Německá továrna Intelu na čipy v ohrožení? Nestačí mu subvence, chce dalších 4–5 miliard eur

30
Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio 1600
Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio
-
Zdroj: Intel

Podle Intelu budou náklady na výstavbu výrobní linky v Magdeburgu mnohem vyšší, než se očekávalo před rokem.

Takřka přesně před rokem přišla zajímavá zpráva v souvislosti se snahami posílit schopnosti výroby čipů v Evropě. Intel oznámil plán postavit špičkovou továrnu v Německu, což by byla první taková „pobočka“ ve střední a vůbec kontinentální Evropě (firma už ale má továrny v Irsku). Ale vypadá to, že tento projekt to ještě zdaleka nemá jisté. Intel nyní říká, že na něj bude potřebovat víc peněz a musí dostat výrazně vyšší státní podporu.

V březnu 2022 oznámil Intel záměr vybudovat špičkovou linku na čipy v německém Magdeburgu (spolková země Sasko-Anhaltsko), což mělo být oboustranně výhodné. V předcházejících letech panoval nedostatek čipů ohrožující například automobilky a současně se vynořily obavy z toho, jak mohou dostupností těchto technologií zamíchat politické a geografické faktory, kdy je Evropa výrazně závislá na východní Asii a USA.

Intel zase pracuje na svém plánu masivní expanze výrobních kapacit a transformace na foundry zakázkového výrobce, který by obsluhoval množství externích klientů a konkuroval tak TSMC. Projekt evropské továrny proto byl pro obě stany žádoucí a Německo ho podpořilo subvencemi ve výši údajně až 6,8 miliardy eur, přičemž celková cena investice má být 17 miliard eur (výhledově v budoucnu ale mohly být v tomto novém kampusu umístěny další provozy a odhadovalo se, že by celkové investice mohly jít až k 90 miliardám).

Jenže za rok se situace změnila a čipů už není nedostatek, zrovna Intel má problémy s výrazným propadem prodejů. Hodně investičních plánů z doby předchozího boomu je tak asi ohrožených. A zdá se, že mezi nimi je i Intel v Magdeburgu.

Vizualizace plánované továrny v Intelu v Magdeburgu 1600
Vizualizace plánované továrny v Intelu v Magdeburgu (zdroj: Intel)

Intel nyní žádá Německo, aby podporu zvýšilo, a podle vyjádření německé vlády zřejmě skutečně probíhají jednání o změně dotyčných dohod. Podle zprávy Bloombergu požaduje Intel dalších čtyři až pět miliard eur, aby mohl projekt pokračovat.

Je to zdůvodněno výrazně rostoucími náklady. Intel údajně nyní očekává, že cena za tuto investici dosáhne až 30 miliard € místo původně očekávaných 17 miliard € (tato čísla Intel přímo nepotvrdil, ale podle zdrojů Bloombergu prý padla při jednání s úřady). Intel počítal s dotacemi a jinou pomocí až ve výši 40 %, takže částka, kterou by potřeboval nebo chtěl, logicky se zvyšujícími se náklady roste.

Vizualizace plánované továrny v Intelu v Magdeburgu
Vizualizace plánované továrny v Intelu v Magdeburgu (zdroj: Intel)

Důvody zdražení projektu jsou různé, ale souvisejí s tím, co se děje ve většině odvětví ekonomiky – inflace, respektive zdražování surovin, komponent, ale i energií a služeb stavebních firem kvůli všeobecnému narušení globální ekonomiky. Že toto zvýšení státní podpory Intel i dostane, zřejmě není vyloučeno, protože tato investice je prostředkem ke zvýšení podílu Evropy na globální výrobě pokročilých čipů (přičemž EU má cíl podílet se na ní do roku 2030 ze 20 %). Nicméně zvýšení subvencí musí mimo jiné schválit Evropská komise.

Bloomberg uvádí, že vedle německé továrny je nejistý také osud plánované expanze Intelu v Itálii, byť tam s vládou stále vyjednává. Výstavba výrobních kapacit tam ale může být odložena na pozdější dobu. Naopak v souladu s plánem prý podle zdrojů Bloombergu pokračuje rozšiřování existujících výrobních kapacit Intelu v irském Leixlipu a také budování vývojového centra ve Francii (které není tak finančně náročné).

Když se Intel v předchozích letech ucházel o tyto státní subvence, aby mohl uskutečnit svůj plán expandování do foundry byznysu a zvětšení své „ekonomické síly“ v oblasti zakázkové výroby, bylo na tom kritizováno, že firma zároveň štědře vykupuje akcie a platí dividendy, místo aby na investice použila tyto peníze. Poslední várka špatných ekonomických výsledků ale Intel už přiměla, aby alespoň vyplácení dividend omezil, takže tato kritika už částečně byla vyslyšena, ať už dobrovolně, nebo z donucení.

Více: Intel radikálně zmenší kritizované dividendy. Platil je, zatímco staví továrny na dluh a žádá dotace

Zdroje: Bloomberg, Tom’s Hardware

Německá továrna Intelu na čipy v ohrožení? Nestačí mu subvence, chce dalších 4–5 miliard eur
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

30 KOMENTÁŘE

  • Asi jsi to nepochopil. Evropa chce mit evropskou tovarnu na cipy. Ne intel. Intel bude stavet tam kde je to nejlevnejsi, treba v cine, pokud ji vubec bude chtit.
   Nechapu tu drzost evropskych uredniku, ze chteji po soukrome firme neco, co nechteji zaplatit. At jim to tam tedy postavi zadarmo nekdo jinej, to prece nebude problem.

   • Asi si to nepochopil, to nebude evropská továrna na chipy, to bude pořád továrna amerického Intelu. V Číně už nikdo stavět továrny nechce, protože lusknutím prstu o ně můžou přijít. Naopak dost firem se od tam stahuje.
    Lidská práce v USA je dražší než v Evropě, ale problém Evropy je její sociální politika a aktivity odborů, který jsou v Německu jedny z nejsilnějších. Takže teď je to pro Intel naopak výhodný stavět v Evropě, protože 1. dotace a za 2. diverzifikace zdrojů příjmů -> dnes je tlačenka na to mít víc fabrik po světě, aby když jedna vypadne (třeba kvůli válce), tak ji zastoupí druhá a nebude totální výpadek (třeba z „levných“ fabrik v Číně).
    Takže nechápu drzost Intelu na něčem se domluvit, udělat smlouvu a pak chtít skoro jednou tolik navíc, jinak nic nebude -> vydírání

     • Jako že by shrábli 6,8 miliardy eur a nebyla by k tomu smlouva? Nedej se vysmát.
      A co bylo ve smlouvě? No přece dotační pobídky.
      A poslední bod, co píšeš…. já nikde nepsal, že Intel porušil smouvu, ale rozhodně ji podepsal a teď si to rozmyslel a řekl, že chce skoro 2x tolik.

      Myslím, že tobě nemusím vysvětlovat k čemu smlouvy jsou

      • Ty si tu regulérně vymýšlíš pohádky. Smlouvu jsi neviděl, takže nevíš co v ní je, inflační doložka, doložka o cenách stav. materiálů atd…
       Já si dokonce myslím (aniž bych po tom pátral), že ty peníze ještě Intel nedostal, akorát pro něj byla ta částka vyhrazena, ale můžeš mě přesvědčit o opaku, když víš všechno nejlíp z první ruky. 🙂

      • Bože, ty si tak inteligentní a vševědoucí… jen je marný ti cokoliv vysvětlovat, protože si meleš tu svou.
       O Intelu to není – a chápu, že sis nevšiml, že už v prvním postu píšu, že nemám rád dotace všeobecně, protože křiví trh. Takže bych nadával na jakoukoliv firmu. Prostě jde o principy. Ale pochybuju, že to teď pochopíš, když doteď nic.

      • Nechápu souvislost s dotacema, taky je nemusím, to ale není o čem jsem psal. Já se vyjadřoval k tvýmu:

       „Wendak 13.3.2023 at 15:55
       Takže nechápu drzost Intelu na něčem se domluvit, udělat smlouvu a pak chtít skoro jednou tolik navíc, jinak nic nebude -> vydírání“

       Což je tebou vymyšlená pohádka bez jakýchkoliv doložených podkladů. Protože o tom, na čem se Intel s Německem/EU dohodnul víš úplný hovno.. Ono totiž kdyby to bylo tak jak píšeš a bylo to správně zasmluvněný, tak by Intel nemohl ani popel.. Takže buď ještě žádná konkrétní smlouva není a nebo jsou tam doložky o inflaci/zvýšených nákladech, který Intel po právu nárokuje.

     • K tomu aby tvrdil co tvrdí přece žádnou smlouvu ani vidět nemusel. Nechápu Vaši připomínku.

      Jinak v čem konkrétně jsou jeho pohádky? Ptám se protože žádné nevidím. Třeba se jenom špatně koukám.

      • Wendak 13.3.2023 at 15:55
       „Takže nechápu drzost Intelu na něčem se domluvit, udělat smlouvu a pak chtít skoro jednou tolik navíc, jinak nic nebude -> vydírání“

       Co na tom nechápeš? To si tu lidi opravdu myslíte, že Intel jen tak zkasíruje 6,8 mld eur a teď chce další peníze, aniž by mu tohle jeho jednání umožňovala dotační smlouva, nebo v tomhle případě spíš nějaká smlouva o smlouvě budoucí? A nebude to náhodou tak, že Intel zatím žádný peníze nedostal, případně mu daná smlouva přímo umožňuje přecenění projektu dle rostoucích nákladů (fabrika se měla stavět až do 2027). Ale jo, asi po vás chce člověk moc, jde o Intel, takže šup klapky na oči a budeme hejtovat..

    • To není žádné vydírání. Očividně celé za svoje by to intel v evropě nikdy nepostavil, protože si nejspíš spočítali, že to nemá ekonomický význam. Pokud ale Evropa bude cálovat, vyplatí se jim to a už to bude výhodně pro obě strany. Intel bude mít levně fabriku, evropa bude mít pracovní místa a příjmy z daní. Nechápu co je tak zločinného na tom požadovat win-win situaci. To že intel dokážou bejt kur*y, to je druhá věc..

 1. Intel bude o peníze škemrat tak dlouho až EU řekne
  „DOST, my tu továrnu nechceme, vraťte všechny peníze“

  ….a Intel samozřejmě ty peníze mít nebude protože už teď je používá na platy zaměstnanců a chod současných továren
  ….xD xD

  • Konkurenceschopne to pochopitelne nebude. Jak rekl zakladatel TSMC Chang, stavet fabriky v USA je zbytecne plytvani, kde maji mj. ceny energie zlomkove proti Evrope, jak rekl zase sef Draslovky Bruzek. Slo by maximalne o posileni bezpecnosti dodavek, pokud by ovsem v te fabrice intel delal neco co je klicovy komponent pro prumysl – a to nebude, leda by tu stavel fabriku na 28-130nm procesy.

 2. Nastavil bych Intelu podobné dotační podmínky, jako má Intel nastavenou segmentaci trhu.
  Na jedné straně by Evropa z fabriky Intelu profitovala, na druhé straně dotace velkým úspěšně likvidují malé a pokřivuje trh. Ve skutečnosti Evropa tu chce mít fabriku Intelu stejně tak, jak Intel chce mít fabriku v Evropě.