Některé testy Radeonu RX 480 hlásí přetížené napájení na PCIE. Bude oprava

0

Nejvýznamnější hardwarovou událostí tohoto týdne (a vlastně asi i měsíce) se stalo vydání prvního 14nm Radeonu, karty RX 480. Tomu (zejména novým zlepšením a funkcím architektury Polaris) jsme věnovali tento článek, nicméně něco se nám do něj nevešlo a k tomu se kolem karty „vynořily nové skutečnosti“, jak se říká.

 

Kontroverze s napájením

Po vydání vzbudilo asi největší kontroverze zjištění webu Tom’s Hardware, podle nějž jejich vzorek karty při zátěži odebíral vyšší příkon skrze slot PCI Express, než je 75 W, na nějž by měl být podle specifikací PCI SIG navržen. Spotřeba byla v průměru zhruba o 11 W vyšší, špičky zasahovaly výše. Toto zjištění vyvolalo obavy (nepochybně částečně živené i řevnivostí mezi fanoušky obou táborů), zda toto přetěžování nemůže přinést problémy. Web WCCFtech dokonce už „akčně“ přinesl údajná svědectví lidí, kteří hlásí na sociálních sítích poškození či zničení desek. Ovšem ta nejsou potvrzená, zatím bych je asi bral s rezervou.

Proudové zatížení slotu PCI Express s Radeonem RX 480 (Zdroj: Tom's Hardware)
Proudové zatížení slotu PCI Express s Radeonem RX 480 (Zdroj: Tom’s Hardware)

Je otázka, zda by vyšší proudy ve slotu desku skutečně dokázaly odpravit během nanejvýš několika hodin provozu s novou kartou. Už totiž bylo poukázáno na měření také z Tom’s Hardware, podle nichž například jedna z GeForce GTX 960 od Asusu (provedení Strix) přešvihává limit slotu také, ale nikdo si toho za nějaký rok v podstatě nevšiml a nezdá se, že by byly dokumentované případy, kdy tato GeForce odpálila desku.

Proudové zatížení slotu PCI Express s GeForce GTX 960 Strix od Asusu (Zdroj: Tom's Hardware)
Proudové zatížení slotu PCI Express s GeForce GTX 960 Strix od Asusu (Zdroj: Tom’s Hardware)

Pokud se podíváte na způsob, jakým sloty PCI Express napájení kartám poskytují, tak by určité rozumné přetížení zas tak nebezpečné být nemělo. Slot poskytuje standardní napětí 12 V a 3,3 V, která „tečou“ ze standardních větví napájecího zdroje skrze 24pinový konektor ATX (za předpokladu, že na desce nemáte posílení pomocí přídavného molexu). Po cestě neprocházejí skrze nějaké regulátory napětí, které by nadlimitní proudy mohly přetěžovat či nadměrně zahřívat. Konverze na provozní napětí GPU a GDDR5 probíhá až na kartě samotné. Utrpět by teoreticky mohly kontakty ve slotu, nicméně i u těch bych obvykle proti specifikacím očekával nějaké rezervy.

Ony zprávy o zabitých deskách mimochodem hovoří například o deskách Asus Sabertooth 990FX a ASRock 970 Extreme4. Čili ne o levných deskách, kde by se dalo čekat, že je nedostatečná rezerva a nějaký problém by mohl vyvstat. Zejména u té „šavlozubky“, což má dle výrobce být robustní spolehlivý model, bych si tedy dovolil o vině Radeonu RX 480 pochybovat, dokud někdo věc nějak solidně neprokáže.

Měření spotřeby Radeonu RX 480 v adaptéru do slotu PCI Express v recenzi webu Golem.de
Měření spotřeby Radeonu RX 480 v adaptéru do slotu PCI Express v recenzi webu Golem.de

 

Případy se prý vyšetřují

Toto téma bylo vzneseno v dotazech, které lidé mohli pokládat v tzv. „AMA“ na Redditu, díky čemuž máme už cosi jako oficiální reakci. Robert Hallock zde sdělil, že firma je v kontaktu s recenzenty, kteří na překročené limity narazili a bude se snažit nalézt příčiny. Karta ale podle něj kromě interního testování prošla standardním ověřením a certifikací u konsorcia PCI-SIG, které by mělo bezpečnost zaručit. Je tedy možné, že karty trpící obžerstvím jen vykazují anomálii či možná nějaké selhání v řízení spotřeby. Na druhou stranu, úplně vzácná asi nebude, jelikož nadlimitní proudy zaznamenal speciální test webu PC Perspective (ten doporučuji prohlédnout), zaměřený přímo na tento problém.

 

Podle vyjádření AMD by se na tento problém asi mohly zaměřit nějaké aktualizace ovladačů a potažmo firmwaru/mikrokódu. Podobná oprava se totiž už do aktuálních ovladačů prý dostala (má údajně snižovat o jednotky wattů spotřebu mimo zátěž, která v některých testech vyšla vyšší než u jiných srovnatelných grafik). Doufejme tedy, že se správa spotřeby dočká nějakých zlepšení. Skutečnou povahu problému či míru problematičnosti nebo rozšíření asi také budeme moci posoudit až časem.

Přetěžování desek by se ale mohlo potvrdit jako skutečný problém. Více opatrnosti by asi mělo být namístě, pokud byste používali CrossFire s referenčními šestipinem napájenými kartami. A zejména asi při přetaktování, které bych osobně v současné nejistotě moc nepokoušel, dokud se nevyjasní, jak běžný problém je a zda se neobjeví nějaká oprava. Hodnoty proudu při něm totiž dále rostou. Dnešní hardware by sice vzhledem k všudypřítomnností přetaktovávání měl s přetěžováním napájení počítat (i když se zde bavíme o kartě ve výchozím stavu), ale opatrnost asi přece jen nezaškodí. V případě pochybností asi budete muset počkat na nereferenční kartu, která by měla napájení osmipinem nebo dvěma šestipinovými konektory.

Vyjádření v AMA na Reddit (Zdroj: Reddit)

Vyjádření v AMA na Reddit (Zdroj: Reddit)
Vyjádření v AMA na Redditu (Zdroj: Reddit)

 

Aktualizováno (2. 7. 2016):
Objevilo se další vyjádření z AMD, podle kterého se skutečně pro karty má obejvit softwarová oprava. Problém „v nastavení GPU“ prý bude opraven změnou (nejspíš ve firmwaru), distribuovanou s aktualizací ovladače. Tento hotfix je už údajně hotový a firma jej testuje, více by mělo být sděleno v úterý (či pro nás možná ve středu, vzhledem k časovému posunu). Při manipulaci se spotřebou (pokud nepůjde jen o změněné rozdělení odběrů ze slotu a z kabelu zdroje) je nicméně možné, že dojde k nějakému dopadu na výkon, doufejme malému.

„As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8 Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU’s tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016).“

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Některé testy Radeonu RX 480 hlásí přetížené napájení na PCIE. Bude oprava

Ohodnoťte tento článek!