Německý soud tvrdí, že by Rapidshare měl proti pirátství dělat více

0

Rapidshare není zodpovědný za to, co na jeho servery nahrají uživatelé, psali jsme loni v lednu. Odvolací soud v německém Düsseldorfu potvrdil všeobecně známé pravidlo, že pokud má podobné úložiště nástroje pro efektivní mazání autorsky chráněných děl, operuje v tzv. „safe harbor“, neboli bezpečném přístavu, jak definuje i americké právo.

Rapidshare

V tomto sporu žaloba prohrála. Herní společnost Atari se ale kvůli nelegálnímu sdílení titulu Alone in the Dark chtěla soudit dále, takže se do případu zapojil i Nejvyšší spolkový soud. Ten také tvrdí, že Rapidshare není primárně zodpovědný za uživatelský obsah, ale v některých případech by měl „dělat více“ při sekundárním porušování práv. Co to znamená?

Rapidshare má funkci pro hlášení a mazání nelegálního obsahu, přitom nemusí ani kontrolovat všechno, co uživatelé na servery nahrají. Ale pokud už někdo nelegálně sdílený soubor nahlásí, měl by Rapidshare přinést „technicky a ekonomicky přiměřené opatření“ a ošetřit i další uploady se stejným tématem.

Tím soud nemyslí filtrování podle názvů souborů (pojmenovat můžete cokoliv jakkoliv), ale Rapidshare by měl kontrolovat některé weby třetích stran, které shromažďují odkazy na uploady, a až podle nich mazat. Nejvyšší spolkový soud ale nemá dostatek informací, aby podnikl další kroky, takže Atari podle všeho případ definitivně prohraje.

 

Stupidní myšlenka, že by jeden podnikatelský subjekt měl kontrolovat další, už prý ale podle právníků švýcarsko-německé služby funguje. Mají prý vyhledávací systém, který kontroluje warezová fóra a blogy, kde jsou ve velkém umísťované odkazy směrem na Rapidshare. Advokát firmy říká, že pro ochranu autorsky chráněného obsahu dělají více něž kdokoliv jiný.

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!