Nereferenční Radeon RX Vega 64 Sapphire: 3 sloty, 3 osmipiny, ale zatím je jen vzorek

17
Sapphire Radeon RX Vega 64 Nitro (Zdroj: Hardware Battle)

Na nereferenční Radeony RX Vega se čeká netypicky dlouho (i déle než třeba před čtyřmi lety na R9 290X), až se objevují i hlasy, že třeba ani žádné nebudou. To by pochopitelně nedávalo moc smysl a jako doklad, že (sice pozdě, ale přece) přilezou, se nyní objevilo další „preview“. Korejský web Hardware Battle dostal totiž k předběžnému vyzkoušení nereferenční Radeon RX Vega 64 od firmy Sapphire, která by tradičně měla být hlavním partnerem AMD pro Radeony.

Karta, kterou můžete vidět na obrázcích, bude patřit do designové linie „Nitro“ a vzhledem připomíná tyto modely z generací RX 480 a RX 580. Ovšem uvnitř se samozřejmě bude značně lišit. A to platí vůbec – Nitro verze Vegy je totiž o poznání větší a všechno je na ní třikrát. Tloušťka narostla na tři zabrané sloty (respektive zhruba dva a půl) a PCB je také docela dlouhé. Chlazení obstarávají tři axiální ventilátory, přičemž dva krajní by měly mít průměr rotoru 95 mm a jeden uprostřed 85 mm. Pasiv s heatpipe může díky rozšířené tloušťce (a také přesahu PCB na hřbetní straně) mít větší objem.

Co je ještě třikrát, je napájení. Místo referenčních dvou osmipinových konektorů má Sapphire Nitro pro rezervu rovnou tři. V praxi to asi pravda nemusí dělat nějak velký rozdíl, protože 150W limity teoreticky platící pro osmipinový konektor a kabel PCI Express se nechají výrazně překročit, Radeon R9 295X2 měl také jenom dva. Počet napájecích fází bohužel neznáme, PCB je ale jistě nereferenční, má mimojiné konfiguraci výstupů s dvěma DisplayPorty a dvěma HDMI (a žádným DVI). Jak kryt, tak backplate i hřbet s logem Sapphire jsou podsvícené, ale není zatím známo, zda se barva dá nastavit (čili zda jde o ony tak populární RGB LED).

Podobně jako to už v srpnu učinil Asus, Sapphire půjčil webu hardware Battle tuto kartu na předběžné proklepnutí (článek bohužel není veřejně přístupný). Naneštěstí to nemusí znamenat, že bude tato grafika co nevidět vydána, jelikož šlo zatím jen o vzorek či prototyp, jehož parametry ani nebyly finální. Hardware Battle měl dokonce i nějaké grafy porovnávající výkon, ovšem ty asi nejsou úplně vypovídající. Testovaný vzorek měl totiž referenční nastavení taktů (takže určité rozdíly ve výkonu by byly čistě dílem lepšího chladiče), kdežto finální karta údajně bude přetaktovaná.

Termín uvedení na trh bohužel Hardware Battle ani web VideoCardz, který zprávu a obrázky přejal, neznají. Dostupnost asi stále vázne na dodávkách čipů GPU…

Ohodnoťte tento článek!

17 KOMENTÁŘE

 1. “…PCB je ale jistě nereferenční, byť zachovává konfiguraci výstupů s třemi DisplayPorty, jedním HDMI a žádným DVI.” Na fotce vidím 2x DP a 2x HDMI.
  + překlep na konci článku “takže určitéí rozdíly”
  Dík za novinku, NG.

 2. pánové, je polovina listopadu. Nemůže být tedy řeč o tom že je blíž říjen nebo prosinec. Věřte nevěřte, nebo si myslete že mám doma křišťálovou kouli a nebo stroj času. Ale opět musí CrhaITguruPÁN konstatovat, že MĚL OPĚT PRAVDU když po uvedení Polarisů pravil, že AMD Vega tu bude v srpnu a nereferenčky v listopadu. (Listopad navrhoval i RedMarx). Takže vážení odborníci IT a AMD funboys…. skočte do zdi, protože jste nuly a jedinej kdo má pravdu je IT guru: ” CRHA JE PÁN ! ” yes, lol, wtf, omfg= _^_

 3. No to je tedy monstrum, 3 osmipiny to neměl ani dvoučipový Titan Z (alespoň byl také tříslotový). To ta karta bude reálně žrát přes 400W? Jinak nechápu.
  Kdyby to mělo výkon jako 1080Ti tak je to ještě obhajitelné, ale takto není.
  A jestli to bude v lednu, v únoru, nebo ještě pozděj reálně v prodeji, tak to už si koupí jen pár nadšenců, jinak je to podle mě celkem neprodejné. Kdyby to alespoň šlo do obchodů před Vánocema, ale to už opravdu nestihnou.

 4. Vega má asi smysl jen dohromady se zajímavým Free Sync monitorem. Ale ani taková kombinace není myslím dostatečně silným důvodem ke koupi. Na druhou stranu si říkám, že třeba zajímavější bude Vega refresh postavená nadto na 12nm technologii. A tak zůstávám zvědavý.

  • Ano, je skoda, ze to AMD s NVidii takto zabili. :-/ AMD nedokaze vyrobit herni grafiku na FreeSync monitor a NVidia si za G-Sync rika tak velke licencni poplatky, ze si monitor s G-Sync nikdo krome opravdu zanicenych fanousku nekoupi. Pritom ta technologie je opravdu super.

   Nejsem presvedcen o tom, ze po odchodu Koduriho vubec nejaka Vega Refresh bude a ze AMD rovnou neskoci na Navi generaci, ktera muze a nemusi byt lepsi.

   • “AMD rovnou neskoci na Navi generaci” ja myslím že to je zhola jedno, rovnako ako je totálne u zadku či v Q2/2018 nVidia vydá hernú Voltu alebo Ampéra, hlavne nech budú nové grafiky s lepším či upraveným výrobným procesom – lepší výkon za rovnakú cenu, aká to bude generácia, aké budú mať kódové označenie , kašľať na to.

  • vo Firestrike, počkal by som na reálne testy v hrách proti nereferenciám 1070Ti/80…

   a “výkonem dostává mezi GTX 1080 a 1080Ti.” no medzi, áno medzi ale ono v tých dvoch testoch je o 5 resp. 8% nad 1080kou ale 1080Ti je nad 1080-kou o 28 reps. 30% takže by som skôr povedal že tá Vega sa dostala nad GTX1080ku, Ti-čko je ďaleko…

   + by ma zaujímalo ako sa s tou Sapphire Vegou 56 na referenčných taktoch dostali 18 resp. 20% nad referenčnú Vegu 56 😀