Nejvěrnější uživatele má iPhone, Android zase nejvíce roste

0

Dvě nezávislé výzkumné agentury včera vydaly zprávy o podílu chytrých telefonů na mobilním trhu. Nielsen Company se soustředila pouze na americký trh. Ten ukazuje vzestupnou tendenci a od loňského druhého čtvrtletí až do toho letošního si smartphony zvyšují postavení mezi všemi mobily asi o dvě procenta. V současnosti je to okolo 25 %, agentura ale předpovídá, že na konci příští roku už budou chytré telefony dominovat.

Noví uživatelé v posledních šesti měsících, zdroj: Nielsen

Když sečteme všechny uživatele mobilních platforem, stále vévodí RIM a jeho BlackBerry OS s 35 %, Apple se dotahuje (a roste) s 28 %, ostatní systémy klesají. Tedy až na Android, který už drží 13 % trhu a upadající Windows Mobile brzy předstihne. Další čísla ukazují prodej v posledních šesti měsících, zde až na Android klesají všichni včetně Applu. Operační systém Googlu poskočil ze 4 na 27 % a v druhém kvartálu se dostal těsně mezi RIM a Apple. Obě firmy ale očekávají nové prodeje až po ukončení průzkumu. Apple začal rekordně prodávat iPhone 4 a RIM představí nové BlackBerry s OS 6.0 možná už dnes.

Poslední graf ukazuje oblíbenost platformy, věrnost značce. Statistiky budou nejspíš dost zabarvené a subjektivní, takže je berme s rezervou. Pokud by ale byly spolehlivé, nejtvrdší základnu má Apple. Na jinou platformu by přesedlalo jen 11 % uživatelů, nejčastěji na Android. Tři čtvrtiny androidích uživatelů jsou také spokojení, ale na iPhone by jich migrovalo okolo 21 %. Naopak BlackBerry nemá nic jisté.

Plánový upgrade na jinou platformu, zdroj: Nielsen

Pro našince zajímavější statistiky připravila agentura Canalys. Počítala s větším množstvím trhů, mj. i ten celosvětový. Meziročně se prodalo o dvě třetiny více chytrých telefonů a kromě Microsoftu si všechny platformy připsaly plusové body. Symbian s širokou nabídkou levných telefonů v absolutních číslech stále neohroženě vede. Android ale zaznamenal raketový nárůst – téměř devítinásobný a zanedlouho se zřejmě usadí před BlackBerry. Roste i Apple, nové iPhony 4 se ale do statistik dostanou až v dalším průzkumu.

Zdroj: Nielsen, Canalys

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář