Nejrychlejší procesor pro notebooky: Intel Core i9-13980HX běží na frekvenci 5,6 GHz

6
Procesor Intel Alder Lake HX v pouzdru BGA 1600
Procesor Intel Alder Lake-HX v pouzdru BGA
-
Zdroj: Intel

Intel brzy představí první čtyřiadvacetijádrový procesor pro notebooky (byť na bázi hybridní „big.LITTLE“ architektury). A současně to bude rekordně rychlé CPU s taktem boostu skoro jako u desktopového i9-13900K.

Letos Intel vypustil do notebooků novou řadu výkonných procesorů označenou HX. Ta je založená na desktopovém křemíku generace Alder Lake a její nejvyšší modely tak byly obdobou procesoru Core i9-12900K (ovšem s TDP sníženým na 55 W a pouzdrem BGA). Tato řada brzo dostane pokračování – 13. generaci založenou na čipech Raptor Lake. Do notebooků tak přijde CPU s 24 jádry a 32 vlákny, ale hlavně bezprecedentně vysokou frekvencí.

To, že přijde pokračování procesorů Core 12. generace HX, které využije nový křemík Raptor Lake, se logicky dalo předpokládat, ovšem jejich parametry jsou asi lepší než očekávání. Web WCCFtech nyní přišel se zprávou, že notebooková Core 13. generace nejvýkonnější řady HX budou představena na začátku ledna během CES 2023. Do prodeje asi mohou jít až o něco později, ale zřejmě budou oficiálně odhalené včetně parametrů, protože WCCFtech je už částečně uvádí.

Již dříve se objevily informace o jednom takovém modelu Core i9-13900HX, který ale nebude tím nejvýkonnějším. I tento procesor ale bude mít plných 24 jader, což je tvořeno 8 velkými jádry P-Core a 16 úspornějšími E-Core (dohromady 32 vláken, jelikož P-Core mají technologii HT a poskytují po dvou vláknech). Core i9-13900HX má mít jednovláknový boost 5,4 GHz a to znamená vyšší jednovláknový výkon, než byl u všech procesorů Core 12. generace s výjimkou speciální edice Core i9-12900KS pro desktop.

Ovšem hlavním highendovým tahákem bude ještě rychlejší model, o kterém se dozvídáme teď. Bude se jmenovat Core i9-13980HX a pravděpodobně by po vydání měl být vůbec nejvýkonnějším notebookovým procesorem (byť dost asi bude záviset na tom, jak budou nastavené limity spotřeby). I zde půjde o 24jádro (8 P-Core + 16 E-Core, 32 vláken) založené na stejném čipu Raptor Lake. Ovšem podle WCCFtechu se Intelu podařilo vybičovat frekvenci maximálního jednovláknového boostu až na 5,6 GHz. Tedy jen o 200 MHz níž, než má nyní nejvýkonnější desktopový model Intelu Core i9-13900K.

To je na notebook hodně dobrý výsledek, díky zvýšení frekvence znatelně stoupne výkon pro jednovláknové programy (a patrně i hry). Dosud prodávané nejvýkonnější modely řady HX (i9-12900HX a i9-12950HX) totiž měly maximální boost „jen“ 5,0 GHz, půjde tedy o skok o 12 %. maximální frekvence 5,6 GHz bude podmíněná použitím preferovaných jader (Turbo Boost Max 3.0) a zřejmě také Thermal Velocity Boostem, ale to platí již i u desktopových procesorů Raptor Lake.

Zatím nejsou známé další parametry jako základní takty. TDP by zřejmě mělo zůstat stejných 55 W, není ale asi jisté, zda zůstane stejná maximální turbo spotřeba. U modelů HX ve 12. generaci je stanovené maximum v boostu 157 W, ale Intel by ho mohl zvýšit kvůli tomu, že má procesor vyšší počet jader.

Procesor Intel Alder Lake HX v pouzdru BGA spodní strana 1600
Procesor Intel Alder Lake-HX v pouzdru BGA, spodní strana. Na rozdíl od desktopové verze se tyto procesory pájí napevno na desku notebooku. (zdroj: Intel)

Jasné je naopak, že procesor přebere architektonické novinky z desktopových procesorů Raptor Lake Core i9 a i7 – to znamená větší paměti L2 cache u velkých jader (tam je zvětšení z 1,25 na 2 MB) a u klastrů malých jader (ze 2 MB pro čtyři E-Core na 4 MB). Také L3 cache se zvětší díky tomu, že dva nově přidané klastry E-Core znamenají také přidání dvou 3MB bloků L3 cache na prstencovou sběrnici CPU. Celková kapacita tak bude 36 MB L3 cache.

Intel chystá také mobilní procesory Core 13. generace řad H, P a U, které budou nominálně označené jako Raptor Lake. V jejich případě zřejmě ale nebude použitý nový křemík, který má zmíněné změny v pamětech L2 cache a také zvládá výrazně vyšší frekvence díky vylepšené křemíkové litografii (proces je neoficiálně v Intelu označován jako Intel 7 Ultra, byť oficiálně nové jméno nemá). Ostatní procesory nižších řad používají původní křemík Alder Lake s menšími L2 cache a asi i s původně definovaným výrobním procesem Intel 7, nemusí proto přinést tak značná navýšení frekvencí.

Řada Raptor Lake-HX dostane konkurenci ze strany procesorů Ryzen. AMD totiž chystá procesory Ryzen 7000 „Dragon Range“, které budou mít až 16 jader Zen 4 (a tedy také 32 vláken). I zde jde o adaptaci desktopového čipletového procesoru „Raphael“, půjde tedy o procesory příbuzné Ryzenu 9 7900X a 7950X pro platformu AM5. Zatím ale nevíme, kdy se přesně začnou prodávat a jak se s čipy Raptor Lake-HX od Intelu popasují.

Zdroje: WCCFtech, VideoCardz

Nejrychlejší procesor pro notebooky: Intel Core i9-13980HX běží na frekvenci 5,6 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. „.. díky zvýšení frekvence (2) preferovaných jader na 5.6GHz znatelně stoupne výkon pro jednovláknové programy (a patrně i hry) ..“

    2 jádra to u her nevytrhnou.
    Více jader omezeno na 55W nedá tolik výkonu, aby to něco změnilo.
    A chlazení, které by umožnilo více (150W+), ty NTB nemají.