Nereferenční Radeony R9 290 a 290X Gaming od MSI jsou tu, lze je předobjednat

0

Už to tak vypadá, že nereferenční Radeony s novým čipem Hawaii (tedy modely R9 290 a R9 290X) budou až záležitostí příštího roku. Výrobci se ale snaží své karty letos alespoň ukázat (viz například model od Gigabyte či Asusu). Platí to i pro společnost MSI. Ta mezi jiným uvede Radeony R9 290/290X série Gaming a tyto karty se již objevily k předobjednání v internetových obchodech (konkrétně v americkém NCIX). Ačkoliv tedy ještě nebyly uvedeny, máme jejich parametry, ceny i fotografie.

Karty jsou opatřené chlazením Twin Frozr IV. To staví jako prakticky všechny nereferenční chladiče na axiálních ventilátorech foukajících směrem do žeber pasivu. V tomto případě jde o dvojici ventilátorů s průměrem 10 cm. Ze zadní strany PCB je karta vyztužena plechem, z čehož se již stává prakticky standard. U obou modelů by jinak měl být chladič úplně stejný.

MSI Radeon R9 290X Gaming
MSI Radeon R9 290X Gaming

Co se parametrů týče, uvádí obchod NCIX naštěstí i takty. Model R9 290X Gaming je z továrny přetočen na 1040 MHz (referenční takt je 1 GHz), slabší R9 290 Gaming pak na rovný 1 GHz (z oficiálních 947 MHz). Nicméně obchod u něj uvádí chybně počet stream procesorů, takže raději jeho specifikace přece jen berte s rezervou. U ostatních valstností pak nedošlo k žádným změnám. Paměti GDDR5 tedy zůstávají v kapacitě 4 GB, a přes 512bitovou sběrnici běží u obou modelů na efektivním taktu 5 GHz.

Média o kartách někde referují jako o kompletně nereferenčních modelech, to ale nejspíš není úplně pravda. Pokud se dobře dívám na fotografie, nemají tyto karty vlastní návrh PCB, místo toho používají ten referenční – či maximálně jen mírně modifikovaný. Lišit se asi budou osazené součástky, neboť MSI se holedbá komponenty z přihrádky „Military Class 4“. Ohledně nereferenčního PCB vás ale MSI úplně neochudí. Na internetu se již objevily fotografie zvlášť navrženého PCB pro karty založené na GPU Hawaii, které má například tři přídavné konektory a napájení o 15 + 2 fázích. MSI na této desce zřejmě bude stavět karty série Lightning.

MSI Radeon R9 290X Gaming

MSI Radeon R9 290X Gaming

U karet série Gaming budou standardní i obrazové výstupy (dvě DVI, po jednom HDMI a DisplayPortu) a konektory pro přídavné napájení – karty mají jeden osmipin a jeden šestipin. Mimochodem, specifikace uvádějí pro model R9 290X spotřebu 250 W a pro model R9 290 208 W, těžko ale říct, jak reálná tato čísla budou. U karet s čipem Hawaii ostatně spotřeba velmi závisí na aktuální teplotě, neboť od té se odvíjí provozní takty.

 

Karty jsou v ceníku za sumy 699 USD pro model R9 290X a za 529 USD pro slabší R9 290. Což je poněkud hodně, zřejmě ale jde o důsledek celkového nedostatku dražších Radeonů na trhu. Ten je podle některých zpráv částečně způsoben zvýšenou poptávkou ze strany moderních zlatokopů – tedy těžařů virtuálních měn (v tomto případě Litecoin). Skutečný dopad těchto zákazníků na situaci je nicméně těžké pořádně ověřit. Velkou roli může teoreticky hrát i případná triviální nedostupnost dotyčných Radeonů.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!