Není váš počítač nakažen virem? Kaspersky Security Scan ho vyšetří

0

Máte ve svém počítači nainstalovaný antivirový program, ale přesto se vám zdá, že něco není v pořádku? Instalace dvou antivirů by v konečném důsledku s velkou pravděpodobností znamenala významné zpomalení systému a patrně přinesla také další problémy. Rychlým a snadným řešením je použití dalšího antiviru, skenujícího data výhradně na požadavek uživatele.

Druhý antivir přinese jiný pohled a často také alternativní metody detekce, kterými ten výchozí nedisponuje. Možných variant je více, my jsme se rozhodli otestovat renomovanou značku Kaspersky, konkrétně její Security Scan. Důvody, proč se v případě nouze obrátit právě na tuto aplikaci, najdete na oficiální stránce, a to dokonce i v naší mateřštině, proto se hned podíváme na to, co vlastně Kaspersky Security Scan umí.

Rychlý sken
Rychlý sken

Úvodní balíček ke stažení je velmi malý – má pouhých 176 KB, takže ho během několika sekund budete moci spustit. Tím ale stahování dat z webu nekončí – instalátor v dalším kroku (paradoxně bez jakéhokoli dotazu) stáhne dalších 55 MB dat. Pak už se uživatele ujme průvodce s tradičním představením, požadavkem na souhlas s licenčním ujednáním a následnou instalací. Na jejím konci najdete zástupce v nabídce Start i na ploše, aplikace se také automaticky spustí.

Uživatelské rozhraní je minimalistické a velmi rychle pochopitelné – hlavními ovládacími prvky je šest tlačítek v dolní liště, mezi kterými díky inverznímu podkladu vyčnívají dvě: Quick scan a Full scan.

Kontrola jízdenek

Ke zběžné kontrole slouží Quick scan, který prověřuje jen aplikace a knihovny načtené v operační paměti a objekty volané při startu systému. Slouží tedy k základní detekci, kdy se zjišťuje, zda nějaký škodlivý program aktuálně běží či je aktivován při spuštění Windows.

 

Test trvá i na pomalejších strojích řádově jednotky minut, přičemž probíhající procedury zásadně nedegradují rychlost počítače, ale spotřebovaný výkon procesoru je na celkové odezvě systému při náročnějších operacích přeci jen znát. Výsledkem je seznam čítající následující položky:

  • Computer protection – zjištěné problémy v zabezpečení a ochraně počítače – upozorní na chybějící či neaktivní antivirový program, vypnutý firewall apod.
  • Malware – nalezené škodlivé aplikace.
  • Vulnerabilities – aplikace a komponenty operačního systému, v nichž byly zjištěny zranitelnosti. Těmto informacím je vhodné věnovat obzvláště velkou pozornost, neboť škodlivý kód se dostává do systému často právě skrze známé bezpečnostní trhliny.
  • Other issues – ostatní potenciálně problematické záležitosti. Nejčastěji se jedná o základní systémová nastavení, která mohou ovlivnit zabezpečení počítače.

Výsledky testu
Výsledky testu

Bohužel v podrobnostech, jež se otevřou jako webová stránka v prohlížeči, se dozvíte vždy jen základní informace – tedy například, že v systému je povoleno automatické spouštění vyměnitelných médií (funkce „autorun“), ale zbytek, tedy jak tuto potenciální zranitelnost uzavřít, už si musí najít uživatel sám.

V tomto směru je Kaspersky Security Scan přeci jen určen spíše pokročilým, kterým nebude činit problém dohledat potřebné informace na webu. Pokus o kliknutí na tlačítko Click for a solution, slibující vyřešení problémů, vede na stránku s možností zakoupit placenou verzi produktů firmy Kaspersky.

Podrobnější výsledky
Podrobnější výsledky

Hloubková kontrola

Druhý režim Full scan prověří počítač opravdu důkladně – testuje totiž soubory na pevných discích i vyměnitelných médiích. I s ohledem na rychlost prověřovaných médií a objem dat tento test trvá výrazně déle – teoreticky se může protáhnout i na několik hodin. Tato kontrola ale umí zjistit i škodlivé programy, které jsou v daném okamžiku neaktivní, byť za cenu citelně vyšší zátěže stroje v průběhu testování.

Podrobný test
Podrobný test

Potenciální hrozby jsou identifikovány na základě porovnání se vzorky uloženými na serverech společnosti Kaspersky (internetové připojení v průběhu testu je tedy nutností), ale program také spoléhá na heuristické vyhledávání škodlivých objektů, které nelze identifikovat tradičním způsobem. Protože databáze je uložena v cloudu, kde je neustále aktualizována, může Security Scan reagovat velmi rychle na většinu nových hrozeb.

Automatická kontrola

Pokud si chcete nechat prověřit počítač v pravidelném intervalu, můžete použít plánovač, který naleznete pod ikonou Schedule (s hodinami, zcela vpravo). Možnosti jsou ale velice omezené – v podstatě je možné vybírat jen ze dvou variant (testování jednou za dva až tři dny), přičemž nelze definovat složitější pravidla typu „testuj první neděli v měsíci“.

Možnosti plánování
Možnosti plánování

Kaspersky Security Scan pomůže identifikovat škodlivý kód, který výchozí antivirová aplikace z nějakého důvodu přehlíží, ale v žádném případě se nejedná o náhradu za plnohodnotný rezidentní antivirový skener, jenž například kontroluje každý soubor před uložením na disk či otevřením. Ačkoli tímto nástrojem virus či malware z počítače nevyženete (to nabízí až plná verze bezpečnostního balíku), jedná se o užitečného pomocníka, který vás pošle správným směrem.

Největší slabinou je, kromě absence odstranění virů, poměrně pomalý podrobný test, který se může protáhnout až na několik hodin. Pokud se ale váš počítač chová podezřele, určitě je to čas, jehož investice se vyplatí. Výhrady musíme mít také k velmi omezeným možnostem plánování testů a příliš automatizované instalaci.

Ohodnoťte tento článek!