Některé Radeony RX 480 se 4GB pamětí se dají odemknout na plně funkčních 8 GB

0

Krátce poté, co AMD minulý týden vypustilo do grafického boje Radeon RX 480, se objevila zajímavá zpráva, že modely s 4GB pamětí, které jsou poměrně nedostatkové, nejsou tak docela 4GB, ale naopak obsahují plných 8 GB paměti, toliko softwarově omezených na poloviční kapacitu. To zní zprvu neuvěřitelně, jelikož by to kartu nelogicky prodražovalo. Zdá se ale, že na této zvěsti je nakonec docela dost pravdy.

Když jsem tuto zprávu viděl poprvé, předpokládal jsem, že jen došlo k omylu a že se tato zvláštnost týká vzorků zaslaných do recenzí. AMD totiž skutečně zapůjčovalo 8GB karty a recenzenti měli možnost 4GB verzi grafiky simulovat BIOSem, který kapacitu uměle omezil. Což je pro testování praktické, ale nedávalo by smysl u prodejních kusů, tudíž se asi dalo předpokládat, že si jen někdo věc špatně vyložil.

Ovšem ukazuje se, že takovéto karty se objevují i běžně v prodejním řetězci. Několik webů, včetně například techPowerUpu, dostalo z internetového obchodu po regulérní objednávce 4GB kartu, na kterých je osm 1GB (8Gb) čipů Samsung, fyzicky tedy 8 GB paměti GDDR5. Patrně to bude ze stejného důvodu, proč se flashování použilo při recenzích: 4GB karet není dostatek, případně není dostatek 8,0GHz paměťových čipů s kapacitou 512 MB (4 Gb) a výrobci asi nechtějí použít pomalejší 7,0GHz čipy, což jinak specifikace referenční karty povolují. Místo aby byl 4GB model zcela nedostupný, byly tedy možná do obchodního řetězce vypuštěny nějaké „předělané“ 8GB karty.

PCB Radeonu RX 480 4 GB z obchodu, nesoucícho ves kutečnosti 8 GB GDDR5 (Zdroj: WCCFtech)
PCB Radeonu RX 480 4 GB koupeného v obchodě a nesoucícho ve skutečnosti 8 GB GDDR5 (Zdroj: WCCFtech)

Minimálně nějaké 4GB karty mají tedy fyzicky 8 GB paměti, což samozřejmě klade otázku, zda se k tomu nepoužitému zbytku dá dostat a užít si kdysi tolik oblíbené odemykání. Web techPowerUp tento postup vyzkoušel a do 4GB karty nahrál 8GB BIOS odtud pomocí ATIFlash 2.74. To je samozřejmě určité riziko, zvlášť když karta nemá záložní BIOS, takže vám nikdo neručí, že nenastanou škody (jako obvykle jsou takové věci na vlastní nebezpečí). Také bych dodal varování, že BIOS z referenční grafiky byte vždy měli zkoušet jen v dalších referenčních modelech, nikdy ne v kartách s odlišným PCB a komponenty.

techPowerUp uvádí, že flashování proběhlo úspěšně a karta se podle všech testů stala funkčním 8GB modelem. Odpovídal výkon, neobjevila se nestabilita a podle redaktorů bylo také ověřeno, že modifikovaná karta do vyšší poloviny paměti přistupuje a využívá je. Teoreticky je tedy odemčení těchto modelů možné a v závislosti na tom, jak často se taková karta bude dát koupit (nebo možná lépe řečeno „vyhrát v loterii“), by mohlo jít o zajímavou devizu 4GB Radeonu RX 480.

 

 

Jak často to půjde?

Ovšem zatím bych ještě zachoval opatrnost, jelikož nevíme, jak velké množství 4GB karet je skutečně odemknutelných. Mohlo by se totiž jednat jen o omezený počet kusů z první várky, která se dostala do obchodů, a ani v té by nemuselo jít o všechny, nebo dokonce ani o většinu. Je dokonce možné i to, že se nějakými cestami dostaly do prodeje některé karty původně patřící do skupiny testovacích vzorků, čímž by počet odemknutelných karet na trhu asi byl velmi nízký. Každopádně asi platí, že štěstí zde můžete mít jen ze začátku, dlouhodobě se totiž výrobci určitě budou snažit toto ekonomicky nevýhodné provizorium odbourat a vyrábět karty se skutečně 4GB pamětí.

Existuje asi i určitá možnost, že tato paměť navíc nemusí být plně funkční. Teoreticky by totiž mohlo jít o karty, které neprošly s plnou pamětí validací a polovina RAM byla deaktivována kvůli vadám. Na druhou stranu asi tato možnost není příliš pravděpodobná, nemyslím, že by se už tzv. „harvesting“ dostal tak daleko, samotné paměťové čipy by totiž měly být testovatelné před osazením.

 

 

Hlavně opatrně a za nic neručíme

Bohužel zdá se zatím neexistuje žádné vodítko, jak předem zjistit, zda jsou na kartě 8Gb čipy (a tedy je odemknutelná), nebo zda máte nativně 4Gb a tudíž jak se říká smolíčka pacholíčka. Kartu musíte rozebrat, abyste viděli čipy na PCB, a poté zjistit typ osazených GDDR5 (tedy zda mají kapacitu 8 Gb) podle jejich kódu. Bez zásahu porušujícího záruku to zatím bohužel nejde. Odemknutelné by měly být čipy K4G80325FB (na kartě s kódem K4G80325FB-HC25, hlavní by snad mělo být prvních deset znaků před pomlčkou), nepletou-li se zdroje.

Inkriminovaný 1GB čip GDDR5: Samsung K4G80325FB (Zdroj: techPowerUp)
Inkriminovaný 1GB čip GDDR5: Samsung K4G80325FB (Zdroj: techPowerUp)

Pokud jde o výrobce, techPowerUp měl štěstí se Sapphire, WCCFtech zase s XFX, ale opět, značka vám asi úspěch nemusí zajistit. Každopádně pokud se do tohoto experimentu budete přes rizika chtít pustit, buďte opatrní a hodně štěstí. Také si nezapomeňte dobře nastudovat postup a pravidla pro flashování grafiky (například si nejdřív z karty uložte stávající BIOS jako zálohu). Připravte si také záložní plán pro případ, že nový BIOS nebude fungovat. Pak totiž s kartou nepůjde zavést operační systém a budete ji muset přeflashovat v jiném PC nebo s jinou garfikou.

Zdroje: techPowerUp (1, 2), WCCFtech

Některé Radeony RX 480 se 4GB pamětí se dají odemknout na plně funkčních 8 GB

Ohodnoťte tento článek!