Nero 8: odborník na všechno

0

Hlavní novinku spatříte hned po spuštění kmenové aplikace celého Nera, programu StartSmart. Design se oproti minulým verzím zásadně změnil, je přehlednější a vzdušnější. Z úvodního okna se k požadovaným aplikacím dostanete na dvě klepnutí myší a bez dlouhého hledání; buď si v horní liště vyberete podle názvu činnosti (Vypalování dat), nebo z menu na dolní liště patřičný program (Nero Burning ROM). K nejfrekventovanějším akcím zamíříte dokonce na jediné klepnutí, tentokrát v levé liště. Není třeba nic složitě nastavovat. Tím se ale rovnou dostáváme k největší Nerově slabině: v tomto jednoduchém režimu není možné nastavit téměř nic. Uživatelská přítulnost se zvyšuje na úkor kvality vypalování. V nastavení (ikona kladívka v pravém horním rohu) sice najdete několik voleb, ale do skutečného nastavení vypalování mají daleko. Detailní tuning nabídne až „velká“ aplikace Nero Burning ROM. Celkově vše působí dojmem, že Nero 8 se snaží zapadnout do prostředí Windows Vista, pro které byl primárně vyvíjen.

Věrný svému Neru Ale ke slibovaným mladým halouzkám. Nových funkcí není zdaleka tolik, jako změn v designu a uspořádání Nera. Oproti předchozí verzi narazíte jen na pár nových možností. První z nich si užijí jen uživatelé Windows Vista. Jsou jimi tzv. gadgety, tedy miniaplikace, jako třeba nástroj DiscCopy. Ten vytvoří kopii nechráněného CD nebo DVD na jediné klepnutí myší. Kromě toho si Nero do vistového Průzkumníka přidá funkci Rich View, s jejíž pomocí pak zobrazuje náhledy fotek, videa a hudby.

Druhý a o poznání zajímavější nový prvek nese název RescueAgent a slouží k záchraně dat z poškozených optických disků, u přepisovatelných CD a DVD navíc obnovuje smazané soubory. Obsluha je jednoduchá, prostě vložíte problémový disk a najdete místo ve svém počítači, kde se zjeví dané soubory. V multimediálním balíku, jako je Nero, představuje RescueAgent logický a příjemný doplněk. Má jedinou závadu, je poměrně pomalý. Další nová funkce, SecurDisk, spadá do kategorie ochrany dat. Vyzkouší si ji opět jen privilegovaní uživatelé, ochranu pro optické disky podporují pouze vyvolené vypalovačky s příslušným čipsetem. Poslední zřetelné vylepšení se nese na módní vlně komunitních webů. V modulu Nero Vision, pod volbou Vytvořit film, můžete přímo na optický disk stahovat videa z YouTube a MySpace. Tenhle zajímavý nápad by se jistě setkal s velkým ohlasem, kdyby návrháři stahování neomezili podivnou podmínkou: nejdříve se musíte stát členem komunity myNero.

Z dálky perfektní

Před vynesením fi nálního verdiktu musím ještě promluvit o rychlosti Nera. Bohužel opět nejde o pochvalu. Jak instalace a odinstalace, tak samotné spouštění jednotlivých modulů trvá příliš dlouho, než aby se to dalo přejít mlčením. Nové Nero staví na jednoduchosti a přístupnosti pro každého uživatele. Trochu přitom spoléhá na toleranci ze strany zkušenějších uživatelů a podmanivou grafi ckou stránku. Ono ani není těžké podlehnout, prostředí Nera se spoustou průhledností a odlesků je skutečně působivé. Navíc je radost se v něm procházet a klepat. Kámen úrazu pro Nero představují detaily. Jakmile si jich začnete všímat, objevíte nemálo problémů. Můžeme jen doufat, že v dalších podverzích se tyhle chybičky podaří odladit.

Ohodnoťte tento článek!