Nereferenční R9 290/290X PCS+ od PowerColoru – takty a chladiče odhaleny

0

Nereferenční verze grafických karet AMD Radeon R9 290 a R9 290X (založených na novém GPU Hawaii) se před koncem roku 2013 v obchodech v podstatě neukázaly, což bylo bezpochyby jedno z větších zklamání předvánočního trhu. Během ledna (januára) se ale snad už karty s lepšími chladiči doufejme začnou ukazovat. Platit by to mohlo o kartách značky PowerColor s označením PCS+. Ty jejich výrobce ještě před koncem roku zběžně předvedl na Facebooku; nyní k nim ale již ze švédského webu SweClockers máme i specifikace a můžeme si tedy obě grafiky představit.

PowerColor PCS+ Radeon R9 290X a PCS+ Radeon R9 290 budou sesterské karty se stejným chladičem a provedením, které by se měly lišit jen tím, zda je v nich použito GPU Hawaii XT (2816 stream procesorů, model R9 290X) nebo Hawaii Pro (2560 stream procesorů, R9 290). Obě karty budou z výroby přetaktované. Model R9 290X dostal frekvenci GPU přetočenou na 1050 MHz, zatímco varianta R9 290 byla popohnána o větší kus, a to z 947 MHz na takt 1040 MHz. Pozitivní je, že PowerColor o něco přetaktoval také paměti GDDR5 – a to opět u obou modelů. Zrychleny jsou ze standardní efektivní frekvence 5 GHz na 5,4 GHz. Propustnost tím vzroste z 320 GB/s na 345,6 GB/s. Kapacita pamětí je standardní, tedy 4 GB.

PowerColor PCS+ Radeon R9 290X
PowerColor PCS+ Radeon R9 290X

Chlazení obou karet je svěřeno chladiči s trojicí axiálních ventilátorů. Celý chladič má nadstandardní tloušťku a zabírá tři sloty, což ale aspoň přispěje k účinnému odvodu tepla. Pasiv totiž může být o něco masivnější. Mohl by ale být docela problém s instalací v režimu CrossFire, pokud nemá deska dostatečně vzdálené sloty PCI Express ×16 a zároveň rezervu pod tím spodnějším. Pokud používáte jen jednu grafickou kartu, obvykle tři zabrané sloty nebudou na závadu, neboť v průměrném počítači se další rozšiřující karty spíš nevyskytují než ano.

PowerColor PCS+ Radeon R9 290X
PowerColor PCS+ Radeon R9 290X

Zda je použito referenční PCB, jsi nejsem jistý, je to však pravděpodobná možnost (umožnilo by to rychlejší dodání grafik na trh). Karta má každopádně standardní kombinaci výstupů, tj. dvě DVI a po jednom HDMI a DisplayPortu. Stejné jako na referenčních kartách je i přídavné napájení jedním osmipinem a jedním šestipinem. V prospektu můžete vidět, že výrobce doporučuje použít 750W zdroj.

 

Na rozdíl od specifikací a obrázků se informace o ceně na internet zatím nedostaly. SweClockers také bohužel neuvádí, kdy by se karty PCS+ měly objevit v obchodech.

Zdroj: SweClockers, VideoCardz (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!