Neprolomitelné AACS 2.0 padlo? Piráti prý zdolali ochranu Ultra HD Blu-ray

6
Šmoulové 2 jsou prý prvním ripnutým Ultra HD Blu-rayem
Šmoulové 2 jsou prý prvním ripnutým Ultra HD Blu-rayem

Na dvou soukromých torrentových trackerech UltraHDclub a IPT se objevila pirátské kopie Šmoulů 2. Rip pojmenovaný jako The Smurfs 2 (2013) 2160p UHD Blu-ray HEVC Atmos 7.1-THRONE by měl být vůbec prvním extrahovaným filmovým diskem nové generace. Ochrana AACS 2.0 se považovala na neprolomitelnou. Indicie sesbírané magazínem Torrent Freak ale naznačují, že jde o skutečnou kopii Ultra HD Blu-ray.

Balíček má podle výpisu z MediaInfo velikost 53 GB. Obsahuje 104minutový film ve formátu HEVC s rozlišením 3840 × 2160 a HDR (používá 10bitové barvy gametu Rec.2020). Hlavní zvuková stopa v Dolby Atmos má 8 kanálů.

Všechny dosavadní pirátské kopie slibující rozlišení 4K byly z jiných zdrojů, například televize, Netflixu či jiných VOD služeb. Část z nich vznikla jen upscalováním Full HD Blu-rayů, část pak zachycením obrazu pomocí speciálních karet. Takové ale přišly o HDR a vinou rekomprese také ztratily detaily.

Dejme tomu, že Šmoulové jsou opravdu první. Stále ale nevíme, jestli se podařilo prolomit AACS 2.0, nebo jen unikly dešifrovací klíče z nějakého stolního přehrávače. Skupina THRONE zatím žádné bližší informace nesdělila, takže ani neznáme hardware a software použitý k ripování. Teoreticky půjde o mechaniku od Pioneeru a betaverzi AnyDVD HD.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Když začaly vycházet BluRay disky, tak tehdejší ochrany byly taky ‚neprolomitelne‘. Jak to dopadlo vi kazdy.
    Studia bohužel místo kvality obsahu investují do represivních opatření. Je to porad dokolečka. Místo nižší ceny, větší ochrana, atd. Místo zlepšení uživatelské privetivosti, větší opruz platícího uživatele, atd.