Největší obchod v historii IT potvrzen. Broadcom nabídl přes 100 miliard za Qualcomm

2

O víkendu jsme tu měli zprávu, podle níž se měl chystat potenciálně ohromný otřes v počítačovém průmyslu. Podle Bloombergu by se totiž Qualcomm, lídr mobilního trhu čipů ARM a zároveň telefonních modemů, mohl spojit s jiným velkým hráčem Broadcomem, který by ho prý rád koupil. Uběhly dva dny a tato informace už před sebou nemá ono „prý“. Hned včera totiž Broadcom nabídku oficiálně učinil. Tato koupě by přitom byla největší obchod v počítačovém průmyslu vůbec.

Zatím nejde ještě o definitivní oznámení akvizice, jelikož Qualcomm ještě svůj názor nesdělil. Broadcom ale oznámil svou nabídku se vším všudy v oficiální tiskové zprávě a pravděpodobně tedy také zahájil s Qualcommem vyjednávání. Broadcom chce koupit všechny akcie druhé firmy a nabízí 70 dolarů za jednu. Tato suma je tvořena 60 dolary v hotovosti, zbytek bude ve formě akcií Broadcomu. Akcionáři Qualcommu tak částečně dostanou podíl v celé sloučené firmě.

Nabízená částka je relativně dobrá vzhledem k nedávné ceně akcií (proti stavu z 2. listopadu je to o 28 % více), ovšem ještě začátkem roku se firma pohybovala o dost výš. Je tedy otázka, zda za těchto podmínek budou akcionáři svolní, nebo případně zda budou mít zájem, ale jen při dalším zvednutí ceny. Qualcomm momentálně trápí antimonopolní řízení a tahanice mimo jiné s jedním z největších klientem (Applem), jemuž se nelíbí výše licenčních poplatků například za patenty používané v technologii LTE. Tyto a další problémy momentálně firmu na trhu akciá podhodnocují (mohou ale představovat i reálnou hrozbu).

Největší akvizice všech dob

Broadcom uvádí, že hodnota této transakce by byla okolo 130 miliard dolarů, což by mělo být dáno kombinací vyplacených peněz (105 miliard) a převzetí dluhu Qualcommu, který obnáší zhruba 25 miliard zejména kvůli akvizici NXP Semiconductor (do níž byla předtím ještě začleněná firma FreeScale). Každopádně půjde o zatím největší fúzi či akvizici v počítačovém průmyslu, tento obchod by byl skutečně obří. Dosud největší podobná transakce bylo pohlcení společnosti EMC firmou Dell, jenž za ní zaplatil 67 miliard dolarů. Koupě Qualcommu by proti ní byla o polovinu, nebo skoro dvakrát větší (podle toho, zda se započítá hodnota onoho dluhu). Tímto rekordním obchodem by také vznikla potenciálně velmi silná nová firma, která by měla dominantní postavení v oblasti komunikací.

broadcom-logoKromě otázky, zda akcionáři Qualcommu kývnou, je tak tento obchod nejistý ještě kvůli antimonopolním úřadům. Ty podobné akvizice posuzují z hlediska jejich nebezpečnosti pro konkurenční prostředí a mohou je zablokovat. Tento obchod jimi patrně bude sledován ostře jako málokterý předchozí. Mimochodem, prý nezáleží na tom, zda se Qualcommu podaří dotáhnout do konce zmíněný nákup NXP. I ten je terčem zkoumání úřadů pro ochranu trhu a není tudíž jisté, zda bude schválen. Broadcom ale uvádí, že jeho nabídka platí i tehdy, pokud tento dohodnutý obchod spadne ze stolu a na prodej tím pádem nebude Qualcomm plus NXP, ale jen Qualcomm.

Nyní se tedy bude čekat na rozhodnutí Qualcommu. Ze strany Broadcomu je už nabídka jednohlasně schválena představenstvem firmy a dokonce již má i z několika stran přislíbeny úvěry pro její financování. To nabídlo několik bank a pět miliard má Broadcom přislíbených i od fondu Silver Lake Partners (který investoval mimochodem i do vykoupení Dellu z akciového trhu). Celý proces spojení by údajně měl trvat okolo roku od doby, co bude uzavřena definitivní dohoda – pokud tedy bude uzavřena. Vůli jít do tohoto obchodu má ale Broadcom evidentně značnou.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

    • A taky by kluci mohli napsat, o těch nových ovladačích AMD, jsou to vlastně už LISTOPADOVé Ovladače, jsou tam pěkné novinky, ale blbne tam Radeon WattMan, že když přetaktujete, Grafickou KARTu a bude vám zlobit, tak že nevrátí, takty, na původní HODNOTu, jestli jsem to dobře, pochopil, to není moc, dobré, ale já nepřetaktovávám, ale se mi zdá, že tam, jsou ještě, jiné nepříjemné problémy, ale nejsem, si tím úplně jistý, tak kdyby, to kluci mohli potvdit, tak by to, bylo, super, já zas, až tak, dobře, Anglicky neumím, ale je to na nich, no holt, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂