Nejtišší pevný disk – Samsung EcoGreen F2, 500 GB

0

Ekologická záhada

Ačkoli patří desktopové disky Samsung dle diskuzních fór, různých statistik a ohlasů pod produkty v e-shopech přece jen mezi ty problémovější, našinec v nich stejně díky zpavidla mezi konkurujícími si disky nejlepší cenou za gigabajt a nezřídka také tichému chodu kombinovanému se solidním výkonem nachází nemalé zalíbení. Disky Samsung patří zpravidla k těm nejprodávanějším v našich e-shopech a při pohled na cenu takového 1TB Samsungu SpinPoint F1 (HD103UJ) či 640GB disku téžě řady (HD642JJ) se není čemu divit. Jen pozor, abyste kupovali rozvážně, protože není verze jako verze.

Koneckonců ani řada EcoGreen F2 nevypadává z role a třeba dnes testovaný 500GB model (HD502HI) je nejlevnějším půlterabajtovým diskem vůbec. V řadě EcoGreen však není sám, ačkoli by to tak podle českých obchodů mohlo vypadat.

Disky EcoGreen jsou ohlášeny a na papíře už snad od podzimu 2008 (či ještě dříve), řada EcoGreen F1 však zůstala jen na tom papíře či jako vzorky. U Samsungu těžko říct, ale lepší to myslím nebylo ani v jiných zemích. Koneckonců pamatujete na čekání na 1TB Samsung SpinPoint F1 s jeho slibnými třemi 334GB plotnami? Jak dlouho uběhlo od ohlášení po skutečnou dostupnost?

Řada EcoGreen F2 na pulty obchodů také nespěchala. Jedná se o první disky Samsung s kapacitou plotny 500 GB (u konkurence je tato kapacita přítomna na zatím vždy asi jediném modelu: WD Caviar Green (2 TB) a Seagate Barracuda 7200.12 (500 GB)), a tak se pomalejší rozšíření asi dalo čekat. EcoGreen F2 se v České republice běžně už prodává právě v kapacitě 500 GB (16 MB cache), vyšší kapacity (1 a 1,5 TB) bylo dosud možno jen koupit přes obchod Pixmania.com.

Zatímco 500GB EcoGreen F2 se bude dělat zřejmě právě jen s 16MB bufferem, jak 1TB F2, tak i v zahraničí myslím těžko dostupná (či nedostupná) 1,5TB verze bude prodávána ve dvou variantách (16 i 32MB vyrovnávací paměť).

Jak asi správně čekáte, na českém webu Samsungu se o existenci řady EcoGreen F2 pro jistotu mlčí, obrátit se musíte na anglickou verzi webu Samsungu (UK, US) anebo přímo na stránky věnované pevným diskům Samsung (samsunghdd.com).

HD502HI

Samsung EcoGreen F2, 500 GB

přesný název: HD502HI
testovaný firmware: 1AG01113
webová stránka produktu: Samsung

Řeknu to bez obalu: ostatní výrobci mě s jejich dodáváním disků v pouhém sáčku štvou. Samsung si naštěstí (na rozdíl třeba od Seagate) tradici uchoval a i levné desktopové disky obdržíte stále v plastovém průhledném pouzdře obsahujícím ještě stručný manuál k instalaci a čtyři šrouby pro upevnění disku do skříně. Od dřívejších ochran v podobě plastového rámečku na šasi disku už ale bylo upuštěno. Jednoplotnový HD502HI má hmotnost asi 470 gramů a není na rozdíl třeba od Barracuda 7200.12 v low-profile provedení.

V popisu disku jsem mimo už dříve probraných technologií jako NoiseGuard či SilentSeek našel i zajímavou odrážku “Improved performance with dual-ARM based firmware”. Se dvěma řídícími procesory jsem se setkal zatím pouze i výkonných disků Western Digital (VelociRaptor VR150 a Caviar Black), u na spotřebu a nízkou hlučnost orientovaného produktu bych je nečekal.

Pomocí Automatic Acoustic Management můžete disk přenastavit z výkonného režimu (254) do tichého (128). Změna skrze CrystalDiskInfo pod Windows Vista x64 se mi tradičně nedaří.

Úspěšnější asi budete při použití korejské obdoby Hitachi Feature Tool. Samsung ES Tool stáhnete ze stránek Samsungu a můžete s ním provádět nejen diagnostiku disku, ale měnit právě i AAM. K dispozici je obraz pro floppy i CD či DVD.

Změnit AAM pomocí ES Tool jsem nevyzkoušel, zato si budu muset na omluvu vyzkoušet tak trochu spoiler: běžný pohyb hlaviček je velmi tichý a pouze zběsilé přeskakování v Sandře nebo HD Tachu dostane z disku nějaký patrnější hluk. Nebudete-li tedy mít na EcoGreen F2 systém (a ještě na fragmentované jednotce), nebudete muset ke změně AAM sahat. Podle všeho nastavením na Silent (128) prodloužíte přístupovou dobu asi o 2 ms. Jestli chcete EcoGreen jako disk datový, klidně tak učiňte, nějaká přístupová doba, praktické testy startu windows apod. vám mohou být ukradeny.

Parametry některých testovaných pevných disků

Testovací sestava

Z testovací sestavy by možná stačilo uvést operační systém a jižní můstek (ICH10R). Zbývá snad jen podoktnout že určitou úlohu ve výsledcích aplikačních testů sehrál i procesor, subjektivní testy hlučnosti probíhají při zastavení všech větráků v počítači kromě toho ve zdroji. Šasi skříně Cooler Master Centurion 5 zase slouží jako chlazení disků a ovlivňuje tedy teplotní testy.

Aplikační testy: PCMark Vantage

Aplikační testy: PCMark05

Aplikační testy: FC-test

V FC-Test jsem měřil pouze čas nutný k vytvoření dat určitého typu na každém z pevných disků.

HD Tach 3, Sandra 2009.SP1

HD502HI, HD Tach 3.0.4 – 8 MB zones:

HD502HI, HD Tach 3.0.4 – 32 MB zones:

32MB zones

Nová Sandra má možná nejlepší test přenosových rychlostí disků pro Windows Vista 64-bit, je ale potřeba testy provádět vícekrát (první průchod zpravidla dá nižší výsledek než ty další).

Měření náhodné přístupové doby zápisu dělá čest svému názvu.

CrystalDiskMark 2.2, HD Tune 2.55

CrystalDiskMark 2.2 je zajímavý svým měřením přenosových rychlostí pro malé bloky dat (512 kB a 4 kB).

HD502HI v CrystalDiskMark:

Testy přenosových rychlostí HD Tune verze 2.55 nejsou v prostředí Windows Vista a disky v AHCI režimu příliš spolehlivé, při formulování verdiktu k nim nepřihlížím.

HDtuneacces

HD502HI v HD Tune:

HDtuneacces

Teploty, hlučnost

Na konci benchmarkování, kdy už byly disky rozehřáty na provozní teploty, jsem na ně začal kopírovat 100 GB dat a po chvíli v nich i vyhledávat řetězec. Nejvyšší dosažené teploty dle údajů ze S.M.A.R.T. ukazuje následující graf.

Údaje těchto teplotních čidel jsem porovnal s nejvyššími teplotami naměřenými na povrchu disku pomocí bezdotykového infračerveného teploměru s laserovým zaměřovačem.

Teploměr

Takřka u všech disků tyto teploty souhlasily s tím, co ukazovalo čidlo disku přes S.M.A.R.T., pouze u disků Samsung je realita tradičně krutější než to, co ukazuje disk přes S.M.A.R.T. Ještě u VelociRaptora jsem odhalil rozdíl skoro tři stupně Celsia.

Hlučnost jsem hodnotil především subjektivně a nutno říct, že moderní pevné disky jsou na tom s hlučností už velmi dobře. Vibrace jsou zřejmě kusovou záležitostí, z testovaných HDD mírně vibroval jen Seagata Barracuda 7200.11, 640 GB a Barracuda 7200.12, 500 GB (že by daň za slim design?). Vibrace ale do hodnocení hlučnosti v grafu neberu v potaz, dokonce i další projevy hlučnosti mohou být trochu kusovou záležitostí.

 • Samsung EcoGreen F2 (HD502HI) – testovaný kus bez vibrací, otáčení ploten lze slyšet uchem snad jen z deseti a méně centimetrů, seek skoro neznatelný (výjimkou byl pouze test v HD Tachu a Sandře, který dokáže ukázat, jak by to vypadalo s fragmentovanou jednotkou – i tak se jedná ale o jeden z nejtišších seeků mezi pevnými disky)
 • Western Digital Caviar Green (WD6400AACS) – testovaný kus se projevoval velmi slyšitelným otáčením ploten – nejednalo se o klasické tlumené šumění, ale o vyšší frekvenci, která z mětru zní už skoro jako pískání a celkově je to skutečně nepříjemné, AAM je zjevně nastaveno na výkon a seek je docela slyšitelný. Zkoušený kus byl dobře vyvážen a tedy bez vibrací
 • Western Digital Caviar Green (WD20EADS) – bez vibrací, zřetelně slyšitelné otáčení ploten (šumění), pohyb hlaviček takřka nepostřehnutelný
 • Seagate Barracuda 7200.12 (ST3500410AS) – slabounké vibrace, slyšitelné otáčení ploten (nic vážného), seek tlumený
 • Western Digital VelociRaptor VR150 (WD740HLFS) – bez vibrací, dost slyšitelné otáčení ploten, seek povětšinou tlumený, jen výjimečně hlasitější. Disk subjektivně hlučnější než dříve testovaná verze WD3000GLFS (s více hlavičkami a plotnami)
 • Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS) – velmi tichý seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací, kultivované vypnutí (na rozdíl od 640GB 7200.11)
 • Hitachi Deskstar 7K1000 (HDS721010KLA330) – chvílemi hlučný seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací
 • Samsung SpinPoint F1 (HD103UJ) – hlasitý seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací
 • Western Digital Caviar Black (WD6401AALS) – bez vibrací, slabý zvuk otáčení ploten, slyšitelný pohyb hlaviček
 • Western Digital Caviar Blue (WD6400AAKS) – tlumený seek, slabý zvuk otáčení ploten, bez vibrací
 • Seagate Barracuda 7200.11 (ST6340323AS) – kultivovaný seek, jen při současném kopírování a prohledávání souborů je občas trošku ostřejší; slyšitelný, ale slabý zvuk otáčení ploten; mírné vibrace testovaného kusu, hlasité vypnutí
 • Samsung SpinPoint F1 #1 (HD642JJ) – bez vibrací, tlumený seek, zvuk otáčení ploten: slabé šumění slyšitelné jen zblízka
 • Samsung SpinPoint F1 #2 (HD642JJ) – seek slyšitelný, ale ne tak moc jako u 1TB verze, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací

Hlukoměr

Hlučnost disků jsem začal nově měřit i hlukoměrem. Ten jednak měří až od 30 dB(A) a také by pro mě bylo trochu problém zajistit skutečně nízkou hladinu ambientního hluku, proto hlučnost měřím jen ze 2 cm. Pak se i tišší disky snadno dostanou nad 40 dB(A) a já je mohu vcelku objektivně porovnat. Zatím jsem stihl naměřit pouze dva disky, později se výsledky nakumulují a získate tak lepší kontext.

Nezapomeňte, že použitá jednotka hluku (decibel, filtr (A) přizpůsobený lidskému uchu) je logaritmická a tedy každé 3 dB nahoru znamenají dvojnásobnou hlučnost.

Noise seek

Verdikt, cena za 1 GB

Nežli přikročíme k vyřčení finálního ortelu, pokusíme se shrnout některé základní výsledky, dát je do kontextu s cenou disků a rovněž se podívat na cenu jednoho 1 GB kapacity jednotlivých disků. V přehledové tabulce najdete i tři otestované SSD.

Summary

Verdikt

Hodnocení EcoGreen F2 bude velice pozitivní: je to jednoznačná volba pro ty, kdo chtějí hodně tichý disk. Tišší volba na trhu asi neexistuje a co je docela hezké, tento Samsung má i slušně tichý pohyb hlaviček navzdory nastavenému AAM na výkon. Otáčení ploten v idle lidskému uchu zakryje jakákoli rozumná počítačová skříň nebo prostě jen vzdálenost.

Pokud byste někdo o EcoGreen F2 uvažovali jakožto o disku systémovém (třeba pro HTPC, kde není kladen takový důraz na rychlost), zklamáni také vyloženě nebudete. F2 se dokázal popasovat s řadou Caviar Green od Western Digital a o té je dobře známo, že i s 5400 otáčkami za minutu umí to, co trošku starší disky s 7200 otáčkami za minutu.

EcoGreen F2 s 500 GB na plotnu, 16 MB cache a AAM na výkon je právě tak výkonný jako WD6400AACS s 320 GB na plotnu, 16 MB cache a AAM nastaveným na výkon nebo WD20EADS s 500 GB na plotnu, 32 MB cache a AAM nastaveným na ticho. WD má asi stále trošku lepší využití hustoty záznamu dalšími částmi disku a firmwarem, Samsung EcoGreen F2 to bohatě kompenzuje nízkou hlučností.

Jde-li vám o každý watt, jsou WD Caviar Green s jednou či dvěma plotnami stále o nějaký ten wattík ve idle či standby úspornější, u EcoGreen F2 zase ale neuslyšíte žádné parkování hlaviček a s ním spojené případné problémy. Jestli se Samsung vyhne nějakým podivným vlastnostem verzí s jiným označením firmware, bude se při nízké ceně jednat o výbornou volbu do nejtišších počítačů.

Samsung EcoGreen F2

Samsung EcoGreen F2, 500 GB

+ opravdu velmi tichý
+ snížená spotřeba
+ nízká cena
+ přenosové rychlosti větších bloků dat (hlavně zápis)

– nesmysly reportující teplotní čidlo (S.M.A.R.T.)
– výkon (není vhodný jako systémový disk mimo HTPC apod.)
– práce s menšími bloky dat

Za zapůjčení pevného disku Samsung EcoGreen F2 děkujeme společnosti ALFA Computer.

Nejtišší pevný disk – Samsung EcoGreen F2, 500 GB
Ohodnoťte tento článek!