Nejrychlejší a unikátní vypalovačka Samsung

0

První pohled, parametry, rozborka

Pokud vám mechaniky označené TSST nic neříkají, tak vězte, že o jejich výrobu se již delší dobu stará společný podnik firem Toshiba a Samsung (Toshiba Samsung Storage Technology).

Nová modelová řada má být dle slov výrobce i „papírových“ vlastností do značné míry unikátní. Je dalším modelem, který se může pochlubit velmi rychlým zápisem na dvouvrstvá média, měla by se nově pochlubit velmi rychlým 22× zápisem na běžné disky a v neposlední řadě je první mechanikou, která se může předvést zápisem na DVD-RW DL.

Tak se podívejme, jak si mechanika celkově vede, jak zvládá vysoké rychlosti zápisu, zda se skutečně může pyšnit vším, čím se chlubí a zda mají uvedené unikátnosti využitelný potenciál nebo jsou spíše jen marketingovým lákadlem.

Obsah balení

V reatilovém balení si domů přinesete kromě mechaniky samotné i čtveřice šroubků, SATA kabel, softwarový balík Nero Express 7.11.6.0 a dvojici přídavných vyměnitelných čelních panelů. K dispozici byste měli mít černý, stříbrný a bílý, ale nějakým nedopatřením nás výrobce obdařil místo bílého dalším černým.

Technické parametry

 • model: Samsung SH-S223F
 • rozhraní SATA
 • čipset MediaTek MT1869L
 • rychlost čtení DVD-ROM (SL) 16×, DVD-ROM (DL) 12×, DVD±R 16×, DVD±RW 12×, DVD-RW DL 6×, DVD±R DL 12×, DVD-RAM 12×, CD-ROM 48×, CD-R 40×, CD-RW 40×
 • rychlost zápisu DVD±R 22×, DVD+RW 8×, DVD-RW 6×, DVD-RW DL 2×, DVD+R DL 16×, DVD-R DL 12×, DVD-RAM 12×, CD-R 48×, CD-RW 32×
 • přístupová doba DVD-ROM 130 ms, CD-ROM 110 ms
 • vyrovnávací paměť 2 MB
 • technologie Speed Adjustment Technology, Tilt Actuator Compensation Technology, Double Optimum Power Control, Magic speed, Automatic Ball Balancing System, Buffer Under Run Free
 • kreslící technologie ne (k dispozici u modelu SH-S223Q)
 • rozměry (v × š × h) 42 × 148 × 170 mm
 • hmotnost 750 g
 • příslušenství SATA kabel, šroubky
 • software Nero Express 7.11.6.0
 • cena nestanovena
 • stránka produktu

Pod pokličkou

  

Testy čtení

Čtení CD:

Čtení CD-ROM i CD-R/CD-RW médií je přesně podle specifikací více než 48×, resp. více než 40×.

Korekce chyb: Opravné mechanismy u poškrábaných CD médií mají novější modely TSST mechanik velmi podobné, ale nutno dodat, že spíše jen průměrné.

Čtení DVD:

Čtení lisovaných DVD je stejně rychlé jako s DVD+R a DVD-R médii, tedy maximálně 16×. Nekvalitně vylisovaná média, s kterými se lze setkat poměrně často jsou čtena také velmi dobře a jen s malým zpomalením (viz obrázek). Přepisovatelná DVD obou standardů včetně všech dvouvrstvých disků jsou čtena 12×

Korekce chyb: Korekční mechanismy pracují u DVD médií podstatně lépe a z průměrných hodnot se v tomto směru dostáváme k velmi dobrým.

Testy zápisu

Zápis CD-RW:

Stejně tak, jako většině dnešních modelů, nedělá ani této mechanice problém zapisovat na CD-RW média až 32× rychlostí. Běžná CD-R média zvládá až 48×.

Overburn pro CD média je prakticky neomezen, i více jak 101 minut neznamená pro mechaniku konečnou. Takto dlouhá média by samozřejmě měla i bez problémů přečíst. Praxe zcela bez problémů není a v závěrečné části je sice oznámena chyba čtení. Všechna data z média jsou přesto načtena v pořádku.

Zápis DVD:

První velkou chloubou této mechaniky je podpora zápisu a čtení zcela nového formátu (ač byla jeho specifikace dokončena před více jak 1,5 rokem) DVD-RW DL, tedy dvouvrstvého přepisovatelného DVD. Číst je dle informací výrobce umí 6× rychlostí a zapisovat jen 2×. Rychlost je to až příliš nízká a věříme, že s narůstající podporou tohoto formátu významně poroste, prozatím je však problémem jiný fakt. A to ten, že taková média prozatím nikde neseženete. Nesehnali jsme je ani my, a tak si na tento test musíme ještě počkat.

Druhým významným lákadlem jsou samozřejmě rychlosti zápisu, které se mají vyšplhat až na 22× rychlost při které si můžete kompletně vypálené DVD odnést za zhruba čtyři a půl minuty. Naše testy ale potvrdili, že tyto hodnoty prozatím zůstanou spíše jen na papíře. V praxi mechanika nepovolila na žádné z testovaných médií takto rychle vypalovat a smířit jsme se museli s rychlostí maximálně 20×, 18× nebo „jen“ standardně 16×.

Pro tento test posloužila média certifikovaná pro 16× rychlost (rychlejší k dostání nejsou) a mechaniky, které se rychlejším zápisem chlubí, ho dosahují právě na takto rychlá média s využitím technologie Overspeed.

Jediným médiem, na které bylo možno zapisovat 20× rychlostí, byl DVD+R Verbatim. Celková doba zápisu 4:50. Oproti 18× rychlosti se jedná o úsporu pouhých 10 až 20 sekund.

Na médium stejné značky, ale „minusové“ kategorie byl nabídnut zápis s maximální rychlostí 18×. Celková doba zápisu 5:09.

Stejná situace se opakovala u média DVD-R TDK, které bylo možno zapsat také „jen“ maximálně 18×. Nicméně tato rychlost médiu TDK příliš nesvědčila a v několika případech takto vypálené médium nebylo v některých mechanikách čitelné. Při standardní 16× rychlosti již bylo vše v pořádku.

Rychlosti zápisu na přepisovatelná DVD média jsou typické, pro DVD+RW je to maximálně 8× a u DVD-RW 6×.

Overspeed nebyl z testovacích médií povolen jen na DVD+R Imation. Použit ale byl na pomalejší (a cenově dostupnější) dvouvrstvá média pro 2,4× zápis, která vypálí maximálně 4×. Není to sice příliš (známe mechaniky, které to umí při zachování vynikající kvality podstatně rychleji), ale i malé zrychlení se počítá. Pokud byste vlastnili odpovídající dvouvrstvá média, můžete je s touto mechanikou vypalovat až extrémně rychle (DVD+R DL až 16× a DVD-R DL až 12×). Rychlosti jsou to velmi vysoké, ale mají jeden podstatný háček. Média pro tuto rychlost alespoň prozatím nikde nekoupíte a na dostupná média pro 8× zápis overspeed povolen není, a tak je rychleji stejně nevypálíte.

Overburn lze provozovat i na DVD média, ale jen s mechanikami, kterých je méně než šafránu. Tato se chová stejně, jako drtivá většina dalších modelů – overburn na DVD nepodporuje.

Změnit BookType u všech variant plusových DVD lze s tímto modelem měnit naprosto dle vlastních představ. Změnu lze provést například přímo v Nero Burning ROM (nabídka Vypalovačka / Zvolit vypalovačku a po stisku tlačítka Možnosti), v nástroji Nero CD-DVD Speed (nabídka Extra / Bitsetting), případně v dalších.

Kvalita zápisu

Takovouto kvalitou zápisu jsme byli odměněni při nejrychlejším možném zápisu (20× na DVD+R Verbatim). Médium je sice bez problémů kdekoliv čitelné, nicméně od dokonalosti se vzdaluje zvýšeným výskytem PIE a PIF chyb na začátku média.

Totéž médium, ale jen při běžné 16× rychlosti. Chybovost je naprosto minimální a kvalita tedy výtečná. Několik ojedinělých zvýšení PIF chyb kvalitu zápisu nijak neovlivňuje.

Maximální povolená rychlost zápisu na DVD-R Verbatim byla 18×. Kvalita při této rychlosti rozhodně nijak netrpí, chybovost je hluboko pod doporučenými normami a obávat se jí tedy nemusíte.

Jak jsme již uvedli, médium DVD-R TDK zapsané 18× rychlostí nebylo možné v některých mechanikách přečíst (ani v mechanice pro testování kvality), standardní 16× zápis však s kvalitou a kompatibilitou v jiných mechanikách žádné problémy nemá.

DVD+R Imation rychleji než 16× sice nevypálíte, ale o jeho kvalitu se obávat nemusíte.

Jak je vidět, s kvalitou zápisu není nejmenší problém ani na přepisovatelná média.

Kvalitě zápisu při standardních rychlostech zápisu nelze vytknout nic. Rychlejší zápis některým médiím také nevadí, ale extra rychlý 20× už je trochu slabší. Pokud nejste velkými pedanty na kvalitu, můžete bez obav vždy vypalovat maximálními rychlostmi, které vám mechanika dovolí, jen si dejte pozor u médií TDK, aby nedošlo ke stejnému problému, jako při našem testu.

Velmi by nás (a jistě nejen nás) zajímalo, jaká je kvalita zápisu i celkové chování mechaniky a médií samotných při 22× rychlosti. Bohužel nám mechanika takto rychle zapisovat na žádné médium nepovolila. Zásluhu na tom mají technologie, které si ještě před zahájením zápisu ověří, jaká rychlost je optimální pro zachování optimální kvality.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Další pokračovatel poměrně úspěšné modelové řady od Samsungu a Toshiby TSST SH-S223F si v našich testech (s přihlédnutím, že jsme jej testovali na první vydané verzi firmwaru) nevedl zas tak špatně. Vypalovat dokázal, až na uvedené výjimky, kvalitně, čtení je pro něj rychlou a bezproblémovou záležitostí a korekční mechanismy má v případě DVD taktéž velmi slušné.

Obrovským lákadlem mohou být extrémní 22× rychlosti zápisu na běžná média, velmi vysoké rychlosti na média dvouvrstvá a horká novinky v podobě podpory dvouvrstvého přepisovatelného formátu DVD-RW DL. To vše je samozřejmě nejen lákavé, ale i chvályhodné. Avšak jen do té doby, než zákazník zjistí, že praktická využitelnost právě těchto lákadel je v současné době minimální a v krátké době se na tomto faktu patrně nic zásadního nezmění. Potom vyvstává otázka, proč si právě tuto vypalovačku koupit a proč jí dát přednost před jinými modely.

Plusy a mínusy

+ podpora DVD-RW DL
+ kvalitní zápis do 18× rychlosti
+ SATA rozhraní
+ změna BookType
+ korekce chyb na DVD
+ výměnné čelní kryty

– možnost velmi rychlého zápisu
– průměrné korekce chyb na CD

Za zapůjčení optické mechaniky děkujeme společnosti Samsung.

Ohodnoťte tento článek!