Nepřizpůsobiví z Nokie přišli s vlastním mobilním systémem Sailfish

0

Nokia se s přechodem na Windows Phone nezbavila jen Symbianu, ale také ekosystémů Maemo a Meego. Na Linuxu postavený telefon se naposledy ukázal v podobě telefonu N9. Ano, bylo to ten s dobře vypadajícím systémem, plně dotykovým ovládáním a konstrukcí, kterou pak převzaly Lumie.

Část týmu, která v Nokii pracovala, si po odloučení od slavné finské značky založila vlastní firmu Jolla. Jejím prvním produktem měl být Sailfish, operační systém, který měl pokračovat v duchu Meega. Dnes byl poprvé představen na veřejnosti.

Sailfish má fungovat ve smartphonech, tabletech, chytrých televizorech a například automobilech. Stojí na linuxovém kernelu, ale využívá i části systému Meego, Mer a frameworku Qt. Uživatelské rozhraní připomíná jejich dřívější produkt, ale také trochu BlackBerry 10 nebo Android. Zajímavostí je, že spousta aplikací pro Android bude na Sailfishi spustitelná (zřejmě využívá Myriad Alien Dalvik). Jolla ale nabídne návody, jak zdrojové kódy převést na nativní Qt. Firma také slibuje opravdový multitasking, žádné jednoduché uspávání aplikací.

 

Zatím máme bohužel málo informací, jak bude hotový produkt vypadat a co všechno má umět. Video toho prozrazuje dost málo. Jolla připraví vlastní smartphone, a to už polovině příštího roku. Spolupracuje s finským operátorem DNA a čipsety bude pravděpodobně dodávat severský ST-Ericsson. Jeho procesory NovaThor sice běžně v chytrých zařízeních nevídáme, papírově ale odpovídají tomu, co produkuje Samsung nebo Qualcomm.

Zdroj: Jolla.com

Ohodnoťte tento článek!