Neslavný konec MIPS: výprodej patentů, zbytky schlamstne Imagination

0

Již je tomu zřejmě tak, že příběh prodeje MIPS Technologies a s ní spojené architektury MIPS dospěl ke konci. Tato procesorová rodina, která si během posledních třech dekád bezesporu vysloužila přední místo v historii počítačů, bohužel asi spěje k neslavnému konci. Nepotvrdily se zprávy o tom, že společnost převezme silný partner. Naopak, vzniká konzorcium, které z MIPS vysaje cenné patenty, které si mezi sebou rozdělí. Zbytek firmy koupí Imagination Technologies (dodavatel grafických procesorů PowerVR), tak trochu jako pomstu společnosti ARM za to, že jí leze do zelí s grafikami Mali.

O obchodu přinesla informace agentura Reuters a byl také oznámen jak prostřednictvím MIPS, tak společností ARM – ta je totiž součástí spolku Bridge Crossing LLC, jenž pro sebe odkoupí patenty MIPS. Dalšími podílníky by měly být nezveřejněné subjekty ze sdružení Allied Security Trust (teoreticky by mohlo jít o třeba Cisco, Google, HP, Motorolu). Toto konsorcium koupí od MIPS 498 patentů a zaplatí za ně 350 milionů USD (z toho 167,5 milionu vysolí ARM).

Částečným účelem tohoto nákupu je samozřejmě obrana před případnými patentovými útoky (teoreticky by se však toto duševní vlastnictví dalo použít i k tlaku na konkurenci). Dle prohlášení společnosti ARM toto portfolio bude otevřeno i externím zájemcům o licence. To je důležité pro další existenci čipů založených na MIPS na trhu.

MIPS R3000
Slavné časy MIPS: Procesor R3000

Zbylá podstata MIPS Technologies si kromě toho ponechá posledních 82 patentů a i s nimi bude odprodána firmě Imagination Technologies za relativně nízkých 60 milionů USD. Ta chce údajně pokračovat s původním obchodním modelem, to jest licencováním architektury MIPS (o nových jádrech Aptiv jsme zde psali v květnu). Mezi řádky však lze číst, že tento krok je tak trochu motivován strachem před samotným ARMem. Ten totiž výrobci grafických procesorů PowerVR zatápí vlastním řešením Mali, takže se Imagination zřejmě bojí, že by mohla o svůj trh přijít, podobně jako musely například Nvidia a VIA skončit s čipovými sadami pro CPU Intel.

MIPS - jádra rodiny Aptiv

Dle analytiků se tak Imagination bude snažit pomocí MIPS držet ARM alespoň trochu v šachu. Podle dostupných informací zůstane Imagination samotné licence na použití odprodaných patentů. Pokud by se takto podařilo zachovat alternativu k architektuře ARM, bylo by to zřejmě pro zdraví trhu jen prospěšné. Jistým příslibem životaschopnosti mohou být i čínské plány na zavedení tzv. národní procesorové architektury. Tou se totiž téměř určitě stane MIPS či téměř stejná architektura.

 

Bohužel se tedy nenašel ambiciózní kupec (spekulovalo se o mnoha variantách), který by chtěl firmu a architekturu MIPS rozvíjet postaru a s plným nasazením. Asi se tomu ani nemůžeme divit, jelikož ARM má ve sféře licenčních procesorů náskok jak technologicky, tak v tržním zastoupení a s tím spojené dynamice. Razit proti němu konkurenční platformu si tak nikdo netroufl (ze stejného důvodu bylo ostatně také k prodeji MIPS přikročeno). MIPS sice stále používá mnoho výrobců hardwaru, má ale pozice spíše v prostoru embedded a síťových zařízení, ne už tak v mobilních čipech SoC. Situace je bohužel zřejmě taková, že tyto oblasti může ARM obsadit mnohem snáze, než se MIPS může uchytit v telefonech, tabletech a výhledově počítačích.

Logo společnosti MIPS

Dle Sandeepa Vije, šéfa MIPS, byl odprodej touto cestou nejlepší alternativou. Akcionářům oba prodeje vynesou 7,31 USD na jednu akcii, což je suma zhruba o 40 % přesahující hodnotu tohoto cenného papíru v době, než na veřejnost prosákly první klepy o chystaném prodeji. To se stalo v polovině dubna tohoto roku (psali jsme o věci zde). Celou transakci musí ovšem ještě akcionáři odsouhlasit. Rozhodnutí tohoto typu však nejspíš nebylo učiněno bez předchozích konzultací, takže zde asi zádrhel nenastane.

Zdroje: MIPS, ARM, Reuters

Ohodnoťte tento článek!