Nejvíce pojistných podvodů se týká pojištění vozidel

0

V loňském roce pojišťovny zaznamenaly tisíce pojistných podvodů. Nejvíce se lidé snaží podvádět v oblasti povinného ručení a havarijního pojištění. Pojišťovny se však také musí potýkat s velmi bizarními podvody v podobě falšování vlastní smrti, úmyslného ucpávání veřejných toalet či poškozovaní vozidel.

Gang, který v USA poškozoval vozidla sbíječkou

Každoročně pojišťovny vyhlašují přehledy nejbizarnějších pojistných podvodů, které řešily. Největší počet se jich týká pojištění vozidel. „Tyto podvody stále patří světově k nejčastějším. V Británii byl například letos odhalen gang, jehož členové záměrně vjížděli před jiná vozidla tak, aby došlo k lehké nehodě. Celkem si tímto způsobem vydělali v přepočtu přes 16 milionů korun; neváhali dokonce ani schválně narazit do autobusu se 26 lidmi na palubě,“ líčí David Holý, marketingový ředitel největšího online pojistitele ePojisteni.cz.

Dalším kuriózním případem z USA je rozsáhlý gang, který poškozoval vozidla sbíječkou a aranžoval z nich závažné dopravní nehody. Tímto způsobem si “vydělal” přes 45 milionů korun.

Muž, který zázračně ožil na vlastním pohřbu

Mezi vzácné pojistné podvody patří fingování vlastní smrti či smrti rodinného příslušníka. „V USA byl zaznamenán případ, kdy muž ohlásil, že jeho otec zmizel při plavání v oceánu. Záchranáři po muži marně pátrali, po čase byl prohlášen za mrtvého a synovi byla vyplacena životní pojistka ve výši asi 8 milionů korun. Jen pár měsíců poté se ale podařilo údajně utonulého muže vypátrat v jiném státu,“ popisuje jeden z mnoha příkladů David Holý.

Ke kurióznímu až humornému případu došlo v Číně, kde se jistý muž rozhodl předstírat svou smrt. Svůj pohřeb však nezvládl. „Příkladem může být muž z Číny, který se rozhodl předstírat svou vlastní smrt. Dokonce nechal své známé, aby jeho tělo nesli městem. Ten den bylo ale velmi horké počasí; muž nakonec podvod vzdal a „zázračně“ ožil, protože se potřeboval napít,“ popisuje neúspěšný pokus o pojistný podvod Holý.

Mezi opravdu originální pojistné podvodníky se zařadila žena, která ucpávala toalety v obchodních domech, a nechala vodu téct na své věci. Poté uplatnila nárok na uhrazení škody na svém majetku. Jelikož však tento pojistný “trik” zkusila během jednoho dne víckrát, byla poměrně rychle odhalena.

Bizarní pojistné podvody se stávají také v Česku

Ani české pojišťovny nezaostávají a popisují řadu bizarních pojistných podvodů. Například klient České pojišťovny se pokusil získat pojistku za vzácné koberce, které nikdy nevlastnil. „Majitel jedné firmy nahlásil, že doplňoval vodu do akvária a praskl vodovodní ventil. Voda zalila a zničila vzácné, ručně tkané koberce. Škodu vyčíslil na neuvěřitelných 2,7 milionu korun. Detektivové pojišťovny zjistili, že v majetku firmy žádné takové koberce nebyly. Soudní znalec pak potvrdil, že by to ani z účetních důvodů nebylo povoleno, protože koberce v takové hodnotě jsou již uměleckými díly a nevztahuje se na ně ani běžné podnikatelské pojištění,“ popisuje případ Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Další historka pochází od klienta Servisní pojišťovny. „Například u Servisní pojišťovny jsme zaznamenali případ, kdy majitel při autonehodě zcela zničil svůj nepojištěný automobil. Vypůjčil si tedy vůz stejného typu a stejné barvy, umístil na něj SPZ ze svého havarovaného auta, nafotil jej a pojistil. O dva měsíce později nahlásil havárii a domáhal se výplaty pojistného plnění,“ popisuje David Holý. Vyšetřovatelům se však podařilo podvod odhalit na základě řady rozdílů na obou vozidlech.

Pojišťovny zaměstnávají a najímají soukromé detektivní kanceláře, které pro ně prověřují podezřelé případy. Velké procento podvodů se tak podaří odhalit,“ doplňuje na závěr David Holý.

Ohodnoťte tento článek!