Nejsilnější počítač světa stojí na AMD

0

List pěti set nejsilnějších superpočítačů světa byl uveřejněn (poeticky řečeno TOP500). Co to trůní v nejsilnějším z nich, Jaguáru? Šestijádrové Opterony, jeden vedle druhého.

Vzpomeňme si na Milky Way One v Číně, kde v jednom počítači pracuje 6144 čtyřjádrových Xeonů a 5120 jader RV770. Ten je v listu TOP500 na pátém místě. Jeho teoretický výkon dosahuje 1,2 PFLOPS, v benchmarku LinPack dosáhl stroj 563 TFLOPS.

V Národní laboratoři v Oak Ridge (Spojené státy) stvořili Frankensteina ve formě mnoha velkých krabic. Tisíce Opteronů na jádře Istanbul (45nm šestijádro) dosahují ve spolupráci výkonu až 2,3 PFLOPS, v LinPacku potom 1,75 PFLOPS. Hezké číslo. Pro srovnání, Core i7 965 XE dosahuje v double precision výkonu 70 GFLOPS.

AMD plánuje na první kvartál roku 2010 také osmijádrové a dvanáctijádrové 45nm procesory na jádře Magny-Cours (slepenec dvou Istanbulů v jednom procesoru) se čtyřkanálovým řadičem pamětí DDR3, dočkáme se také podpory nových šetřících i virtualizačních funkcí. To je ještě hezčí.

Čtyři z pěti nejsilnějších superpočítačů v TOP500 stojí na AMD procesorech, na druhou stranu, 80 % celého listu zabírá Intel.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!