Nejspolehlivější hardware roku 2013 podle výrobce sestav Puget Systems

0

Statistiky poruchovosti nebo reklamovanosti jsou čtenářsky velice vděčné téma. Tak jako my sledujeme, kolik lidí čte naše články, butikový výrobce výkonných počítačů Puget Systems si vede statistiku, jak často nakupované hardware vykazuje závady, a protože je konec roku, rozhodla se některá data zveřejnit. Protože je doba sváteční, Puget Systems namísto žebříčku hanby sestavil seznam hardware, na které je největší spolehnutí.

puget systems logo

Puget Systems provádí vlastní testy nakoupených komponent, takže kompletní sestavy jsou řádově spolehlivější, než když si počítač sestavíte sami. V případě základních desek může být za závadu považován i jeden nefunkční USB port, vyšší šum integrované zvukové karty nebo napětí mimo stanovenou toleranci. Možná proto se na špici spolehlivosti umístily spíše jednodušší desky nežli funkcemi nabité high-endové modely – konkrétně Asus P8B-M a P9D-M (Intel LGA 1150), MSI FM2-A75IA-E53 a Asus F2A85-V Pro (AMD FM2). Je ale vhodné připomenout, že Puget Systems patří spíše k menším výrobcům a počet jím montovaných kusů nemusí být vždy vypovídající.

Kingston HyperX

Na paměti Kingston nedá Puget Systems dopustit

V oblasti operačních pamětí si Puget Systems náramně chválí Kingston. S ostatními výrobci se prý už několikrát spálil a proto pokud je to možné, paměti bere jen od Kingstonu, jehož poruchovost (u serverových modulů nebo řady HyperX 0 %, u běžných modulů v řádu desetin procenta) je přibližně třikrát až čtyřikrát nižší. Výbornou pověst pamětí Kingston dokládá i letos v květnu zveřejněná statistika z francouzských obchodů.

 

Možná si vzpomenete na pár měsíců starou kauzu, kdy firma Origin PC vyřadila z nabídky grafické karty s čipy AMD. Oficiálně to mělo být kvůli nespolehlivosti, podezřelé načasování ale podporovalo spekulace, že jde o protislužbu Nvidii. Server PC World tehdy oslovil mimo jiné konkurenčního výrobce Puget Systems, který vyšší poruchovost Radeonů potvrdil. Proto vás čísla asi nepřekvapí. Zatímco řady Quadro a FirePro jsou na tom prakticky stejně, Radeony vykazují oproti GeForce trojnásobnou úmrtnost (10,09 % proti 3,29 %). Velmi vysoké procento vadných karet však může být způsobeno problémovou sérií u jednoho výrobce – v datech Puget Systems za rok 2012 je rozdíl mezi AMD a Nvidií daleko menší (6,14 vs. 5,3 %). Překvapivě neplatí, že nejvíce poruchové akcelerátory jsou ty nejvýkonnější (nejžravější a nejvíce topící) karty – nulu „vychytaly“ mimo jiné GeForce GTX Titan i GTX 780.

Zotac GeForce GTX Titan
GeForce GTX Titan je nejen výkonná, ale i velice spolehlivá

V minulém roce odebíral Puget Systems SSD od Intelu, v roce 2013 přešel k Samsungu. Kromě řady 840 Pro se jako velice spolehlivý ukázal i model 840 Evo s kapacitou 1 TB. Paradoxně možná právě proto, že Samsung u tohoto modelu používá levné čipy TLC NAND; obecně totiž větší SSD vykazují i více závad, možná to ale spíše než s kapacitou souvisí s počtem čipů. Dodavatelem klasických pevných disků pro Puget Systems je Western Digital a z jeho nabídky se nejvíce osvědčily nejlevnější řady Green a Blue. Puget Systems to vysvětluje menším zahříváním disků Green, pravým důvodem ale bude spíše velice nízká provozní zátěž, která je na tyto disky kladena.

Celý článek najdete na stránkách Puget Systems.

Ohodnoťte tento článek!