Nerovný boj? Japonci poměřili nový Atom proti Haswellu a AMD FX na stejném taktu

0

Procesory Atom architektury Silvermont jsme zatím viděli v několika tabletech. Kromě čtyřjádrové verze pro spotřebitelská zařízení nabízí Intel také osmijádrovou verzi pro servery nebo síťové vybavení. Japonský magazín PC Watch získal k otestování základní desku Supermicro A1SAi-2750F s procesorem Atom C2750, což je 22nm technologií vyrobené osmijádro se základním taktem 2,4 GHz (turbo zvyšuje frekvenci jen mírně, na 2,6 GHz) a TDP 20 W.

Supermicro A1SAi-2750F

Redaktoři se jali zjišťovat, jak si nejnovější Atom stojí proti daleko většímu a žravějšímu osmijádru architektury Piledriver a proti silnějšímu čtyřjádru s hyperthreadingem ze stáje Intelu. Pro srovnání posloužily AMD FX-9370 a Intel Core i7-4770K; pro účely srovnání byla na všech procesorech nastavena frekvence 2,4 GHz a deaktivováno turbo (výkon Atomu byl ale změřen s turbem i bez). Testovalo se v programech SiSoft Sandra a Cinebench, výsledky zachycuje tabulka níže:

Oproti Core i7-4770K je Atom C2750 na stejném taktu konzistentně přibližně o polovinu pomalejší. Za předpokladu perfektního škálování úloh na více jader lze tedy vypočítat, že jedno jádro Silvermont představuje zhruba 25–30 % výkonu jednoho jádra Haswellu, což zhruba odpovídá poměrné spotřebě (osmijádrové Xeony architektury Ivy Bridge mají TDP 95 W). Neméně zajímavé je srovnání oproti pravému osmijádru od AMD. To sice z testu Whetstone FP64 vyšlo jako o polovinu rychlejší, v některých testech byl ale náskok oproti Atomu v rozmezí 13–18 %.

 

Pokud byste o mini-ITX desku Supermicro s osmijádrovým Atomem měli zájem, připravte si 56 980 jenů, tedy přibližně 10 700 Kč. Kompletní test naleznete na stránkách PC Watch (strojový překlad do angličtiny zde). Za tip na aktualitu děkujeme Tralalákovi.

Ohodnoťte tento článek!