Nenechte se vydírat. Nový nástroj zatočí s téměř každým ransomwarem

3

Bezpečnostní experti ze společnosti Cybereason vytvořili nový nástroj RansomFree. Už název prozrazuje to hlavní – bojuje s ransomwarem. To je specifický druh malwaru, který se usadí na počítači a zablokuje část jeho funkcí nebo přístup k souborům, přičemž odblokování podmiňuje zaplacením.

Cybereason slibuje lepší ochranu, než jakou poskytují běžné antiviry. Ty většinou pouze porovnávají otisk škodlivého kódu s vlastní databází malwaru. Jenže denně vzniká nová havěť nebo existují takové typy malwaru, které pravidelně mění podobu (tedy i digitální otisk) a jsou těžko stopovatelné.

 

RansomFree používá behaviorální ochranu. Neporovnává škodlivý kód s databází, ale vytvoří na počítači tzv. honeypot, do kterého se chytí i nový, dosud nepopsaný, ransomware. Nástroj vytvoří náhodně vygenerované soubory a složky na disku a sleduje jejich chování. Pojmenovává je tak, aby v seznamu byly vždy nahoře.

Ochrana sleduje, které aplikace se snaží se soubory pracovat, měnit je nebo dokonce šifrovat (to dělá většina ransomwaru). Protože jsou náhodné soubory první na ráně, RansomFree po detekci zablokuje záškodnický proces v provádění další činnosti. Při podezření pochopitelně upozorní uživatele.

RansomFree generuje náhodné soubory jako vábničku pro ransomware
RansomFree generuje náhodné soubory jako vábničku pro ransomware 

Nástroj si poradí také s ransomwarem, který nešifruje soubory na disku, ale využívá děr ve Flashi, prohlížečích apod., aby získal hlubší přístup do systému a zablokoval jeho části.

Cybereason sledoval chování tisíců různých ransomwarů, které ale vycházejí ze základů několika desítek různých kódů (Locky, Cryptowall, TeslaCrypt, Jigsaw, Cerber apod.). Žádná ochrana není dokonalá, ale RansomFree slibuje 99% účinnost. Ideálně by měl fungovat i s dobrou antivirovou ochranou. Na pozadí spolkne asi 50 MB RAM a nijak nezatěžuje procesor.

RansomFree zachytil hrozbu
RansomFree zachytil hrozbu

RansomFree je (a bude) zdarma. Zatím podporuje jen Windows 7, 8, 10, 2008 R2 a 2012 R2, ale v budoucnu se možná dostane i na jiné systémy. Stáhnout si jej můžete z této stránky.

Je třeba mít na paměti dvě věci. RansomFree i další podobné nástroje slouží k prevenci. Napadený počítač nevyléčí. Pokud už ransomware zašifroval soubory, je pozdě. Vůbec nejlepší ochranou je navštěvovat jen ověřené weby a nestahovat neověřené soubory z webu ani e-mailových příloh.

via Bleeping Computer

Nenechte se vydírat. Nový nástroj zatočí s téměř každým ransomwarem

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. „Nástroj vytvoří náhodně vygenerované soubory a složky na disku a sleduje jejich chování. Pojmenovává je tak, aby v seznamu byly vždy nahoře.“
    No, setkal jsem se s ransomwarem (naštěstí ne u sebe), který se podařilo ukončit, než zašifroval celý disk. Tento téměř rok starý škůdník šifroval soubory odzadu…
    Takže ta strategie tohoto nástroje bude nejspíš k ničemu. Lze předpokládat, že různé mutace ransomware budou šifrovat zepředu, zezadu, odprostřed, náhodně … co jen srdce ráčí.