Nejvýkonnější superpočítač v Evropě nastartován

0

Tera 100, jak se nový stroj od firmy Bull jmenuje, se při svém špičkovém výkonu 1,25 PFLOPS stane nejvýkonnějším strojem v Evropě. Jeho vlastníkem je francouzská CEA (Commissariat à l’Énergie Atomique, komise pro atomovou energii), která již vlastní Tera 10 taktéž od společnosti Bull (na snímku). Jedním z prvních úkolů pro Tera 100 bude provádění simulací odpalů francouzských atomových zbraní, díky čemuž odpadne nutnost reálných testů.

Jaderný arzenál totiž zastarává a tak bude nutné jej obnovit, což s sebou pravděpodobně ponese i konstrukci nových zbraní. Není však samozřejmě vyloučena ani možnost simulací běhu nových atomových reaktorů, vždyť nastává renesance jaderné energetiky v podobě nových mobilních reaktorů či reaktorů 4. generace.

Samotný superpočítač obsahuje 140 tisíc procesorových jader Intel Xeon řady 7500, 300 TB operační paměti a 20 PB úložných prostor s propustností 500 GB/s. Předežene tak IBM Jugene v německém výzkumném centru v Jülichu se špičkovým výkonem 1 PFLOPS. Do oficiálních tabulek Top500 se však Tera 100 dostane pravděpodobně až při jejich listopadové aktualizaci, neboť prozatím byl spuštěn jen zkušebně, testy  měření výkonu budou probíhat až do září.

Zdroj: Computerworld

Nejvýkonnější superpočítač v Evropě nastartován

Ohodnoťte tento článek!