Nereferenční GeForce GTX 780 Ti Asusu: chladič DirectCU II… a samolepky?

0

Tento týden Asus uvádí svůj nereferenční model GeForce GTX 780 Ti, opatřený jak jinak než vlastním chladičem DirectCU II. Trošku paradoxně se ale na internetu nejdříve objevily fotografie Radeonu R290X osazeného tímto řešením. Co se reálné dostupnosti týče ale nakonec Asus nevybočí z řady a jako první vydá nereferenční kartu ze stáje Nvidie. Na nereferenční Radeony s čipem Hawaii si prostě bude třeba počkat.

Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II je vedle nadstandardního chlazení pochopitelně také přetaktovaná z továrny. V jejím případě je toto popohnání o něco mírnější než třeba u takového modelu GHz od Gigabyte, nějak mrzké ale také není. Takt GPU Asus nastavil na základních 954 MHz (referenční je 875 MHz), průměrný Boost má být 1020 MHz (zvýšení z 928 MHz). Bohužel nejsou přetaktované paměti (zůstávají na efektivní frekvenci 7,0 GHz). Stejné je to ale prakticky u všech přetaktovaných modelů, takže Asusu nelze nic vyčítat. Velikost paměti je na standardních 3 GB.

Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II
Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II

Chlazení karty vypadá identicky jako to na již zmíněném připravovaném Radeonu. Chladič DirectCU II s 10mm heatpipe má dva axiální ventilátory, ovšem ten blíže záslepce má ve středu ještě sestavu radiálně fungujících lopatek. Díky tomu by snad měl foukat i víc do stran (a nějaký vzduch snad protlačí záslepkou i ven ze skříně). Asus tento hybridní ventilátor pojmenoval „CoolTech“. Podle Asusu má DirectCU II chladit až o 30 % lépe a s třetinovou hlučností než originální chladič Nvidie s radiálním ventilátorem. Ovšem jako obvykle, v tomto směru budou směrodatné až reálné testy.

 

Asus také osadil digitální regulaci napětí (Digi+ VRM) s deseti napájecími fázemi, proti tomu, co je na referenčním PCB prý až o 15 % účinnější. Moc se mi nechce věřit, že by karta v reálu měla nějak výrazně nižší spotřebu v zátěži než konkurence, takže se docela těším, až ji někdo v tomto směru otestuje. Karta se jinak napájí dvěma osmipinovými konektory.

Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II
Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II

A na závěr: Asus si pro zájemce o tuto kartu přichystal ještě jednu specialitu, pro leckoho možná bizarní až komickou. Jak jste si jistě všimli, karty s chladičem DirectCU II mají na plastech červené prvky (nebo jak to nazvat). V tomto případě ale bude kryt chladiče „nezkrášlen“ a čistě černý. Samolepky však budou součástí balení, takže si je tam budete moci přidat sami. A ještě si budete moci vybrat z tradičních červených, nebo lesklých (jako) zlatých. Inu, v každém z nás dříme dítě a děti mají samolepky rády. Oproti iluminovaným chladičům či blikajícím SLI můstkům jiných výrobců to až taková ptákovina asi není.

Na svém webu ještě Asus tento model nemá, nicméně prodávat by se měl začít co nevidět. Podle tiskové zprávy by to mělo být od poloviny prosince (decembra), což už skoro nastalo. Teoreticky by se tedy dokonce mohl ještě dostat pod nějaké stromečky, pokud ho naše obchody dostanou včas.

Zdroje: techPowerUp, VideoCardz, SweClockers

Ohodnoťte tento článek!