Nereferenční Radeony RX 480 různých firem: osmipiny, DVI, delší PCB a chladiče

0

Referenční chladiče nikdo vlastně moc nechce (snad vyjma lidí, provozujících SLI s kartami osazenými blízko k sobě), ale taková už je dnešní praxe, že se nejprve karty objeví s těmito hlučnějšími řešeními, než výrobci vydají vlastní verze s účinnějšími a tiššími chladiči. Momentálně je tato „fáze čekání na nereferenční kartu“ v proudu u Radeonu RX 480, vydaného minulý týden. A hned po premiéře začali výrobci své připravované nereferenční verze různě ukazovat.

 

MSI Gaming X

První se objevil snímek chladiče, který zřejmě pro Radeon RX 480 připravuje MSI, bohužel ale jen v malém baneru, který ukazuje jen část karty. Tento reklamní materiál by podle nápisů na krabici měl přestavovat kartu řady „Gaming X“ v 8GB verzi. Červeno-černě laděný chladič má dva axiální ventilátory, o moc víc už se bohužel vyčíst nedá. PCB ovšem vypadá relativně dlouhé a mohlo by také být nereferenční (což je momentálně důležité hlavně vzhledem k problematickému napájení, na které údajně bude vydána softwarová oprava).

Radeon RX 480 Gaming X od MSI
Radeon RX 480 Gaming X od MSI

 

 

Asus ROG Strix RX 480

Mírně lepší pohled máme na Radeon RX 480 v provedení Strix, který chystá Asus. Karta má chladič DirectCU III s třemi ventilátory a tím i značnou délkou. Podle některých snímků to vypadá, že takto dlouhatánské je i PCB, které by tudíž opět bylo nereferenční. Asus kartu již i oficiálně ohlásil, zatím ale nejsou známé parametry kromě toho nejdůležitějšího – že je v krytu zabudováno RGB podsvícení. Dále by karta měla mít i backplate v celé délce, zřejmě dva napájecí konektory a také DVI.

Asus ROG Strix RX 480

Asus ROG Strix RX 480
Asus ROG Strix RX 480

 

 

PowerColor Radeon RX 480 Devil

Dlouhou „lopatu“ udělal z Radeonu RX 480 také PowerColor, jehož karta v provedení Devil se zřejmě bude snažit z relativně levného modelu udělat o něco luxusnější kategorii grafiky. Opět jsou použity tři axiální ventilátory a na fotce je zřejmě vidět i osmipinové napájení. PowerColor také k základním čtyřem výstupům přidal (digitální) DVI. Přesné parametry podle VideoCardz nebyly ještě známé, tento model ale prý má umožňovat přetaktování GPU nad hranici 1400 MHz.

PowerColor Radeon RX 480 Devil
PowerColor Radeon RX 480 Devil (Zdroj: VideoCardz)

 

Sapphire Radeon RX 480 Nitro

Radeon RX 480 řady Nitro od Sapphire byl vůbec první nereferenční RX 480, která se minulý měsíc objevila v internetové „drbosféře“. Koncepce a design zůstávají stejné, finální vzhled karty byla však ztmaven (možná proto, že ji komentáře přirovnávaly k struhadlu, i když vzhledově to dle mého názoru vůbec nebylo špatné).

Sapphire zůstal konzervativně u dvou ventilátorů, u nichž je ta zajímavost, že jsou lehce vyjímatelné pro potřeby údržby a servisu. Údajně i zde je napájení osmipinem a nějaká forma iluminace (na kartě je i fyzický přepínač pro její účely). Karta ponese backplate a dle informací z obchodu Overclockers UK prý poběží někde mezi 1325 a 1350 MHz.

 

Vymontování ventilátorů snadno a rychle

Odnímatelné ventilátory (tzv. „Hard Swap“) se mají objevit také u karty od XFX. V tomto případě nemáme přímo fotografie či vizualizace, nějaká (otázka je, zda finální) podobizna se ale objevila v manuálu, který má XFX na webu. Takto nějak jako na obrázku níže by tedy možná nereferenční karta Radeon RX 480 (respektive chladič pro tuto kartu použitý) od XFX mohla vypadat.

Hard Swap ventilátory pro Radeony RX 480 od XFX (Zdroj: WCCFtech)

Hard Swap ventilátory pro Radeony RX 480 od XFX (Zdroj: WCCFtech)
Hard Swap ventilátory pro Radeony RX 480 od XFX (Zdroj: WCCFtech)

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5), Asus, WCCFtech

Nereferenční Radeony RX 480 různých firem: osmipiny, DVI, delší PCB a chladiče

Ohodnoťte tento článek!