Nero Multimedia Suite 10 Platinum HD: císař umí více než pálit

0

Nesmrtelné Nero podesáté

Nesmrtelné Nero

Před více než deseti lety byl Nero Burning ROM znám jako dokonalá vypalovací aplikace pro Windows, která nabídne zkušeným uživatelům množství voleb pro vypalování i kopírování existujících cédéček. Zdarma dostupných programů mnoho nebylo a Nero na rozdíl od konkurence nabízel opravdu propracované nastavení.

Do vypalovacího programu Nero  časem přibyl organizátor médií, editor videa, zálohovací program a řada dalších nástrojů

Tím, jak klesaly ceny vypalovacích mechanik, se výrobce Nera zaměřil i na méně zkušené uživatele a bylo nutné tento vypalovací program trochu přepracovat. Postupem času přibyla podpora práce s obrázky, editor videa, vypalování DVD a Blu-ray. Objevil se i zálohovací program a řada dalších nástrojů.

Součásti Nero 10

Nero v současné době prodává své produkty ve třech „krabicích“, a sice Nero Burning ROM (vypalovací program), Nero Vision Xtra (úprava videa) a Nero BackItUp & Burn (zálohovací program). K nim je nutné ještě započítat celou řadu nástrojů (prohlížeč fotek, měřič rychlosti disku, tvůrce obalů, editor zvuku) a dostanete celou sadu Nero Multimedia Suite 10. Sada s přídavkem Platinum HD (kterou najdete na našem DVD) je pak určena pro zpracování videa v HD kvalitě, nabízí tedy podporu Blu-ray a různých formátů navíc.


Příprava videa v programu Nero Vision Xtra

Jednotlivé „krabice“ lze samozřejmě zakoupit samostatně, takže kdo nepotřebuje upravovat video nebo má již svůj oblíbený program, může si pořídit pouze Nero Burning ROM (obsahující jak zjednodušené ovládání pro začátečníky, tak to plnohodnotné).

Instalace si na vašem počítači s největší pravděpodobností vyžádá restart. Nikoli kvůli samotnému Neru, jako spíše kvůli řadě doplňkových knihoven, které instalátor do vašich Windows nakopíruje. Po prvním spuštění některé z aplikací budete vyzváni k registraci a volitelnému odběru informačních e-mailů. Tvůrci Nera poněkud nedomysleli, že přes průhledné animované logo nelze klepnout na tlačítko potvrzující úspěšnost registrace – musíte použít klávesnici.


V novém Neru nechybí Nero StartSmart nabízející rychlý přístup k základním funkcím aplikace

Nová verze Nero Vision obsahuje některé změny soustředěné především na práci s HD videem, ať už vypalovaným na Blu-ray nebo DVD, či kopírovaným jen na disk nebo paměťovou kartu. Nechybí řada šablon pro vytvoření ovládacího menu. Další si můžete zdarma stáhnout z internetu.

Nero Media Hub – nový správce médií

Zcela novou aplikací je Nero Media Hub, správce multimediálních souborů. Nero MediaHub třídí vaše fotografie, video a hudbu, přičemž do katalogu automaticky zařadí obsah uložený ve vaší domovské složce ve Windows (Obrázky, Videa, Hudba atd.). Uživatelské prostředí Nero Media Hub je docela povedené, drží se vzhledu ostatních aplikací v Nero Multimedia Suite 10.


Nero MediaHub nově nabízí správu a rychlé úpravy fotografií

V panelu na pravé straně se přepínáte mezi zobrazením fotek, hudby a videa, k dispozici je oddělený seznam playlistů, prezentací a zařízení. Nechybí možnost nastavit si řazení položek v katalogu, uspořádání podle roku, měsíce, dne nebo složky a vyhledávání. Označené položky lze ihned spustit v prezentačním režimu, nebo nevypálit.

Pro fotografie nabízí Nero Media Hub jednoduché úpravy expozice a barev, ořezávání, odstraňování červených očí a několik fotografických efektů. Úpravy jsou prováděny ihned, ale je zachován i originál snímku – podobně jako ve Windows Live Fotogalerii.


Snímky si pomocí Nero MediaHub rychle upravíte díky nabídce připravených efektů

Nero StartSmart, nástroj který vám připraví příslušný vypalovací nebo editační program s takovým nastavením, abyste bez problému dokončili úkol, který si v průvodci zvolíte, tak obsahuje drobné vylepšení. To však zaujme spíše jen ty uživatele, kteří rádi čtou nápovědu a dokumentaci. Z dalších novinek, které by vás v Nero Multimedia Suite 10 mohly zaujmout to jsou například nové vizuální efekty pro úpravu fotografií a videa, nové přechodové efekty nebo vylepšená práce se zvukem.

Rychlejší video a zálohování

Rychlejší práce s videem díky NVIDIA CUDA

Všudypřítomná podpora HD videa už asi nikoho nepřekvapí, důležitá je ale informace, že nové Nero využívá technologii SmartEncoding pro rychlejší práci s MPEG-2 a AVCHD, nebo technologii Nvidia CUDA, díky které využije při zpracování videa dodatečný výkon procesoru grafické karty.

Ty nejvyhledávanější novinky v každé verzi balíku Nero se točí především okolo vypalování. Nero Multimedia Suite 10 podporuje technologii SecurDisc, a to včetně vypalování na disky Blu-ray. Nástroje Nero DiscSpan a Nero DiscMerge umožňují vypalovat velké soubory na více disků a posléze je zase spojit dohromady.


Nero Burning ROM je základní součástka již řadu let, slouží samozřejmě k vypalování

Nero Burning ROM 10, ale i ostatní aplikace z Nero Multimedia Suite podporují Windows 7 nejenom tím, že program v nich nainstalujete. Využijte připínání aplikací na hlavní panel a rychlé spouštění úloh po klepnutí pravým tlačítkem na ikonku, živé náhledy s informacemi průběhu vypalování a další novinky.

Zálohování s Nero BackItUp & Burn

Zálohovací program Nero BackItUp & Burn přichází s novou funkcí Automatického zálohování (v anglické verzi označené jako Autobackup). Při prvním startu (nebo později) si vyberte diskový oddíl, který bude sloužit k automatickému ukládání kopií vašich souborů. Automatické zálohování pak na pozadí bude uchovávat potřebné kopie. Je otázkou, zda pouze neduplikuje standardní funkcionalitu Windows, která rovněž umožňuje návrat k předchozím verzím souborů. Mnohem spolehlivější řešení záloh je jejich ukládání mimo počítač.


O zálohování dat se vám postará Nero BackItUp & Burn

Nero Multimedia Suite 10 vyžaduje pro instalaci minimálně Windows XP SP3, nebo Windows Vista SP1. Běží samozřejmě i na Windows 7 (Home Premium, Professional a Ultimate). Podporovány jsou i 64bitové verze operačních systémů, aplikace samotné jsou však jen 32bitové. Jako minimální je ve specifikacích uveden 2GHz procesor a 512 MB operační paměti. Na disku byste měli počítat s 5 GB volného místa, samotná programová složka zabírá něco málo přes 1 GB prostoru.

Nero Multimedia Suite je třeba hodnotit pohledem na komplexní balík, kde vypalování dat rozhodně není primárním, respektive jediným účelem aplikace. Chcete-li totiž jen občas rychle vypálit nějaké soubory, pak vám postačí kterákoli volně dostupná aplikace stažená z download serveru, případně vypalování dat zabudované přímo do systému Windows. Hodnota Nero Multimedia Suite 10 spočívá především v provázanosti doplňkových nástrojů a tato sada je tedy určena těm uživatelům, kteří ji ocení.

Do vypalovacího programu Nero  časem přibyl organizátor médií, editor videa, zálohovací program a řada dalších nástrojů

I když je Nero Multimedia Suite 10 velký balík s mnoha funkcemi, jednotlivé aplikace startují na běžném počítači schopném provozu Windows 7 docela rychle. Pokud nezapnete zálohování, poběží na pozadí jen jediná malá aplikace kontrolující dostupnost nových verzí. V paměti zabere asi 600 kB. Cena Nero Multimedia Suite 10 začíná na 69,99 eur. Verze Platinum HD je k mání v elektronické verzi od 89,99 eur.

Ohodnoťte tento článek!