Nejsilnější GeForce GTX 550 Ti: 1 GHz a 1,5 GB pamětí

0

Šíře paměťové sběrnice v porovnání s objemem paměti na GeForce GTX 550 Ti asi překvapila nejednoho z vás.  Rovný 1 GB totiž na 192bitovou sběrnici nesedí. Nvidia ale paměťové čipy rozmístila asymetricky a na jednom ze tří 64b kanálů máte hned 512 MB VRAM, na dalších dvou po 256 MB. Byl to dobrý krok? To může být sporné. Je jasné, že za příjemnou cenu můžete mít kartu se 192b sběrnicí a 1GB pamětí GDDR5, na druhou stranu, papírová propustnost pamětí není všechno, a při náhodném a rovnoměrném zápisu dat na všechny paměťové buňky bude 512MB blok silně brzdit zbylé dva menší, protože jeho část sběrnice bude vytěžována podstatně více než by byla u symetrické sběrnice. Téhle spekulativní vady si všiml výrobce ONDA a chystá rozhodně zajímavou kartu, u které je silné přetaktování jen začátkem.


ONDA GeForce GTX 550 Ti s čipem GF116 se 192 CUDA jádry pracuje na taktech 1000 / 2000 / 4400 MHz pro jádro / shadery / paměti efektivně. To je oproti standardní kartě skok o nějakých 12 % výše, jenže to není vše. Na 192bitové sběrnici má karta připojeno 1536 MB pamětí GDDR5. Velikost není vše, ale díky symetrickému rozmístění po paměťových kanálech by mohla reálná propustnost pamětí vzrůst opravdu velkolepě, což by GeForce GTX 550 Ti alias Sniperovi propůjčit podstatně stabilnější a vyšší výkon, obzvláště v rozlišení Full HD a vyšším a je dost možné, že karta od ONDy bude vesele atakovat výkon GeForce GTX 460.


Napájení karty s tantalovými kondenzátory má 4+2 fáze napájené ze dvou šestipinových konektorů a kromě přepracovaného PCB má karta pochopitelně vlastní chladič se šesti (!) měděnými heatpipe a dvěma 90mm ventilátory. Jako většina GeForce GTX 550 Ti, i tato má na zádi dva porty DVI a jeden konektor HDMI. Cenu ani českou dostupnost neznáme.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!