Některé Radeony R9 290 lze odemknout na R9 290X. Je v nich totiž plný čip Hawaii

0

Před nějakými deseti roky panovaly časy, kdy jste částečně deaktivovaná GPU v grafických kartách mohli odemknout na plnou konfiguraci. Nvidia a AMD to dnes již nedopouštějí, i přesto jste ale možná v uplynulých dnech zaregistrovali zprávy, že některým majitelům Radeonů R9 290 se to daří. Nahráním BIOSu se jim karty údajně daří proměnit v model R9 290X se všemi 2816 stream procesory aktivními. Pravdivost těchto zvěstí podle všeho můžeme potvrdit.

První zpráva o úspěšném odemčení dřímajících stream procesorů a texturovacích jednotek mluvila o kartě PowerColor R9 290 OC. Tu se podařilo „upgradovat“ na Radeon R9 290X uživateli fóra PC Games Hardware. Podle dalších zpráv se tento kousek daří také u některých karet značek Club3D, VTX3D a XFX.

Podle všeho nejde o výmysl. Anglický obchod Overclockers UK totiž tyto karty (konkrétně model od VTX3D) začal oficiálně nabízet již z přeflashovaným BIOSem. V podstatě tedy odmeční těchto karet garantuje (s dvouletou zárukou). Upravený BIOS také umožňuje změny napájecího napětí pro vyšší přetaktování. Cena za takto modifikované R9 290 činí 360 liber (za běžnou zaplatíte 320 GBP, za regulérní Radeon R9 290X dáte ve stejném obchodě 440 GBP). Modifikované karty údajně pocházejí z jedné konkrétní série vyrobených kusů.

VTX3D Radeon R9 290 X-Edition
VTX3D Radeon R9 290 X-Edition

Podle webu VideoCardz je důvod, proč se některé karty dají odemknout na plný počet jednotek, vcelku prostý. V „postižených“ kartách zřejmě jsou osazeny plnohodnotné čipy Hawaii z Radeonů R9 290X (tedy varianta označovaná Hawaii XT, nikoliv Hawaii Pro modelu R9 290). To znamená, že při modifikaci zřejmě nemusíte mít strach, že by původně deaktivované části čipu byly vadné. Zároveň z toho ale plyne, že většina karet mající opravdové Hawaii Pro přeflashovat nepůjde.

Specifikace Radeonů R9 290 a R9 290X
Radeon R9 290X má oproti R9 290 navíc 256 stream procesorů a 16 texturovacích jednotek

Plnohodnotný čip Hawaii má v kartách údajně být proto, že výrobci nedostali před vypuštěním modelu R9 290 včas dostatek patřičných GPU. Aby nepřišli o tržby, rozhodli se zřejmě i do levnější karty osadit dražší GPU. Konkrétně jde o společnost TUL Corporation, které stojí právě za značkami Club3D, VTX3D a PowerColor. Přítomnost čipů Hawaii XT v modelu R9 290 bude proto asi jen dočasnou záležitostí, TUL už nejspíš teď osazuje jen regulérní Hawaii Pro.

 

Nevíme pochopitelně ani to, jaké procento karet by mohlo odemčení umožňovat – klidně se může jednat jen o velmi malý zlomek. Pro TUL a jeho značky je to však nakonec možná docela dobrá reklama. Někteří zájemci totiž možná zvolí tyto karty právě v naději, že se na ně usměje štěstí. Teoreticky by dokonce mohlo jít o záměr – všimněte si, že VTX3D karty pojmenovalo R9 290 X-Edition…

Zdroj: VideoCardz (1, 2), Overclockers UK

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář