebook

Tzv. Pinebook vypadá podobně jako MacBook Air, zcela jistě ale nemá hliníkové tělo. Obsahuje 11″ displej s rozlišením 1280 × 720 px, plnotučnou klávesnici a poměrně velký multidotykový touchpad. Mozkem zařízení je čipset Allwinner A64 se čtyřmi 1,2GHz procesorovými jádry Cortex-A53 a grafikou Mali-400 MP2. Videoprocesor si poradí s dekódováním H.265 i H.265, takže Full HD video by nemělo dělat problém. Pinebook obsahuje 2 GB RAM (LPDDR3) a 16 GB flashového úložiště (eMMC 5.0).

Pine64 Pinebook

K rozšíření slouží dvojice USB 2.0 a slot microSD. Počítač má také miniHDMI výstup pro televizor nebo monitor a sluchátkový jack. Obsahuje ale také vlastní reproduktory, mikrofon a 1,2Mpx webkameru. V těle je 10Ah akumulátor. Kromě základní 11″ verze firma připravuje i 14″ variantu za 99 dolarů. Rozlišení ani hardware se ale jinak neliší. Pro Pinebook budou dostupné operační systémy Debian Jessie, Ubuntu 16.04, Android 5.1.1 a Remix OS 2.0.

Počítač zatím není možné zakoupit, lze jej pouze rezervovat. Dostupný by měl být také v Česku. Pine64 zasílá zboží i k nám, poštovné činí 11,99 dolaru.

 

via Liliputing

Nejlevnější notebook světa stojí jen 89 dolarů. Vypadá jako MacBook Air
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas

4 KOMENTÁŘE

 1. Zkopíruju svůj příspěvek z konkurenčního portálu:
  „Když se tady o něčem píše, čekal bych alespoň ověření informací.
  Na fóru PineA64 je tolik problémů ať už SW/HW a bez odezvy, že že je to příšerné. Občas tam napíše TL Lim, ale tím to končí. Můžu vyjmenovat z HW je to GbE issue, microUSB port, který nabíjí +- 1.5A, takže když zatížíte více PainA64 je lepší ho napájet přes Euler bus.
  SW: Android 6 / RemixOS 3.0 v nedohlednu, kernel 3.10, hdmi-cec nefunguje, 5 GHz WiFI je potřeba si zkompilovat sám a mnoho dalších problémů, co je možné najít na fóru. Komunitní port Androidu 7 není moc ideální (a sám autor raději vydal Android 6) a je to zatím ještě v plenkách.

  Upřímně nechápu, proč to nefixnou, ale místo toho vydávají další píp.
  SoM od nich vypadá dobře, ale podpora bude stejná.

  Co je fajn, že na Pine A64 na Android 5.1.1 jde Horizon GO, ale na Android 7 nejde.“

  Na jednu stranu, kdo chce headless je tady Armbian (kde se jim podařilo vyřešit GbE issue a netrvalo jim to půl roku jak Pine A64 teamu)

  Já raději doporučím Odroid C2/XU4!

  Pokud někdo na to nemá a chce zůstat u Allwineru:
  „Podle komunity na #linux-sunxi je dobré Banana Pi (M1 tuším, to hodně starší nebo M2+) přesně Vám neřeknu, podívejte se na log http://irclog.whitequark.org/linux-sunxi
  Z nejnovějších je to: Orange Pi PC 2 a když potřebujete eMMC paměť: Orange Pi 2E
  (Podle diskuzí na cnx-software můžete najít, že v nejblíže době už na tom pojede mainline kernel. Pokusy o to jsou a jsou poměrně úspěšně)“

  Ten kdo chce Netflix (widevine certifikaci) ať šáhne po Xiaomi Mi Boxu, který prodává Walmart