Nero Burning Rom 7.5: Vypalovací klasika

0

Nero Burning Rom, mezi uživateli známý spíše jen krátce jako Nero, se z původního outsidera stal nejpopulárnějším vypalovacím programem, který bez problému převálcoval konkurenci. Z původní osamocené aplikace, která zvládla pouze vypalovat datová a hudební cédéčka, se stal monstrózní balíček, který má daleko více možností – sdružuje více než patnáct programů a nástrojů. HD DVD i Blu-ray

Už od šesté verze je hlavní program, Nero Burning Rom, téměř stejný a jeho funkce přibývají jen pomaličku. Díky stále stejnému ovládání se tak uživatelé nemusí při uvolnění nové verze ničemu novému učit; základem jsou dvě okna, jedno s prohlížečem souborů a druhé s layoutem vypalovaného média. Na vypalování totiž nelze vymyslet nic nového, lze jen přidávat podporu nových formátů, jako je HD DVD nebo Blu-ray.

Ahead, výrobce programu, se proto orientuje na vyvíjení a vylepšování dalších aplikací, které se už vypalování dotýkají jen okrajově. Mezi aktuálními novinkami se tak objevuje i přehrávač hudby a videa pro mobilní telefony a kapesní počítače s operačním systémem Windows (Mobile a Smartphone Edition). Majitelé mobilů se Symbianem ale mají bohužel smůlu.

Pokud z balíčku Nero Burning Rom používáte pouze vypalování datových nebo hudebních médií, zbytečně se ochuzujete o další funkce a možnosti. Balíček je totiž enormně rozsáhlý a za cenu okolo dvou tisíc korun získáte skutečně plnou palbu programů.

Začínající paliče potěší Express, který vypaluje pomocí průvodce a od uživatele vyžaduje minimum znalostí a vstupů. StartSmart pak usnadňuje volbu správného programu – nemusíte vědět, jaký program k požadované akci potřebujete, jen zvolíte, co chcete udělat: např. „chci si udělat vlastní video DVD“ a Start-Smart spustí Vision apod.

Multimediální domácnost

Zajímavým programem v balíčku je také MediaHome, který funguje podobně jako MediaCenter od Microsoftu; umí prohlížet fotky, přehrávat video a hudbu apod., a to všechno v pěkném prostředí, které vypadá spíše jako menu DVD přehrávače. ShowTime je klasický přehrávač podobný Windows Media Playeru, který ničím neoslní; jeho hlavní výhodou je povedený vzhled a nativní podpora formátu Nero Digital, do kterého Recode převádí video z dévédéčka. Mimoto umí Recode převést i dlouhé DVD-9 na jednovrstvé médium DVD-5, čehož dosáhne například odstraněním některých zvukových stop či redukcí kvality videa.

Pokud často vypalujete různé archivy programů či kopírujete hudební cédéčka, potěší vás CoverDesigner, jednoduchý, ale výborný nástroj pro tvorbu obalů a potisků. Umožňuje import seznamu souborů z kompilace, takže ve fi nále jen stačí vybrat obrázek na pozadí, písmo a můžete tisknout. Pro úpravu obrázků můžete použít povedený grafický editor PhotoSnap.

Pohrát si můžete i se zvukem, než ho vypálíte. Zatímco v Neru lze upravovat zvukové stopy jen velmi prostince, například ztišením na konci písničky nebo přidáním efektu, WaveEditor zvládne daleko více: měnit a normalizovat hlasitost zvuku, ořezávat, spojovat apod. Výhodou je, že editor lze spustit přímo z Nera, takže pokud tvoříte hudební kompilaci, nemusíte zvuk připravit předem. Budoucí dýdžeje pak potěší SoundTrax, který dokáže ještě více: masterovat celé album.

Nero to je pořádný balík

Z dalších nástrojů už jen stručně: BackItUp pro jednoduché zálohování dat z pevného disku vypálením na CD nebo DVD, případně uložením na jiný disk, CD-DVD Speed pro testování médií, InfoTool pro zjišťování velice podrobných informací o mechanice, ImageDrive pro vytvoření virtuálního disku z image souboru a DriveSpeed pro nastavení rychlosti mechaniky. A nesmíme zapomenout na výše zmíněný program Mobile pro telefony a kapesní počítače.

Zkrátka není toho málo. Mnohé aplikace nebudete možná ani potřebovat, protože se již ve vašem počítači nacházejí jiné, snad i lepší programy pro danou činnost, např. pro přehrávání fi lmů a videí Media Player, který je dodáván s Windows apod. Nero je zkrátka macek a je možná škoda, že si uživatel nemůže koupit nějakou odlehčenou a levnější verzi, kde by byl pouze vypalovací program, o který jde mnoha uživatelům především.

Ohodnoťte tento článek!