Nejrychlejší integrované grafiky

0

Na čínském serveru PCOnline.com.cn se včera objevilo velmi zajímavé porovnání výkonu integrovaných grafických karet na připravovaných čipsetech pro procesory AMD.  Souboj se konkrétně týkal Nvidia MCP78S (GeForce 8200) a AMD 780G. Základní desky s těmito čipsety by se měly oficiálně objevit až na letošním CeBITu.

Nový čipset od Nvidie bude zároveň prvním, který bude podporovat technologii Hybrid SLI. Více se o této technologii dočtete zde. Bude podporovat paměti DDR2 do frekvence 1 066 MHz. Samotné grafické jádro označované jako GeForce 8200 se bude nacházet ve dvou čipových sadách – MCP78S a MCP78U, které se budou lišit svým výkonem. Slabší MCP78S bude taktováno na 500 MHz a bude obsahovat 16 stream procesorů. Obě jádra samozřejmě podporují DirectX 10, HDCP a HD Video druhé generace.

 

Předmětem testu se stala deska u nás celkem neznámého výrobce Panyang, která na sobě měla právě čipset MCP78S. Layout desky je velmi jednoduchý, trochu nešťastné je umístění napájecího konektoru. Příjemný je naopak počet SATA portů – celkem šest. Zajímavé je také upuštění od tradičního konektoru pro disketovou mechaniku.

V případě této desky výrobce osadil dva videovýstupy – D-Sub a DVI-I. HDMI konektor zde obsažen není, to ale neznamená, že by jej nový čišet nepodporoval. Vždy záleží na výrobci, pro jakou kombinaci konektorů na zadním panelu se rozhodne.

Výkonově je na tom MCP78S o poznání hůře než AMD 780G, nicméně nesmíme zapomínat na výkonnější verzi MCP78U, která by na tom měla být podstatně lépe. Žádné testy ale v případě tohoto čipsetu nikde publikovány nebyly. Navíc jsme teprve na začátku a Nvidia jistě na ovladačích a všem s tím spojeným zapracuje. Proto je třeba brát tyto výsledky s velkou rezervou.

Velkým problémem, se kterým se Nvidia u těchto nových čipsetů potýká, je zahřívání. Dokonce se spekuluje i o tom, že u výkonnější verze by nemusel pasivní chladič vůbec stačit a bude nutné sáhnout k heatpipe nebo aktivnímu chlazení. A to je pro příznivce HTPC, kam by tyto desky měly směřovat, dost závažný problém.

Zdroj: TechConnect Magazine, PCOnline.com.cn

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Vynimocne hnusne case, nepomoze im ani montaz zdroja Fortron.

  Jedine + je hrubka plechu cca 0,80, oproti takym ModeCom, alebo ColorShit ktore robia snad z papiera.
  Zapory:
  – dozadu sice das 80-92mm ventilator, dierky su male a nema to vyznam.
  – dopredu az 120mm, dierky mrnave, dtto
  – ta plastova zaslepka na PCI karty je uzasne idiotska, nepasuje tam.
  – case je iba 180mm siroka, vga s AC Accelero S1 sa jednoducho nevojdu, pripadne case sa neda zavriet.
  – modra power led svieti ako supernova, idioti tam davaju vysokosvietivu modru LED
  -vyhotovenim a celkovym vzhladom je to SMEJD