Nekompatibilitu Coffee Lake a Kaby Lake prý Intel podle výrobců desek vyrobil uměle

33
Čipy v pouzdrech BGA
-
Zdroj: Intel

Už jsme měli docela dost času se připravit na to, že nové procesory Coffee Lake, které Intel uvede tento týden a konečně jich prostřednictvím na socket LGA 1151 přinese šest jader, budou tvrdě vyžadovat nové desky s čipsetem Z370. Spekulovalo se o tom, uniklo to v polovině prázdnin a potvrdilo se na jejich konci. Ovšem před pár dny probublalo, že nebude podporováno ani Kaby Lake a Skylake v nových deskách, což asi nečekal nikdo. Tím vyvstává otázka, zda to neznamená, že je nová verze socketu LGA 1151 de facto zcela novou paticí, když vlastně mezi Kaby a Coffee není žádná kompatibilita. Ovšem zdá se, že tak jednoduché to není.

Server Guru3D píše, že na téma (ne)kompatibility a jejích důvodů vyzvídal u výrobců desek – či možná spíše neoficiálně jejich zaměstnanců – a podařilo se mu od několika získat odpověď na to, proč předchozí procesory v novém LGA 1151 neběží. Podle Guru3D uvedli, že v případě Kaby a Skylake nejde vůbec o hardwarové omezení. Fungování údajně brání čistě jen softwarová vrstva (BIOS) základních desek. A to údajně z autority Intelu. Ten prý předepisuje, že na deskách s čipsety série 300 mají fungovat čistě jen procesory generace 8000 a tento požadavek je zdá se pro výrobce desek závazný.

Pro kompatibilitu zde tedy teoreticky existuje šance – pokud by Intel změnil názor nebo ho někdo uprosil, mohla by aktualizace BIOSů desek Kaby Lake a Skylake rozběhat i na nových deskách. Příliš pravděpodobné na to ale asi není. Větší je asi naděje, že se třeba jednou zjistí, že tato zakázaná CPU fungují na té nebo oné desce a BIOSu „opomenutím“ a neoficiálně.

Coffee i3 = Kaby i5/i7?

Pikantní na tom je, že podle některých indicií by dokonce některé modely Coffee Lake možná ani nemusely být nové čipy, ale přeznačené Kaby Lake. To by teoreticky mohl být případ čtyřjádrových modelů Core i3, pro které by totiž Intel vlastně mohl bez problémů použít čipy Kaby Lake, jen jinak nakonfigurované. Jak už minule v komentářích upozornil Eagle_registered, v seznamech podporovaných CPU u desek ASRock jsou šestijádra Coffee Lake označena poznámkou „U0“. U čtyřjádrových modelů je ale psáno „B0“ a co čert nechtěl, stejné B0 je v seznamech starších desek psáno vždy u čtyřjádrových Kaby Lake. Samozřejmě nám to nedává přímý důkaz, ale řekněme není vyloučeno, že k tomuto kouři existuje i ohýnek.

coffee-lake-cpu-support-list-asrock-cpu-world kaby-lake-cpu-support-list-asrock

LGA 1151v2 a Coffee Lake se prý liší napájecími piny navíc

Pokud jde ale o nekompatibilitu procesorů Coffee Lake se staršími deskami opatřenými čipsetem řady 200 a 100, která mrzí nejvíc, tam důvody takto svévolné nejsou. Podle Guru3D údajně výrobci desek potvrzují, že určité hardwarové změny v zapojení pinů procesoru jsou. Údajně by měly být v napájení – v socketu je prý nyní více pinů určeno pro napájení CPU, aby se do něj dalo přenést více proudu. Nejde tedy jen o nějaké softwarové zablokování. Ale zároveň asi platí, že nová CPU by možná i bez přívodu napájecího napětí na tyto kontakty pracovala, podobně jako lze často rozběhat CPU s ulomeným pinem, pokud je používán pro napájení. Hardware design totiž mívá rezervy, tyto piny jsou do určité míry navzájem redundantní a ztrátu některého tak může CPU ustát, aniž by bylo nestabilní – podobně jako přetaktování nebo podvoltování.

Core i7-7700K a Core i7-8700K (vpravo). Socket a kontakty jsou u Coffee Lake zcela stejné jako u Skylake/Kaby Lake (Foto: Hardware.info)
Core i7-7700K a Core i7-8700K (vpravo). Socket a kontakty jsou u Coffee Lake zcela stejné jako u Skylake/Kaby Lake (Foto: Hardware.info)

Guru3D si proto myslí, že pokud by Intel chtěl, mohl nechat výrobce desek šestijádra validovat aspoň na některých dražších deskách s robustnějším napětím. Uvidíme, jak vehementně Intel bude tuto politiku vymáhat. Teoreticky by se jí mohl opět nějaký výrobce desek vzepřít a ať už oficiálně, nebo nenápadněji nechat Coffee Lake na nějaké starší desce fungovat. Otázka ale je, zda pro toto budou mít motivaci. Zatímco podpora pro neoficiální přetaktování zamčených Skylake přes BCLK před dvěma lety dokázala prodat nové desky, v tomto případě jde jen o bonus pro již prodané kusy. Výrobci desek by tedy nyní neprofitovali. Je pro ně naopak výhodnější podřídit se zde vůli Intelu – třeba i s předstíraným pohoršením – jelikož díky ní možná prodají novou desku leckomu, kdo by si jinak nechal starou.

Nekompatibilitu Coffee Lake a Kaby Lake prý Intel podle výrobců desek vyrobil uměle
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

33 KOMENTÁŘE

 1. Podle mne je kompatibilita Z370 s kabylake umyslna. Intel spechal a usetril vyrobcum mesic na validacich a biosech. Uprimne nemuzu nejak prijit na rozumny duvod proc koupit Z370 desku a dat do ni kabylake a zrejme nej neprisel ani intel 🙂

   • Nerozumi, jaky servis? Rekneme ze nekomu odejde Z270 deska. Se zpetnou kompatibilitou by tam mohl vyrobce vrznout Z370, a 270ky uz nevyrabet, ne? To by bylo pro vyobce desek vyhodnejsi. Pokud by ovsem vzdy existoval Z370 ekvivalent.

   • myslím si že naopak! – výrobci budou jen a jen rádi, že intel stále něco mění a nutí tak lidi neustále měnit MB a tak mají výrobci stále jistý odbyt kusů…Protože v dnešní době by normální uživatel neměnil nejméně pět let HW a někdy i víc, protože v podstatě není proč? HW dosti předběhl dobu a i na osm let starých čtyřjádrech, jede dnes v podstatě většina SW. /samozřejmě nepočítám do této skupiny hráče, HW nadšence a ortodoxní overclockery;) ju ? / Dnešní průměrný uživatel není nucen měnit PC a jeho platformu po mnoho let, pokud mu neodejde v daném HW nějaké „kurwítko“. A série TUF od Asusu a Military Class od MSi, je osazena v podstatě součástkami, jež přežijí svoji morální hodnotu minimálně dvojnásobně! (A věřím, že i ostatní výrobci mají v portofoliu nějaké zastoupení podobně „odolných kusů“ HW). Takže výrobci v podstatě mohou intelovské rošády požehnat a mnout si ruce, kdy je toto umělé znemožnění kompatibility na stejně pojmenovaném socketu jen a jen potěší! 😉

 2. jestli ona nekompatibilita není takové podmáznutí vyrobců desek. Přece co mají tito vyrobci z AMD? skoro nic (dlouholetá podpora) a co mají z desek pro Intel? Hodně moc, když se musí každou chvilku menit deska. To by i nahrávalo situaci, že desek pro Intel je nepřeberné množství a pro AMD jen pár.
  Tím si Intel může držet spoustu lidí u sebe, protože mají vždy a za každych podminek na vyber přehršel fošen – taková nepřímá podpora sebe sama.

 3. Upřímě, většina normálních smrtelníků to složí tak aby to fungovalo a pak do toho nešahá, stále je tu ta protivná možnost vyměnit to i s deskou ;-).
  Co bude horší že pokud jsou patice opravdu stejné může se to stát nepříjemným překvapením hlavně pro začínající skládače, víc bych je pochválil za nové označení patice (i se stejnými piny) aby nedocházelo k omylům. 1151v2 není úplně jednoznačné.
  Opravdu to pak nahrává myšlence že může jednat pouze o přeznačené kusy.

 4. Co když je o dvojitý podfuk? Výrobci desek se domluvili s Intelem, aby se Intel domluvil s výrobci desek, že do nových desek nepůjdou staré procesory. Obě strany z toho totiž těží – lidé si koupí nový procesor a k tomu zároveň novou desku. A ti co potřebují novou desku si musí koupit i procesor. Dokonalý zločin.

  A pak tu jsou lidi jako já, kteří mají víc než dostačující desku Z170 s prakticky veškerým vybavením (až na podporu Optane) a chutí utrácet za hmatatelně výkonnější procesor oproti Skylake.

  • pokud máš chu´t utrácet za hmatatelně výkonější procesor, pak nechápu proč nechceš hmatatelně utrácet za novou desku a stávající CPU s Z170 poslat dál, dřív než ti začnou vyrábět Z470 s PCI-E 4.0 a DDR 5 ?

  • Ta „podpora Optane“ je dost ošidná věc. Pokud vím, tak se to týká jen těch cache modulů Optane Memory. A tedy přijde mi, že ty v podstatě nemusí nikoho zajímat, je mnohem lepší nápad koupit normální SSD než tohle. A Až Intel vydá přímo regulérní SSD na bázi pamětí Optane, tak to už bude mít standardní rozhraní NVMe a poběží všude. Takže fíčura „podpora Optane“ u série 200/300 je IMHO věc, kterou lze vesele ignorovat.

 5. Nj a kedze je skoro na 100% iste, ze IceLake CPU v Z370 taktiez nepobezia, tak dosky Z370 budu mat velmi kratky zivot – ako nove a pocitam, ze ani ako bazarove nebudu velmi popularne koli obmedzenemu vyberu CPU.

  • Jo a AMD dělá charitu a prodává CPU zadarmo ? Nebo nějaký jiný výrobce CPU ?
   On se snaží maximalizovat zisk, co je na tom za probém, vždyt tu je konkurence v AMD tak každý koho to štve může jít do ryzenu. Já třeba mám 6600K takže si počkám rok až budou nové desky a zase koupím intela, už jen kvůli jednovláknovému výkonu páč pařím staré hry 😀

   Hlavně se na to nedívejte optikou zaprděného česka, kde jsou platy a ceny elektroniky takové jaké jsou, jinde ve světě je ta finační stránka nebude zajímat prakticky vůbec.