Nejmenší kamera na světě má průměr jen necelý milimetr

0

Představte si, co by se mohlo vejít do rozměrů 1 × 1 mm. Asi si představíme pár lidských vlasů, bakterie nebo viry. Ale elektroniku? I to je možné. Izraelská firma Medigus vyrobila nejmenší kameru na světě, v průměru má pouze 0,99 mm. Samotný snímací čip (CMOS) s velikostí 0,66 × 0,66 mm dosahuje rozlišení pouze 45 000 pixelů.

To se samozřejmě nedá srovnat ani s tím, co dnes snímají low-endové mobily (QVGA = 76 800 px). Kamerku Medigusu ale nebudeme potkávat v běžné elektronice, nýbrž v medicíně (a v bondovkách). Firma má v následujících týdnech kameru posílat do středisek v USA a Japonsku, kde budou nasazovány s kardiologických zařízeních.

MedigusSrovnání kamerky s propiskou, foto: Medigus

Samotná kamerka je pokryta zdravotně nezávadnými materiály a dále se bude používat při endoskopii, otarinolaringologii, bronchoskopii, gastroenterologii, ortopedii, gynekologii a při robotických operacích.

Na trhu s miniaturními kamerami se má letos prodat 4 milionů zařízení, v roce 2015 až 7 milionů.

Zdroj: Cnet, Yahoo News

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To je radost :-/ Předchozí verze byla lepší, minimální vytížení CPU i GPU, zvládl to bez sebemenšího problému i atomový netbook s GPU Intel 945. Nová verze na netbooku vytěžuje CPU i GPU na 100% a při delším záznamu se to seká, stolní PC (Core i5 750@3600 MHz, 8 GB DDR3 1600 MHz, Radeon HD 5770) mi CPU vytěžuje na 25% a GPU na 40%. Dělá to tak ve FF4, IE9 a Chromém prohlížeči. V Opeře 11.10 je vytížení ještě vyšší. Jak je to možné? Byl bych rád, kdyby se ČT vrátila k předchozí verzi, byla lepší.

  2. Nechápu čim to je, ale to online vysílání na ČT se mi neustále rube a načítá to do vyrovnávací paměti (a to při jakýkoli zvolený kvalitě). Přitom mam internet 25 mb/s a v PC proc. Phenom II x4 @ 3,7GHz, 8GB ram a graf. Ati HD 4870. Nenapadá někoho čim to..?