Nejvěrnější barvy u LCD? Profi monitor Acer garantuje odchylku DeltaE menší než 1,0

1
Acer ProDesigner BM320

Když si vzpomenu na dobu před pěti lety, bylo ve světě hardwaru leccos jinak. Jedním z rozdílů je, že tehdy zdaleka nevycházelo tolik rozličnými vlastnostmi zajímavých monitorů jako dnes. Teď máme herní LCD, prohnuté panely, HDR, 4K, velké úhlopříčky, adaptivní obnovování nebo třeba formát 21:9. Ale pozoruhodné věci se objevují i jinde, v profesionální sféře: na trh totiž míří monitor, který by měl být bezprecedentní v tom, jak věrně ukazuje odstíny barev.

LCD Acer ProDesigner BM320 hned názvem avizuje, kam míří: na grafiky, fotografy, či tvůrce jiného vizuálního obsahu, kde je důležité, aby barvy na obrazovce byly skutečně „WYSIWYG“, tedy maximálně odpovídající skutečnosti. Jde tedy o monitor pro náročné. Při úhlopříčce 32 palců má rozlišení 3840 × 2160 bodů, přičemž je použit IPS panel s podporou 10bitových barev (1,07 miliardy odstínů) na vstupu a 100% pokrytím jak sRGB, tak rozšířeného gamutu AdobeRGB a 90 % gamutu DCI-P3.

Hlavní specialitou je však kalibrace barev. Acer ProDesigner BM320 má být již přímo z továrny nakalibrován, a to údajně na barevnou odchylku DeltaE menší nebo rovnou 1,0. To je přitom excelentní přesnost, výrobci většinou u monitorů slibují deltaE < 3,0. Tento případ je jeden z mála (pokud ne jediný), kdy je slibovaná maximální odchylka na jedničce. Acer přitom garantuje, že by tomuto požadavku měl vyhovovat každý vyrobený kus, jelikož v továrně všechny projdou testováním na barevnou přesnost.

acer-prodesigner-bm320-1Panel má jinak antireflexní úpravu, jas až 350 cd/m², papírovou odezvu 5 ms a frekvenci 60 Hz (při rozlišení 4K se dnes ani nic jiného čekat nedá). Bohužel neznáme kontrast, jelikož Acer uvádí místo statického poměru jen nesmyslné marketingové číslo pro „dynamický“ poměr. Obrazovka je vyvedena s tenkými rámečky po stranách a nahoře, takže se dá více exemplářů snáze pospojovat do jedné velké plochy.

Jak se sluší na profi monitor, má ProDesigner BM320 stojan se všemi možnostmi nastavení – upravit lze náklon, natočení, výšku a odepřen nezůstal ani pivot pro otočení o 90 stupňů. V monitoru je schován i pár 2W reproduktorů a rozbočovač U3B 3.0. Jako vstupy lez použít DisplayPort 1.2a, Mini DisplayPort, HDMI 2.0 a doplňkově DVI.

acer-prodesigner-bm320-5Vzhledem k tomu, jaká je klientela, je pochopitelně toto LCD poměrně drahé. Acer za něj oficiálně chce 1299 dolarů, nicméně je třeba pamatovat, že se zde bavíme o 32palcové obrazovce. Monitor by už měl být v distribuci a některé menší české eshopy jej již také uvádějí v katalogu. A ceny u nich jsou pozitivním překvapením, neboť začínají už zhruba okolo 27 tisíc korun s DPH, což je podstatně méně než doporučená částka.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář