Některé sériové Radeony R9 Fury X pískají. Už se objevila opravená verze

0

Při recenzích Radeonu R9 Fury X, první grafiky na trhu s pamětmi HBM a čipem Fiji, se ukázal jeden neduh na jeho vodním chladiči. Podle (minimálně některých) recenzentů byla pumpa karty poměrně hlučná. Vyjádření AMD k této věci bylo takové, že by mělo jít o problém postihující první předsériové kusy (do recenzí totiž jak u grafik, tak i u procesorů obvykle jdou ještě neprodejní vzorky). U sériových kusů byly podle firmy chladiče upraveny a tak by se kupující s tímto neduhem prý setkat neměli. Tedy alespoň teoreticky, protože o tom, jak je to s kartami v obchodech, přicházejí konfliktní zprávy.

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

Web PC Perspective nejprve začátkem týdne zveřejnil článek, v němž se podíval na zoubek dvěma Fury X pocházejícím přímo z nejmenovaného obchodu. Ty ale podle rozborky a zvukového projevu byly stejné jako vzorky z testů. Pištění na poměrně vysoké frekvenci se u nich tedy objevilo také. Pro pořádek je ještě třeba dodat, že tento zvuk se objevuje i bez zátěže. Podle tohoto svědectví by se tedy zdálo, že prohlášení AMD o tom, že problém je omezen jen na malé množství testovacích vzorků, nemá pravdu, pokud se tedy nějak do prodeje nedostaly tyto karty. Ono prohlášení znělo takto (budete mu muset odpustit marketingové servítky, podobné například těm z únorové „omluvy“ Jen-Hsun Huanga za problémy s GeForce GTX 970):

 

Co se týče „pískající pumpy“, dostali jsme hlášení, že některé karty testované mimo skříň vydávají „pisklavý“ zvuk. To je u vysokootáčkových pump ve vodních chladičích normální, uživatel obvykle zvuk neslyší, když jsou pumpy uvnitř skříně a přehlušuje je ventilátor na radiátoru. Jelikož je ale u Radeonu R9 Fury X radiátor velmi tichý, hluk pumpy je výraznější.

Problém se vyskytuje jen u malé série prvních produkčních vzorků a spolu s výrobcem jsme pracovali na vylepšení akustického profilu pumpy. Problém byl vyřešen a v kusy ze standardní výroby již jsou upravené a bez závad.

 

 

Koncem týdne se ale zase ukázalo, že toto prohlášení asi nebylo úplně falešné, byť se v prodeji nějaké karty s původní pumpou zřejmě objevily. Podle čtenářů na fóru AnandTech se totiž v dalších koupených kartách už skutečně nachází změněný blok, lišící se od toho, který byl v recenzích. Tyto karty údajně mají problém s kvílením skutečně vyřešený, nebo alespoň zmírněný, ovšem zatím to není doložené nějakými lepšími měřeními, která by se dala srovnat třeba s těmi na PC Perspective.

První hlučnější verze chladiče se prý pozná podle samolepkového loga Cooler Master na chladícím bloku
První hlučnější verze chladiče se prý pozná podle samolepkového loga Cooler Master na chladícím bloku (Zdroj: PC Perspective)

Nová revize chladiče by se údajně měla dát poznat podle loga na bloku, ke kterému se dostanete po odšroubování vrchního krytu. Karty v recenzích měly na sobě nálepku Cooler Master, nové karty z prodeje ale mají místo toho logo reliéfní přímo v materiálu (viz foto). Vysvětlení asi bude takové, že část běžné produkce má ještě starší, částečně ještě prototypová revize chladiče, kolik jich ale v distribuci je, těžko říct. Majitelé karet se asi mohou pokusit uplatnit reklamaci, zda ale bude u „nálepkových“ chladičů běžně uznávána, netuším.

Nová, opravená revize má mít takovéto vylisované logo
Nová, opravená revize má mít takovéto vylisované logo

V opačném případě budou asi „šťastní nálezci“ osamolepkovaného bloku muset přistoupit k nějakým improvizovaným úpravám, například polepení bloku nějakým izolačním materiálem. U pištících cívek se občas radí pokrýt součástku tavným lepidlem, zda by ale mohlo být účinné i zde, také nevím.

Zdroje: PC Perspective (1, 2), AnandTech (fórum)

Ohodnoťte tento článek!