Čeští operátoři opět na chvostu. Za stejné ceny jsou v Evropě neomezená data

7
Smartphone
Ilustrační foto (zdroj: stevepb / Pixabay)

Analytická společnost Rewheel vydala již osmý Digital Fuel Monitor sledující ceny mobilních dat v Evropě. Tarify s neomezenými daty jsou podle firmy v 23 zemích EU a 41 zemích OECD. V 16 zemích EU/OECD dostanou zákazníci u tarifů do 30 eur k neomezenému volání alespoň 100 GB dat.

Česko tradičně patří ze sledovaných zemí na chvost žebříčku. Hůř je na tom v Evropě Řecko, Maďarsko a Malta. Čísla Rewheelu ale berme trochu s rezervou. Podle grafu bychom v Česku měli za 30 eur (770 Kč) dostat mezi 2 a 3 GB dat. To je plus mínus cena základních tarifů všech tří operátorů. O2 dává v základu 1,5 GB, T-Mobile 4 GB a Vodafone 5 GB. Průměr vychází 3,5 GB. Interaktivní podoba výsledků je pak úplně mimo, už jsem na to autory upozornil. U T-Mobilu ukazují 1,5 GB dat, u O2 3 GB a Vodafonu dokonce 0 GB.

Digital Fuel Monitor 2H2017
Kolik dat kde dostanou k neomezeným tarifů do 30 eur

Hned 17 operátorů má za 30 eur neomezené volání i data. Těžko tam budete hledat regionální pobočky těch největších jmen jako Vodafone, T-Mobile, O2 nebo Orange. Štědrá nabídka je naopak téměř pravidlem u nadnárodních Tele2 a Telia (obě se sídlem ve Švédsku). Hongkongský Hutchison provozující sítě Three se rovněž nebojí neomezených dat nebo alespoň vyšších desítek gigabajtů.

V elitní lize je také slovenský Swan se svou sítí 4ka. Nejatraktivnějším tarifem je To.∞ s neomezeným voláním, SMS i daty za 20 eur měsíčně (520 Kč). Problém operátora je ale slabé pokrytí území, jeho sítě LTE 1800 je dostupná jen ve vybraných městech a pokrývá 66 % populace. Kde není LTE, tam bude dostupná partnerská síť GSM/EDGE. 4ka navíc zatím nepřijala nová eurounijní pravidla a za roaming si účtuje příplatky ve výši 4 centů za minutu volání, SMS a 1 MB dat.

Digital Fuel Monitor 2H2017
Operátoři s neomezenými daty do 30 eur
Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Výborná práce pane Václavíku, pěkný přehled, ale pořád mě napadá otázka jestli je to tak neomezené jak si to každý z nás představuje a nebo tak jak si to představují čeští operátoři 😉

  • Každý operátor nebo poskytovatel připojení má v podmínkách bod, podle kterého může v případě zahlcení sítě přiškrtit rychlost, aniž by přesně řekl, jak moc bude přiškrcovat nebo koho všeho se to dotkne. Ale Rewheel to vzal poctivě, v tabulce má jen neomezené tarify bez různých dopředu inzerovaných kliček.

   Proto i vyřadili polský Play, který sice má v ceníku „internet bez limitu GB“, ale má tam fupko nastavené na 30 GB, po jejichž vyčerpání klesne rychlost na 1/0,4 Mb/s. Což je tedy nesrovnatelně použitelnější než u nás v minulosti 16/16 kb/s. 🙂
   https://www.play.pl/oferta/przejdz-do-play/play-abonament/stan-nielimitowany.html

 2. K obmedzovaniu dat pri slovenskej 4ke viem, ze to stopli v jednom pripade pri prekroceni 400GB a v druhom pri 650GB, od typkov, ktori to chceli otestovat, pochopitelne to nikde nebude tak, ze nechaju uzivatela 24 hodin kazdy den pocas mesiaca ist plnym trafficom, na druhej strane je jasne, ze na stahovanie stoviek GB mesacne mobilne siete ani nie su urcene.

  Ano, zatial ma 4ka problem s pokrytim, vidiek je dost mimo, vychadza mi to tak, ze maju podchytene mesta od cca 5 tis. obyvatelov vyssie, treba mat stastie na miesta, kde sa clovek pohybuje. 4ka ako stvrty operator naraza na polena pod nohy od dotrajsej trojky operatorov (Telekom, Orange, o2), zmluvu ma teraz s Telekomom na zdielanie dat v 2G , co je v podstate o nicom, v priebehu buduceho roka ma zdielat 3G s Orange a tym vykryje tie oblasti, kde zatial nema vlastne LTE, je to o natahovani, tradicna „trojka“ a najma povodna „dvojka – Telekom a Orange“ zvyknuta na tazku ryzu za posledne dve desatrocia sa tazko vzdava pozicii.

  • No vida, takže další neomezený operátor s prokazatelnym omezením … a to je přesně to o čem já mluvím. I když, 500GB na mobilní síti, to už je fakt zhovadilost, to už museli stopnout ze zdravotních důvodů 😆