Netflix bojuje s omezeným připojením v USA. Chce zvednout datové stropy

0

Netflix v USA bojuje proti omezování internetu na straně poskytovatelů, kteří mohou některé služby znevýhodňovat. Americká Federální komunikační komise (FCC) v minulosti poskytovatele v souvislosti s limity drobnohledu příliš nepodrobovala. Jenže doba je neúprosná a přes síť přetahujeme stále větší objemy dat, zodpovědné jsou za to především služby zprostředkovávající video.

Někomu mohou služby jako YouTube, či spíše Netflix nahradit klasickou televizi. Jenže pomalé a omezené připojení těmto službám neprospívá. V Česku jsme zvyklí na solidní internetové připojení, v USA je situace v průměru horší. Netflix tvrdí, že datové limity a zpoplatňování na základě využívání dat spotřebitelstvo může odrazovat od konzumace širokopásmového připojení. Některé domácnosti nemají možnost sledovat internetovou televizi v takovém objemu, jako by chtěly.

Netflix a spol. budou muset pětinu katalogu naplnit evropskými filmy

Společnost se odkazuje na nařízení, které FCC v kostce ukládá povinnosti rozhodovat, zda probíhá rozvoj pokročilých telekomunikačních technologií dostatečně rychle vzhledem k okolnostem. Netflix je toho názoru, že nízko stanovené datové limity na mobilním připojení, ale také limity stanovené na připojení pevném brzdí rozvoj online služeb zaměřených na video. FCC těžko zruší limity, hlavně na mobilním připojení nikoli. Mohla by ale pomoci, aby byly datové stropy navýšeny.

Pro představu, Comcast, monopolní a největší americký poskytovatel domácího připojení, od 1. června zvedl limit z 300 GB přenesených měsíčně na 1 TB. Přechozího stropu člověk dosáhne snadno, pokud na internetu žije. Podle starých podmínek bylo možné si za 10 dolarů dokoupit dalších 50 GB. Kdo chtěl úplně neomezené připojení, musel si k základní ceně připlatit ještě mezi 30 a 35 dolary.

V porovnání s tím když si v Česku pořídíte např. VDSL, objem přenesených dat řešit nemusíte. Horší než v USA je u nás ale situace na poli mobilního internetu. Televize je médium jiné, objem přenesených dat je jí cizí. Internetové infrastruktura se ale musí dělit o celou řadu služeb. Poskytovatelé připojení rádi prodávají dodatečné datové balíčky, takže nemají zájem datové stropy zvedat.

Je naivní myslet si, že bude všechen internet neomezený, aspoň ne v dohledné době. Je ale na každý pár třeba datové stropy průběžně zvedat s ohledem na zlepšující se infrastrukturu a na potřeby spotřebitelek a spotřebitelů.

Zdroj: FCC via Ars Technica

Netflix bojuje s omezeným připojením v USA. Chce zvednout datové stropy

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte